fredag, januar 22, 2021

Ny pc – ydelse og optimering

Daily Rush Debat Hardware Hardware Ny pc – ydelse og optimering

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Timberjim
    Bruger
    3.786 indlæg
    Offline

    Hello!

    Nu hvor den nye pc er købt, samlet og taget i brug (der i sig selv er en hyggelig proces), kommer vi til det rigtig sjove – benchmarking!

    Da jeg ikke selv er super rutineret hardware entusiast, søger jeg derfor DR oraklernes visdom, således at jeg kan optimere de tre nøgleområder: ydelse, temperatur og støjniveau.

    Mine specs til at starte med:
    Fractal Design Define R4
    MSI Z87-G55
    Intel Core i5-4670K
    Cooler Master Hyper 212 Evo CPU Køler
    Kingston DDR3 HyperX 1600MHz 8GB
    MSI GeForce GTX 760 Gaming 2GB PhysX
    WD Desktop Green 1TB
    BenQ 24″ LED GL2450HM
    Windows 8.1 64-bit

    Jeg har overclocket processoren fra 3,4GHz til 4GHz.

    3DMark (nyeste) scores:
    Fire Strike: 5.664
    Cloud Gate: 10.408
    Ice Storm: 14.665

    Hvordan ser de scores ud i forhold til hvad man kunne forvente af mit system?

    Temperaturer og køling:
    CPU max: 58 grader
    Grafikkort max: 75 grader

    Jeg har sat min front- og bagkøler på kabinettet til laveste indstilling. Sætter jeg den op på medium eller high, sker der ingen forbedring i temperaturer.

    Jeg har også forsøgt mig med manuel styring af grafikkortets blæsere ved hjælp af MSI Afterburner programmet. Her har jeg lavet et skema, der gør, at blæsernes intensitet stiger med 10% for hver 10. grad efter 40 grader. Altså: 40% ved 50 grader, 50% ved 60 grader osv. Når grafikkortet opnår max temperaturen, altså 75 grader, kører blæserne derfor med 65%.

    Hvordan ser disse temperaturer og denne blæseropsætning ud?

    Slutteligt skal det nævnes, at uden pillen og nørklen med overclocking og manuel kølerstyring på grafikkortet, lander CPU temperaturen på 52 grader (max belastning) og grafikkortet på 81 grader (max belastning).

    Vil i mene, at den overclocking, jeg foretager mig, kan betale sig? Altså, er de 600MHz ekstra 6 grader værd? Og er grafikkorts øgede køling på 6 grader værd at holde ved, når det betyder øget støjniveau (uden manuel blæserkontrol kommer blæserydelsen max op på 45-50%)? Forskellen kan høres, men er ikke decideret irriterende.

    Ellers nogle pro tips?

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 16 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    Tequilashot
    Bruger
    4.834 indlæg
    Offline

    din cpu i5-4670K har turbo turbo så den ville selv køre op til 3,8ghz så det en 200mhz oc du har der

    du kan sikkert få den op til 4,4ghz eller ligende hvis du ville.
    og tillykke med din nye spand.

    Benchmark test er en ting men hvordan køre den i spil?
    Er du tilfreds ?

    Den første pc jeg havde var en 386sx med 8 mb ram som jeg gamede warcraft 1 på i dos 5.

    #2

    Timberjim
    Bruger
    3.786 indlæg
    Offline

    #1 I see. Ja så er det jo ikke meget overclocking. Om ikke andet vil jeg ikke booste den meget mere, da den så stiger til lidt over 60 grader, og læste mig frem til, at det er optimalt at have en CPU på under 65 grader.

    Er meget tilfreds med ydelsen i spil. Ja har vel næppe noget spil endnu, der udfordrer den synderligt. Har lige fundet Metro: Last Light til en billig penge. Det skulle være super flot og kan forhåbentlig også give en indikation af, hvor grænsen går ydelsesmæssigt.

    Hvad synes du om temperaturen på gfx kortet? Er 81 grader ikke ret højt? Er 75 meget bedre? Twin Frozer køleren, der sidder på kortet, skulle ellers være super god.

    #3

    Tequilashot
    Bruger
    4.834 indlæg
    Offline

    Dit gfx har vel boost op til 80 grader hvis det har brug for det.
    men det kan sikkert køre fint op til 95 grader.
    Jeg bruger selv after burner, men jeg har ingen interesse i at rode med temp styring.
    Bruger det til at vise temp på mit logitech g15 blue led keyboard med et mini display.
    Jeg er forholdsvis sikker på at nvidia ved hvor mget kort skal køles via deres driver så længe jeg ikke oc.

    Men hvis du ønsker at vide mere om dit kort, så det bare igang med at læse reviews.

    Den første pc jeg havde var en 386sx med 8 mb ram som jeg gamede warcraft 1 på i dos 5.

    #4

    Redspeed93
    Bruger
    13.448 indlæg
    Offline

    #2 Intel anbefaler max 72,72 grader celsius for I5 4670k, men det ikke ensbetydende med at du bør gå efter 72 grader, da jeg tvivler på et FD R4 har nok ventilering omkring CPU’en til at slippe ordenligt af med den varme, og dermed formår du ligeledes at varme omkringliggende komponenter op også.

