fredag, januar 22, 2021

Ny håndholdt konsol?

Daily Rush Debat Hardware Konsoller Ny håndholdt konsol?

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    VFF1983
    Bruger
    442 indlæg
    Offline

    Hej DR,

    Overvejer om jeg skal investere i en håndholdt konsol, da jeg godt kan lide at spille lidt platformsspil og lignende engang i mellem. Vil helst ikke investere i en dyr konsol som f.eks. PS4, da jeg kun spiller lidt og tror det er at skyde over målet for mit vedkommende.

    Nogen som kan anbefale en håndholdt konsol til lidt casual gaming?

    Tænker på enten Nintendo 3DS XL eller PS Vita. Hælder nok mest til 3DS, pga. jeg er fan af Mario spillene.

    Mvh.
    Thomas

    Mine sider:

    thomasrasmussen.dk
    Netradio.nu
    KalenderNet.dk

Viser 6 kommentarer - 1 til 6 (af 6 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    riest
    Bruger
    176 indlæg
    Offline

    Har selv en 3ds og den er bare guld på lange tog ture etc.

    Zelda remake og det nye zelda er fantastisk, man får den standard kvalitet man forventer fra mario spillene, så de er også fine. Derudover er der portingen af donkey kong som fungere super godt, omend lidt svært, men det er jo kun godt :).

    Det fede ved 3ds er at de også har nogle skøre titler som super mario dream team bros, som er et forsimplet final fantasy men med god humor.

    Ud over det er der også nogle gode strategi spil og så er det nye pokemon også hæderligt, så vil helt klart anbefale 3ds herfra

    #2

    nEmo
    Bruger
    3.772 indlæg
    Offline

    Smut forbi https://www.dailyrush.dk/boards/1756/topics/114455/ – der er masser af gode argumenter for en 3DS XL.

    And isn't it ironic, don't you think?

    #3

    Anonym 1.798 indlæg
    Offline

    Sjovt, går i samme tanker.

    Jeg er også til platform, så jeg tror jeg ender med at nappe en 3DS XL med Super Mario 3D Land med hjem her i eftermiddag.

    Synes ikke jeg kan se så mange platformers til Vita, der tiltaler mig.

    #4

    VFF1983
    Bruger
    442 indlæg
    Offline

    #1
    Lyder spændende, og er også tiltænkt lidt som en konsol jeg kan bruge på farten eller bruge mens TV’et er optaget om aftenen

    Har aldrig spillet Zelda og Donkey Kong, men det er faktisk nogle af de spil jeg godt kunne tænke mig at få prøvet.

    Tak for feedback!

    Mine sider:

    thomasrasmussen.dk
    Netradio.nu
    KalenderNet.dk

    #5

    VFF1983
    Bruger
    442 indlæg
    Offline

    #2 Nå ja, så egentlig godt den tråd. Tror det var der fra jeg kom på ideen Vil jeg lige bladre igennem, tak.

    Mine sider:

    thomasrasmussen.dk
    Netradio.nu
    KalenderNet.dk

    #6

    nEmo
    Bruger
    3.772 indlæg
    Offline

    Ingen årsag, meld gerne ind i tråden med jeres Nintendo ID, forslag, spørgsmål eller andre kommentarer.

    And isn't it ironic, don't you think?

Viser 6 kommentarer - 1 til 6 (af 6 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.