lørdag, januar 23, 2021

Om kandidatuddannelser og manglende svar

Daily Rush Debat Off-topic Om kandidatuddannelser og manglende svar

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Kochie
    Medlem
    19.504 indlæg
    Offline

    (Kopieret direkte over fra Facebook, da jeg ikke gad skrive endnu en tekst, men jeg har virkelig brug for, at der er mange, mange, mange mennesker, der giver mig ret i, at verden er af lave i dag.)

    I dag, den 9 august, var det endelig et menneske og ikke en telefonsvarer, der besvarede mit opkald til Aarhus Universitet. Det har kun taget et par uger at nå så langt i processen. Efter lidt forvirring, lidt venten, en omstilling, et nyt opkald og lidt mere venten, kom jeg endda igennem til et menneske, der tog min forespørgsel helt alvorligt. Ikke nok med det. Hun lovede mig faktisk hjælp.

    Se, hun kunne egentlig godt forstå, at jeg går og er en anelse forvirret, frustreret og efterhånden også lidt vrissen over, at jeg endnu ikke har fået svar på den dispensationsansøgning til kandidatuddannelsen i historie, jeg sendte tilbage i marts måned.

    Hun blev noget mere forvirret, da det viste sig, at min ansøgning aldrig er kommet videre fra der, den skulle sendes hen i første omgang. At jeg den 15 juni fik en mail fra studieadministrationen, der bekendtgjorde, at min ansøgning skam var modtaget men skulle vurderes yderligere, forsikrede hende dog om, at jeg da måtte befinde mig et eller andet sted i universitetets systemer. (Og at jeg ikke bare sad og fandt på røverhistorier. Det tænkte hun ikke, men det gjorde jeg efterhånden lidt.)

    Hvor jeg befinder mig i systemet, kunne hun dog ikke svare på. Og vanen tro er vedkommende, der burde sidde med et sådant svar, ikke at finde på sit kontor før engang i næste uge, hvor føljetonen om mit fortsatte studieliv i så fald måske kan nå til en afslutning.

    Tilbage er der selvfølgelig kun at vente. Jeg kunne nu bruge tiden på at småklukke ved tanken om en bande kontornisser, der netop nu er igang med at hive gigantiske arkivskuffer op, mens de febrilsk leder efter den forsvundne mappe med mit navn og cpr-nummer på. I den tankestrøm vil mappen dukke op og vise sig at indeholde et endeligt svar til mig.

    Men så heldig tror jeg egentlig ikke, jeg er. Jeg er en anelse trist og muggen over processen lige nu, og mine tanker er derfor præget af en anelse mere tungsind end som så. Jeg forventer derfor, at min ansøgning dukker op i et kedeligt computerssystem. Jeg går derefter ud fra, at Aarhus Universitet opdager, at min ansøgning slet ikke er blevet behandlet, men at det da også er lige meget, da der jo allerede er studiestart om et par uger, og inden for den tid kan de sandelig ikke nå at kigge på de to siders papir, jeg sendte den 19 marts. Hverken dispensationsansøgning eller den motiverede ansøgning kan de finde tid til at læse, og jeg kan vel nok forstå, at jeg pænt må vente et år med at søge ind på deres fiiiine skole. (Igen.)

    Det skal måske tilføjes til denne smøre, at jeg ér blevet optaget på en kandidatuddannelse, blot ikke med historiestudier for øje. Den søde telefondame og jeg talte da også om, at det måske var derfor, jeg ikke havde fået svar fra historie, fordi de mente, at jeg vel var ligeglad med deres studie nu, jeg var optaget på mit første valg.

    Men derfor vil man jo gerne have et svar. Det synes jeg ærlig talt, jeg er berettiget til at få.

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 19 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    BruneBanan
    Bruger
    36.130 indlæg
    Offline

    Jeg mener, at når du optages på et studie, så smider alle de andre studier alle dine informationer i et stort bål og du hører aldrig fra dem.

    Alle jeg kender, der har søgt i år, har kun fået ét svar fra det sted, som de nu kom ind på.

    Og hvis du kom ind på din første prioritet, så har historie nok bare valgt at skrotte, som du selv siger.

    Men forstår din frustration. Det er ikke nemt at være en person i dette gigantiske maskineri!

