Ny retning i livet, evt som redder?
Daily Rush › Debat › Off-topic › Ny retning i livet, evt som redder?
- Dette indlæg indeholder 15 kommentarer, har 11 deltagere og blev senest opdateret af
Hegelund for 7 år, 3 måneder siden.
- ForfatterEmne
- 08/10/2013 kl. 15:11#0
Jeg står i den situation, at jeg har brug for en ny retning i livet. Jeg overvejer at tage uddannelsen som redder, og videre som ambulanceassistent.
Er der nogen der har kendskab til denne uddannelse, og kan sige noget om hvordan jeg kommer i gang? (hurtigst muligt).
Jeg arbejder pt. i administrationen på et kontor og har et meget stillesiddende arbejde. Her har jeg været i 6 år. Før dette var jeg receptionist på et konferencecenter.
Jeg savner at have med mennesker at gøre, og har et ønske om at gøre en forskel i min hverdag – derfor redder.
Kan I evt. anbefale andre retninger at gå i? Eneste krav er at det er med elevløn og ikke SU.
På forhånd tak!
edit: Jeg er 30 år.
- ForfatterEmne
- ForfatterKommentarer
- 08/10/2013 kl. 16:09 #1
ug.dk
Just kidding God tirsdag
08/10/2013 kl. 16:49 #2når du så åbenlyst er på jagt efter PTSD, så kunne soldat måske være en mulighed…
ellers kan du blive pædagog på 2 år pga. din erhvervs erfaring, men det er desværre med SU.08/10/2013 kl. 16:59 #3Tror umiddelbart maks alder for redder uddanelsen er 25, hvis du ikke har andet sundhedsfagligt at byde med.
08/10/2013 kl. 18:45 #4Du kan godt komme ind hvis du er over 25 det er bare noget sværre da der ikke er så mange pladser.
Jeg har søgt 3 gange og er ikke kommet til samtale. Og jeg er uddannet ambulance mand ved hæren og har været udsendt til Afghanistan. Trods det er jeg ikke blevet kaldt til samtale nogen af gangene.
Der med sagt er det ikke umuligt, men sidst jeg søgte var der over 1800 der søgte og der var kun 67 pladser i hele landet.Men hvis du vil højme dine chancer så er det en klar fordel at du har haft et job hvor du har haft en masse med mennesker at gøre. Jeg blev rådet til at tage noget frivilligt arbejde på et plejehjem (af falck) for at højne mine chancer.
Nu ved jeg ikke om du er mand eller kvinde. Men mænd er næsten 100% sikre på at få job efter endt uddanelse som pædegog. Da de skulle være mega eftertraktet.
08/10/2013 kl. 18:53 #5Jeg søgte selv ind som redder tilbage i 2009, hvor jeg kom til samtale, men ikke videre derfra. Hvis man havde nogle intentioner om at komme ind, så skulle man have haft plejeerfaring, som f.eks at have arbejdet på et plejehjem eller en sundhedsfaglig uddannelse.
Søger du ind, og kommer til samtale, så er det er det super vigtigt, at du har sat dig ind i hvad en redder egentlig laver, og er afklaret med det (90% af tiden er liggende sygetransport).
A fine beer may be judged with only one sip, but it's better to be thoroughly sure.
08/10/2013 kl. 18:57 #6Desværre er der sådan idag at selv om man har uddandelsen så er der ikke rigtig noget job bagefter, eftersom Falck skal udd. x antal og der er meget lidt udskiftning i jobbet ..
Du kan læse en masse her : http://www.falck.dk/karriere/uddannelse/ambulanceredderelev/
Jeg blevet kendt egnet 3 gange (har været til 3 samtaler) men de har ikke tilbudt mig ansættelse som elev.
men for hulen da .. gi den gas … det værste der kan ske er at de siger nej !!
så smager kaffen også lidt mere af ost bagefter!
08/10/2013 kl. 20:00 #7Har også haft søgt den men kom heller ikke ind. Og så var jeg også 1cm for høj haha.
Im nobody, and as we all know.. nobody is perfect.
08/10/2013 kl. 20:25 #8Jeg vil kraftig anbefale, at du ikke beslutter dig for redder, men undersøger alle dine muligheder og finder den du allerbedst kan lide(også selvom hvis du ender som redder). Det kan være positivt at udvide ens horisont.
Held og lykke.:)
Un dos tres Maria!
09/10/2013 kl. 08:53 #9Hvis du kan bide i det sure æble, og sluge 3 1/2år med su, vil jeg virkelig anbefale det pædagogiske fag. Ved at mange folj rynker på næsen over det, men som ofte er det folk som ikke ved en skid om faget, og hvad man får igen! Jeg er selv udd. sergent fra forsvaret, og elsker at arbejde med mennesker. Om man ender i en børnehave, eller på et jobcenter for udviklingshæmmede… Du kommer hjem med de største oplevelser hver eneste dag! Og vigtigere… Du får muligheden for at gøre folks liv bedre på længere sigt.
09/10/2013 kl. 09:38 #10Det er desværre ikke muligt med SU.. Ville ønske det var, for det åbnede op for en masse andre muligheder.
Jeg har også overvejet at blive lægesekretær, men det starter først efter sommerferien næste år.
Jeg har de sidste 4 år været informatør for Oplysning om Organdonation, og har haft meget med mennesker i svære situationer den vej, og det har virkelig givet mig blod på tanden.
#8 – jeg er meget villig til at udvide min horisont. Kom gerne med flere forslag.
09/10/2013 kl. 09:52 #11#10 Kender desværre ikke til de forskellige uddannelser. Men SU skal du ikke gøre til et problem. Er det fordi du ikke kan leve for SU, så handler det om finde et deltidsjob(især hvis det er studierelateret). Du kan også tage SU lån undervejs(som er ret billigt). Det skal nok gå, hvis du virkelig vil. Så derfor, start med at lave en liste over, de jobs du kunne tænke dig at arbejde med og find de uddannelser, der fører dig hen. Derefter, find ud af, hvordan du kan leve for SU. Hvis en af de uddannelser giver elevløn, jamen så er det fedt nok, men begræns dig ikke pga. den årsag. Du skal tænke fremadrettet.
Un dos tres Maria!
09/10/2013 kl. 12:12 #12#11. Tog dit råd og kiggede omkring hvad der var. Faldt over Hospitalteknisk assistent, som lød rigtig spændende. Ringede til vejlederen, og der bliver oprettet 10 elevstillinger i HELE Danmark om året. Så han rådede mig nærmest til at finde noget andet.
Så én ting er at finde noget som er spændende, noget andet er at finde noget som rent faktisk er muligt, og værd at opsige sit faste sikre arbejde for.
09/10/2013 kl. 12:25 #1309/10/2013 kl. 12:33 #14Hvad med portør? Det er måske ikke lige redder, men det kan være et skridt på vejen.
http://www.ug.dk/job/sundhedomsorgogpleje/andethosparb/portoer.aspx
A fine beer may be judged with only one sip, but it's better to be thoroughly sure.
09/10/2013 kl. 12:44 #15#14 – portør var ikke et dårligt forslag. Ser dog bare ud til at være noget vanskeligt at komme i gang med.
- ForfatterKommentarer
- Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.
