    GTX 760 kan opererer med en temperatur op til 97 grader celsius, men nøjagtig som CPU’en bør det ikke være dit mål. Jo lavere, jo bedre.

    Jeg tror igen grunden til din lidt høje temperatur (som jeg vil mene 80+ grader med en TF4 køler er) skyldes kabinettet og dets manglede ventilering og kompakt-hed. Så du må bare leve med at det er lidt til den varme side.

    Du bør stressteste din CPU (både for at undersøge om dit overclock er stabilt og for at se din maksimale temperatur) med et program som Intel Burn Test. Lad det rulle 5 gange med Max RAM, og hvis din PC ikke fryser eller får BSOD er dit OC stabilt.

    Det kan downloades her (direkte link)
    http://www.xgamingstudio.com/files/IntelBurnTest.zip

    Basis-råd: Vælg et billigere bundkort, en mindre PSU og hovedtelefoner + mic i stedet for et headset

    #5

    Timberjim
    Bruger
    3.786 indlæg
    Offline

    #3 Ja, grafikkortets kølere booster naturligvis automatisk op jo varmere kortet bliver. Men selv ved de 80 grader, holder blæserydelsen sig kun på 45-50%. Tænkte bare, at hvis 80 grader er i overkanten, kunne det være man selv skulle tage over og sørge for et bedre blæserskema. Men uerfaren som jeg er, ved jeg ikke om forskellen mellem 75 og 80 grader er betydningsfuld nok eller om det bare er spild af blæserkraft.

    #4 Jeg har lige kørt testen ved 4GHz og der var ingen slinger i valsen. Dog skal jeg da lige love for, at det program pressede CPU-temperaturen op! 88 grader var max. Så tør ikke OCe yderligere.

    Angående gfx kortet, kan det så have betydning, hvilken PCI-E port jeg har placeret det i? Det sidder nemlig i det længst nede, altså tættest på PSU’en og fjernest fra CPU’en. Tænkte, at når front kabinetblæseren (som sidder i nederste slot af de to mulige, kun denne ene er installeret) har retning direkte imod gfx kortet, ville det betyde bedst køling. Kan ikke umiddelbart se, hvordan man skulle forbedre kølingen på gfx kortet, da det (går jeg ud fra) jo altid vil modtage luft fra fronten af kabinettet og sende det ud bagved. Har afstanden af kabinettet til væggen bagved betydning? Lige nu har mit ca. 10 cm hen til væggen.

    #6

    Tequilashot
    Bruger
    4.834 indlæg
    Offline

    Jeg skal ikke være helt sikker men mener at det pcie tættest på cpuen køre 16x og dem længere nede køre 8x, kan også være kun når der køres sli, men det står i manualen.
    Er for doven til at finde ud af det.

    10 cm til væggen er fint.

    Så længe du ikke har noget i vejen fra front intake til gfx og pcu og til exhaust blæsere så har du et fint airflow., hvis kabler er ivejen så gøre hvad du kan for at flytte dem/strips osv.
    dit r4 har mulighed for at kablerne kan være bag ved motherboardet.

    Varme går også op ad.

    Den første pc jeg havde var en 386sx med 8 mb ram som jeg gamede warcraft 1 på i dos 5.

    #7

    Redspeed93
    Bruger
    13.448 indlæg
    Offline

    #5 Det hedder jo også Intel Burn Test

    Men ja, det kan virkelig tvinge enhver CPU i knæ. Med den køler du har ville jeg ikke OC’e yderligere.

    Har du sat grafikkortet i den nederste port? Det bør altid sidde i den øverste, uanset bundkort.

    Ja, det har betydning for hvor meget luft der er rundt om dit kabinet, også bagtil, da det er en ret stort varme-udgang for især CPU’en. Personligt står mit kabinets bagdel 20cm væk fra vægen.

    Problemet med R4 er at det har meget “restrictive intakes” og dermed “kvæles” blæserne for den luft de ellers gerne ville smide ind i dit kabinet. Alt sammen i lydløshedens navn. Men som før nævnt må du bare leve med,, at alle dine komponenter er lidt varmere end de ellers ville have været i kabinet med bedre ventilering.

    Basis-råd: Vælg et billigere bundkort, en mindre PSU og hovedtelefoner + mic i stedet for et headset

    #8

    Timberjim
    Bruger
    3.786 indlæg
    Offline

    Tak for gode input, begge to.

    Skal lige have skiftet PSU’en i morgen (der var lidt knas med blæseren i den nuværende), så prøver jeg at optimere kablingen. Kan dog ikke lige se, hvordan jeg skulle kunne føre de mange strømkabler om bag motherboardet.

    Har læst lidt op på PCI-E portene. Så vidt jeg kan tyde, yder de alle tre op til 16x, men bliver halveret, hvis man kører SLI. Så umiddelbart burde det ikke gøre noget for placeringen.