    #2

    Kochie
    Medlem
    19.504 indlæg
    Offline

    Meget muligt. Det var bare ikke det, de skrev i deres mail til mig. Og det er det, der undrer mig. Det og så det, at kontordamen var overbevist om, at jeg skulle have et svar.

    #3

    Marcshall
    Bruger
    1.260 indlæg
    Offline

    Jeg ved altså ikke om jeg synes “at verdenen er af lave”, fordi du ikke har fået svar på om du er kommet ind på et studie, som alligevel ikke virker til at være dit første prioritet. Måske det har ændret sig siden marts, men det kan de jo ikke vide.

    En helt anden ting, hvis du skal søge dispensation for at starte på kandidaten, så har du jo taget den forkerte bachelor uddannelse til at starte med. Det kan være årsagen til forvirringen, men frikender naturligvis ikke studieadministrationen for nøl.

    Så nej, jeg vil bestemt ikke give dig ret i at “verdenen er af lave”; du er optaget på dit første valg, mens du godt nok ikke har fået svar fra en, umiddelbar, ligegyldig anden kandidat retning, så for at slutte med en slidt floskel, så vær glad for at du ikke har større problemer i livet.

    #4

    Kochie
    Medlem
    19.504 indlæg
    Offline

    #3: Det er jeg skam også. Men jeg havde egentlig satset på at stå med valget mellem to uddannelser i slutningen af juli måned, jeg så skulle vælge imellem. Mer’ vil jo ha’ mer’!

    #5

    Marcshall
    Bruger
    1.260 indlæg
    Offline

    Nu er jeg blevet tvivl om du har søgt optag på et bachelorstudie eller en kandidat – der er kæmpe forskel – men såfremt du har søgt bacheloroptag igennem KOT, vil du aldrig stå med et valg. Du vil, sålænge du er kvalificeret, blive optaget efter din prioriteringsliste, uanset hvad en-eller-anden studievejledning har sagt.

    #6

    Kochie
    Medlem
    19.504 indlæg
    Offline

    #5: Kandidatuddannelse. Jeg søgte ind på to, fik svar fra dem begge den 15 juni, hvor jeg blev optaget på den ene og fik at vide, at jeg ville få svar på den anden hurtigst muligt.
    Grunden til at jeg er en anelse frustreret ligger nok i sidste del af det, netop at jeg fik at vide, at jeg ville få svar.

    Jeg er ikke uddannet fra et universitet, så jeg kender ikke til kutyme, retningslinjer eller uskrevne regler. Jeg er altså helt på bar bund og har de sidste 14 dage stødt panden mod en mur, når jeg har forsøgt at komme i kontakt med Aarhus Universitet.

    At den uddannelse, jeg er optaget på, endnu ikke er i stand til at fortælle deres studerende, hvor de skal møde op om et par ugers tid, det føjer selvfølgelig kun til stressfaktoren.

    Og når man så får fat på en klog person fra universitetet, der giver en helt og holden ret i, at der er gået et eller andet rivegalt, så bliver man jo overbevist om, at der ér noget galt.

    Selvom der sikkert ikke er det : D

    #7

    Kolben
    Bruger
    18.939 indlæg
    Offline

    Sagsbehandling på de større universiteter er ikke særligt letbenet. Jeg måtte selv vente over et år på at modtage beviset på min universitetsgrad, som min administration ellers var lovligt forpligtet til at sende indenfor 2 måneder. Det tog 3 mundtlige og 3 skriftlige rykkere at få dem op i omdrejninger, hvoraf det var det sidste opkald, der gjorde udslaget, efter jeg antydede at folk da måtte ende med nervesammenbrud og værre, hvis det var sådan de generelt blev behandlet.

    Ofte virker det ikke som om de faktisk har forståelse for ubehaget ved at gå og vente på at de tager sig sammen. Skær det derfor altid ud i pap for dem du taler med, at du har det rigtigt dårligt over det.

    Der kan selvfølgelig ske fejl, men fejlen på sådanne kontorer skyldes utroligt ofte at det er svært for sagsbehandleren at tage stilling til sagen, hvis den ikke er en formsag. Og så ender det med at formsagerne lægger sig ovenpå sagsstakken, så den svære efterhånden synker ned gennem papirkviksandet, og bliver glemt. Jeg har siddet på en del kontorer hvor, der ikke var minutiøs sagsstyring, og der hører den slags til hverdagen. En normal (dog absurd) indstilling er at des længere en sag har ligget i bunken, des mindre haster den.

