lørdag, januar 23, 2021

Ny PC (spiludvikling)

Daily Rush Debat Hardware Hardware Ny PC (spiludvikling)

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    RuneSP
    Bruger
    254 indlæg
    Offline

    Skal købe en ny PC til min lillebror som skal bruges til spiludvikling (Unity / UE4) og gaming.

    Mit umiddelbare bud er følgende:

    Kabinet: Fractal Design Define S – 650 kr – computersalg

    PSU: Corsair RMx Series RM750x – 880 kr – computersalg

    Bundkort: ASUS Z170 PRO GAMING – 1200 kr – computersalg

    CPU: Intel Core i5-6600K – 4 trådar / 3,5GHz (3,9 Ghz Turbo) – 1750 kr – webhallen

    CPU-køler: Cooler Master Hyper 212 Evo – 285 copmutersalg

    SSD: Samsung 850 EVO MZ-75E500 500 GB – 1200 kr – webhallen

    RAM: Kingston HyperX FURY 4 x 8 GB – 1300 kr – computersalg

    Grafikkort har jeg et Geforce 770 han kan låne indtil pascal kommer, derefter kan han smide noget kraftigere i hvis det er behov for det.

    Nu har jeg ikke selv så meget erfaring med spiludvikling, men kunne umiddelbart læse at det var vigtigt med en masse ram, derfor valgte jeg 32 gb. Vil der være nogen fordel i at vælge en i7 i stedet for i5?

    750w PSU er måske lidt overkill, men den koster kun 50 kr ekstra end samme model i 650w og så er der måske mulighed for at køre SLI senere.

Viser 10 kommentarer - 1 til 10 (af 10 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    Nioxic
    Bruger
    17.988 indlæg
    Offline

    jeg ville nok vælge en i7 hvis han skal være kreativ,

    men det er sgu lidt svært at kommentere på noget uden at vide hans budget osv?

    ang. psu.. ja det eroverkill, men den sætter også blæseren igang senere, end den på 600watt fx. (mener 750Watt starter blæseren ved 300 watt load, 650 watt gør det ved …200 eller 250watt)

    http://www.reddit.com/r/random/

    #2

    Redspeed93
    Bruger
    13.448 indlæg
    Offline

    Jeg gentager gerne mig selv: Køb et billigere bundkort. Med mindre der en specifik feature han absolut ikke kan leve uden, som kun det bundkort har, så kan et hvert andet Z170 bundkortet klarer jobbet præcis lige så godt og han kan samtidig sparer 400 kroner.

    Jeg har 0 erfaring med gameengines, men er I sikre på, at der ikke er grund til at rette blikket mod CPU’ere+chipsæt til tungere workloads? i7 5850k og et X99 chipsæt, for eksempel?

    For både i5 6xxx og i7 6xxx er “almindelige” CPU’er, til “almindeligt” brug.

    Basis-råd: Vælg et billigere bundkort, en mindre PSU og hovedtelefoner + mic i stedet for et headset

    #3

    Sven_Bent
    Bruger
    25.996 indlæg
    Offline

    #0

    – for mange penge brugt paa bundkort
    – for mange penge brugt paa psu 500watt ville vaere et bedre koeb.

    ellers ser det fint ud

    I7 er kun en fordel hvis hans program bruger over 4 cpu tunge traade. hvis det bruger under er I7 langsommere end I5 medmindre du du tager haand om affinity eller installer mit project mercury og slaar “no ht conflicts til”

    Sven Bent - Dr. Diagnostic
    www.TechCenter.DK

    #4

    DrPotatoe
    Bruger
    158 indlæg
    Offline

    Cpu er fin til udvikling. Kører selv med 4970k og den klare unity just fine.

    Det eneste du endelig skal være ops på at er have mere end 8gb ram. Især hvis han får lyst til at lege med 3dsmax eller andet 3d program.

    Endelig har jeg aldrig tænkt på noget tidspunkt at jeg skulle have en i7 i stedet for i5.

    #5

    Alx
    Bruger
    1.212 indlæg
    Offline

    #2 og 3 Ikke for at highjacke tråden, men hvilket bundkort ville i så anbefale? Et eventuelt link ville være prisværdigt

    #6

    kongkim
    Bruger
    16.368 indlæg
    Offline

    Sidder og roder med UE4 Og har kun 8gb ram :S Kan ikke anbefales

    Im nobody, and as we all know.. nobody is perfect.

    #7

    HorrorByte
    Bruger
    4.802 indlæg
    Offline

    Hvofor spørger du ikke din bror?

    Hvis han kan programmere burde han vide hvad han har brug for

    First we poisoned him, then we broke his neck. Then we took his clothes, and we're very sorry.

    #8

    RuneSP
    Bruger
    254 indlæg
    Offline

    Tak for svarene

    Jeg tror umiddelbart jeg beholder det nuværende build, måske med et billigere bundkort, må lige læse op på hvilke specifikke forskelle der er, troede egentlig jeg havde valgt det billigste Z170.

    #7 Ja det burde han jo egentlig have styr på, men han ved generelt ikke så meget om computere og hardware, han har kun fået lidt undervisning i unity og programmering – og man når jo ret langt i moderne game engines uden at særlig meget grundlæggende forståelse. Men en gammel sløv laptop sætter dog en del begrænsinger for kreativiteten

    #9

    Sven_Bent
    Bruger
    25.996 indlæg
    Offline

    #5 #8
    jeg er absolut uden for dansk priser. men hvis en maskine ikke skal overclockes vil jeg mener e tbundkort til omkrign 800 kr burde fint daekke ens behov.
    medmidnre der er specificce features men oensker.

    raid. firewire dual lan etc etc

    Sven Bent - Dr. Diagnostic
    www.TechCenter.DK

    #10

    MiNo
    Bruger
    2.846 indlæg
    Offline

    #3

    lige en artikel om et spil, som virker *LAAAGNT* bedte med HT slået til

    http://www.dsogaming.com/pc-performance-analyses/firewatch-pc-performance-analysis/

    i7-6700K@4.5 Ghz|Noctua NH-D14|Asus Z170|GTX1080ti|32GB DDR4|Pro 950 512GB NVMe|2x 850 Evo 1TB SSD|CORSAIR AX 850W|R5|Asus PG279Q

Viser 10 kommentarer - 1 til 10 (af 10 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.