    Redspeed93, hvorfor bør grafikkortet altid sidde i øverste PCI-E slot, hvis de alle er 16x?

    #9

    Redspeed93
    Bruger
    13.448 indlæg
    Offline

    #8 Du har ikke læst korrekt op på dine PCIe porte så

    Det er rigtigt at alle tre 3 slots er PCIe X16, men det er kun et udtryk for portens fysiske dimensioner. Derudover kan portene kører med forskellige hastighed, kaldet x4, x8 eller x16.

    Der står endda følgende i din manual på side 2 “Please always install expansion card into the PCI_E2”

    PCI_E2 er det andet øverste slot, som dermed er det øverste X16 slot.

    I din manual står der også:
    “3x PCIe 3.0 x16 slots
    The operating mode will be x16/ x0/ x0, x8/ x8/ x0, or x8/ x4/ x4.”

    Så når du sætter dit kort i det nederste slot tvinger du dit bundkort til at leverer data mellem GPU og CPU med 1/4 af maksimal hastighed, som hvis du havde sat det i det øverste slot.

    Basis-råd: Vælg et billigere bundkort, en mindre PSU og hovedtelefoner + mic i stedet for et headset

    #10

    Timberjim
    Bruger
    3.786 indlæg
    Offline

    #9 Shizzle! Er ikke helt sikker på, jeg selv ville have kunnet tyde manualens forklaring på dette, men det lyder fatalt. Troede blot, det var et enten-eller svar jeg ledte efter, så når alle tre blev kaldt 16x, tog jeg det bogstaveligt. Vil da øjeblikket skifte over så.

    “Expansion card” er så det, manualen kalder mit gfx kort? Den havde jeg ikke lige luret.

    #11

    Redspeed93
    Bruger
    13.448 indlæg
    Offline

    #10 Alle slots, om det er X16(fysisk udformning, ikke hastighed) X8 eller X4 kaldes “expasion slots”, så alt hvad der kan smides i dem kaldes naturlig nok “expansion cards”

    Edit: Og det er slet ikke så fatal som det lyder. Vi snakker få procenter du mister, men det tæller alt sammen! =)

    Basis-råd: Vælg et billigere bundkort, en mindre PSU og hovedtelefoner + mic i stedet for et headset

    #12

    Sven_Bent
    Bruger
    25.996 indlæg
    Offline

    bare lige eat pointeret

    lad det (intel burn test) rulle 5 gange med Max RAM, og hvis din PC ikke fryser eller får BSOD er dit OC stabilt.

    jeg vil ikke kalde dette stabilt det er blot en hurtigt

    1: det er langt korter tid end en pc befinder sig under stress

    2: en cpu test alene afgiver ikke test under full varme fra andre komponenter

    saa baade for kort tid og for lidt stress andet end paa cpu er ikke en god test for stabilitet alene

    SBBT kraver langt mere overarall af din pc

    Sven Bent - Dr. Diagnostic
    www.TechCenter.DK

    #13

    Redspeed93
    Bruger
    13.448 indlæg
    Offline

    #12 Vi er helt enige om at det ikke er en stresstest der kan teste stabilitet på samme niveau som et testloop på 24/48 timer (som IBT egentlig også kan sættes til).

    Men for de fleste, og for så “lavt” et overclock, vil jeg mene det er en tilstrækkelig god indikator for om det virker eller ej.

    Basis-råd: Vælg et billigere bundkort, en mindre PSU og hovedtelefoner + mic i stedet for et headset

    #14

    Timberjim
    Bruger
    3.786 indlæg
    Offline

    Lige en update.

    I dag skiftede jeg grafikkortets PCI-E port til den øverste og fik samlet alle kabler bag motherboardet. Kører jeg selvsamme 3DMark test nu, bliver grafikkortet “kun” 76 grader, i modsætning til gårsdagens 81. Så de små detaljer gør vitterligt en forskel.

    Har nu en ultra støjsvag maskine, som jeg knapt nok kan høre, mens den leverer en masse lækker grafik, uden at blive alt for varm. Tak for pro tips!

    #15

    Sven_Bent
    Bruger
    25.996 indlæg
    Offline

    #13
    der kan jeg ikek give dig hetl ret afligevel at test emed IBT alene giver en test under laver varmegrader end under spild

    du kan sagntes havne i en situation hvor IBT alen er stabilt 16 timer da din cpu rammer eksempelvis 75 grader.

    men nar du saa gamer og dine gpu er med til at varme maskine op og cpu koeler derfor fodres med varme luft kan cpu tempten stige til feks 80 grader. og pludselig her lave regne fejl og blive ustabil

    IBT er god til at teste en cpu helt enig.
    men det er kun cpu’en alene der testet og i en kort periode klart bedre end ingenting men jeg vil anbefale at hvis man er interesseret i en stabil maskine at udfore en korrekt stress test.
    det kommer igen an paa hvad du skal bruge din maskine til.

    Sven Bent - Dr. Diagnostic
    www.TechCenter.DK

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 16 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.