    Hold dem derfor i ørerne. Hvis de ikke ringer i starten af næste uge (eller hvornår du fik at vide), så tøv ikke med at ringe igen. På et tidspunkt løber de tør for undskyldninger.

    P=NP?

    #8

    -dut-
    Bruger
    3.095 indlæg
    Online

    #6 jeg tror det er ret unormalt at man søger mere end én kandidat.

    Bachelor ja, der er det anbefalet, men derefter har jeg aldrig hørt om nogen der har søgt flere kandidater.

    #9

    Marcshall
    Bruger
    1.260 indlæg
    Offline

    #6 Generelt er der ikke meget holden i hånd eller informationer i forbindelse med kandidat start. Da man har gået minimum 3 år på universitetet allerede, kender man netop arbejdsgangen, og for de fleste er det blot et tryk på musen og så er de optaget på kandidaten. Derefter vælger de bare fag og fortsætter som normalt. Det fleste skriver jo alligevel først speciale i det andet år.

    Din situation er ganske unormal, jeg kender ikke til mange der får lov til at springe direkte til kandidaten, og derfor kan du formentlig heller ikke forvente at forløbet behandles uproblematisk.

    Vær glad for at du er kommet ind, det virker til at være en ret special situation, og så må du tage det sure med det søde.

    #10

    Kochie
    Medlem
    19.504 indlæg
    Offline

    #8: Måske. Det kan også være derfor, de er blevet forvirrede : D
    #0 var et udtryk for al den damp, jeg har siddet inde med den sidste tid, netop fordi der ikke engang var nogen at tale med. Nu har jeg så fået hul igennem, og viser det sig om en uge, at jeg slet og ret har overset en paragraf i ansøgningstjeklisten, hvor der står, at 2. prioritet bliver kylet ud, skulle man optages på ens 1., jamen så bøjer jeg hovedet i skam.

    #7: Jeg ved som sagt ikke, om det bare er mig, der er en hat til universitetslingo, men generelt har kommunikationen mellem mig og Aarhus Uni været ret envejs.

    #11

    Kochie
    Medlem
    19.504 indlæg
    Offline

    #9: Tjohtjah. Jeg er uddannet i journalistik fra Danmarks Medie- og Journalisthøjskole, og det at blive optaget på AU’s kandidat til sådan nogen som mig, det er sikkert helt lig det at blive optaget på andre kandidater. Jeg kender derfor godt til det at være studerende. Bare ikke universitetsstuderende.

    #12

    Kolben
    Bruger
    18.939 indlæg
    Offline

    #10
    Det er sommerperioden. Der er man ofte nødt til at give administrationerne lidt respit. Ofte sidder der kun en enkelt person, der har overblikket i en given sag, og denne person har ret til minimum 3 ugers ferie om sommeren. Men nu har du jo indirekte fået at vide at denne person vender tilbage i næste uge…

    P=NP?

    #13

    SturmW-Ghost
    Bruger
    12.498 indlæg
    Offline

    #0
    I forhold til det der, så er jeg godt nok glad for AAU lige nu, for det der er da til at få grå hår af
    Men det kan også være det går så nemt ved os, fordi Jura har sin helt egen afdeling/område på universitet.

    Men se det fra den lyse side, nu behøver du ikke søge dispensation til dispensationen

    "In Hoc Signo Vinces" - "What was, What is, Will be once again" - Praise be to your glory, and from your decline a lesson should be learned. ZeroCool: "Jeg skal ikke gøre mig til dommer på andres færden".

    #14

    BruneBanan
    Bruger
    36.130 indlæg
    Offline

    #12 Så er det jo bare så pisse genielt, at netop sommerperioden er knald eller fald for hele danmarks ungdom år efter år efter år… smart tidspunkt for dem at lægge ferie.

    Det er så retarderet, at det gør helt ondt i sjælen

    #15

    Kufad
    Bruger
    3.570 indlæg
    Offline

    Da jeg søgte ind på bachelor i sin tid, søgte jeg ind på ITU (1. prio) og DTU. Fik først svar fra DTU om, at min ansøgning var modtaget, dernæst ITU, dernæst bekræftelse fra ITU om, at jeg var kommet ind dér, og hørte aldrig fra DTU igen.

    PSN & XBL & Steam: kufad

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 19 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.