Nyt Ungdomshus
Daily Rush › Debat › Off-topic › Nyt Ungdomshus
- Dette indlæg indeholder 25 kommentarer, har 14 deltagere og blev senest opdateret af
NoFaith for 12 år, 9 måneder siden.
-
ForfatterEmne
-
08/04/2008 kl. 13:30 #0
http://ekstrabladet.dk/nyheder/samfund/article993192.ece
Bliver rasende når jeg læser det her… fuck jeg hader… virkelig HADER at man kan få sin vilje ved at opføre sig på den måde… syns virkelig det er latterligt at jeg skal betale for at de kan få en 600 kvadratmeters narkobule de kan boltre sig i.
Se billedet…. nu har vi 2? hvad fanden betyder det?
Its Funny Because Its True...
-
ForfatterEmne
-
ForfatterKommentarer
-
08/04/2008 kl. 13:32 #1
Linket virker ikke
08/04/2008 kl. 13:33 #2http://ekstrabladet.dk/nyheder/samfund/article993192.ece huske nu at slå auto link til
Men syntes nu det er fint nok. de skulel slet ikke ha mistet det i starten.. Den værste person i alt det her er sq hende der mener hun snakker med gud og næste gang vil hun gå efter bøøsserne eller hvad det var hun sage i den stil.
Im nobody, and as we all know.. nobody is perfect.
08/04/2008 kl. 13:33 #3Hehe … Sad lige og tænkte over hvornår indlægget kom.. Er næsten skuffet over det ikke var Profos der skrev det.
Jeg er i et ovenud godt humør, det hele ser jo trods alt ud til at få en lykkelig udgang. Så mangler vi bare fadderhuset går konkurs.
Imagine explaining to someone with a Che Guevara shirt in 2003 that Britney Spears would end up to the left of Rage Against the Machine
08/04/2008 kl. 13:35 #5Jeg har ikke rigtig nogen holdning overfor det gamle hus, syns stadig det var klamt at de havde et hus som jeg skulle betale for, men kunne da leve med det, syns det er pga. signalet om at deres handlinger = sejr og uretfærdigheden i at de får deres vilje.. arrghhh…
Er ked af det med linket.. men kongkim er min redningsmand hehe
Its Funny Because Its True...
08/04/2008 kl. 13:37 #6#0 Billedet er iøvrigt fra en BZ aktion i februar 2007 hvor initiativgruppen for flere ungdomshuse [tror jeg den hed, kan ikke lige huske det] BZatte en nedlagt fabriksbygning på Doretheavej, og indviede et nyt Ungdomshus der, tror det hed Villavillekulla.
Derfor teksten “nu har vi to” Da Jagtvej 69 stadig eksisterede.
Imagine explaining to someone with a Che Guevara shirt in 2003 that Britney Spears would end up to the left of Rage Against the Machine
08/04/2008 kl. 13:38 #7#5 – Du betalte sådan ikke rigtig for det gamle hus da Aktivisterne tilknyttet Jagtvej 69 dækkede alle udgifter selv.
Imagine explaining to someone with a Che Guevara shirt in 2003 that Britney Spears would end up to the left of Rage Against the Machine
08/04/2008 kl. 13:42 #8#4
Du er åbenbart tilhænger af totalitær behandling af mennesker du ikke er enig med. Rejs til Kina de kan altid bruge flere typer af din slags.#5
Tro mig, det af dine skattepenge der går til deres hus er et forsvindende ligegyldigt beløb.On-topic:
Tja personligt deler jeg hverken deres synspunkter eller deres fremgangsmetoder, men nu har de fået deres hus, og det er det.Jeg har atomer i bukserne. Og så kan man desuden aldrig få CPU'er nok. Det er ganske enkelt naturvidenskabeligt umuligt.
08/04/2008 kl. 13:43 #9muligvis jeg ikke har alle mine facts på er rene hehe… men men men… hvor om alting er, så syns jeg stadig den gyldne tråd her er om det virkelig er det signal vi ønsker og sende som samfund… at grov hærværk og vold imod betjente og hvad der ellers skete i alt den tid…. at det er måden og få sin vilje på i Danmark? det kan bare ikke være rigtig.. føler stadig det er en drøm så syr realistisk er det…. forstår ikke hvorfor fodbold hooligans ikke får lov til og få en arena de kan slås i så… det kunne være en form for dansk ultimate fighting, og det er god underholdning, og de vil jo gerne slå hinanden ihjel…. men der griber man jo ind og sender et signal om at man ikke vil acceptere den opførsel til fodboldkampe… om det virker kan så diskuteres… men der er vi da i det mindste på det rette spor syns jeg.
Its Funny Because Its True...
08/04/2008 kl. 13:48 #11Hurra – jeg har ifølge krak 844 meter til det nye hus. Mit håb er sq næsten at de smadrer det på 6 måneder så de kan kyles ud derfra også.
if(!kill(self)) {self.strength++;}
08/04/2008 kl. 13:51 #14#9 – Du kommer til at se rigtig mange optøjer i fremtiden, anstiftet af alle mulige fustrerede sociale segmenter af samfundet. Det er en konsekvens af at den socialstat vi fik stablet på benene i 50erne stille og roligt de sidste 20 år er begynt at errodere bort. Dermed skifter staten og det offentliges rolle iforhold til marganilaseret grupper også. Istedet for at løse problemer ved at skabe plads til mennesker og tilpasse samfundet til de mennesker der nu engang lever i samfundet, løses problemer ved at skrue bissen på og tilpasse mennesker til samfundet.
Samtidig er ensrettende tendenser i samfundet tiltagende [overvågning kontrol mistillid mistænkeliggørelse osv.]
Det vil i stigende grad enten apatisere folk, eller få dem til at gå amok.
Det er ihvertfald min påstand.
—-Derudover anvender politikerne selv vold og italesætter om vold som problemløser. [De fører krig for at løse deres internationale problemer og vil straffe sig ud af nærmeste alle sociale problemer] Det klinger lidt hult for mange mennesker når de råber op og fordømmer vold.
EDIT: Megen omstrukturering
Imagine explaining to someone with a Che Guevara shirt in 2003 that Britney Spears would end up to the left of Rage Against the Machine
08/04/2008 kl. 13:54 #15#14 det er ikke for at lyde provokerende eller noget.. men WHAT THE FUCK?
Jeg var sådan rimelig med i starten men du taber mig fuldstændig længere nede i tråden call me stupid if you want to… men jeg fatter ikke halvdelen af de ord der :p
Its Funny Because Its True...
08/04/2008 kl. 13:57 #16#10 Måske.. Men alle har en mening.
Im nobody, and as we all know.. nobody is perfect.
08/04/2008 kl. 14:02 #18Den nyreligøse kult (ungdomssocialisme) slår til igen og man synes at faderhuset er en underlig sekt ……..
Dingleswitch
08/04/2008 kl. 14:03 #19#15 – Jeg har skrevet lidt om i det… hjalp det på forståeligheden?
Imagine explaining to someone with a Che Guevara shirt in 2003 that Britney Spears would end up to the left of Rage Against the Machine
08/04/2008 kl. 14:06 #20haha jo tak #19 det var pænt af dig…. at tage hensyn til os mindre begavet mennesker
Its Funny Because Its True...
-
ForfatterKommentarer
- Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.
























