lørdag, januar 23, 2021

Ny Dansk “Late-Night-Raiding” guild

Daily Rush Debat Spil World of Warcraft Ny Dansk “Late-Night-Raiding” guild

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    superlasan
    Bruger
    8 indlæg
    Offline

    Hey..

    Først og fremmest, vil jeg lige nævne at denne nye guild, endnu ikke findes..

    Derimod er det blot en spekulation på noget som forhåblig kan gå hen og blive en realitet.

    Jeg har personligt i noget tid gået og ledt efter en ordentlig Late Night guild, der både har progress, men også passende raid tider. Der findes ikke umidlbart nogle Danske guilds, som raider “late night”, og da jeg tidligere har været medlem af en, føler jeg for at at undersøge muligheden for at starte sådan en.

    Erfaring har jeg nok af.. Startede med at spille da den første beta kom ud. Jeg havde god progres Pre TBC, hvor vi havde 5 bosses down i Naxx. Siden hen kom TBC, og der var jeg ligeledes med, hvor vi kun manglede Ilidan i BT. Derefter valgt jeg at stoppe, da jeg ikke kunne finde tid til at spille længere. Længslen efter at raide har været der lige siden, og så man man jo tænke anderledes. Jeg har erfaring som GM, Officer samt Class Leader.

    For at komme tilbage til topic, så søger jeg i bund og grund folk som er med på ideen. Der må vel være andre end mig der ikke har tid til 4 gange raiding om ugen fra 18-23.
    – Jeg søge folk til at starte guilden med. Officers med erfaring.
    – Medlemmer som vil være med til at starte Danmarks første?/eneste? late night raiding guild.

    Jeg kunne forestille mig at raid tider vil være en 3 gange ugentligt, fra 22/22.30 – 01.00, eller noget i den stil.. Horde eller Alliance, samt server er mig egentlig underordnet. Foretrækker dog Horde.

    Jeg ved godt at Cataclysm er på vej, og at vi sikkert ikke når meget progress i WOTLK, men om noget kan vi få stablet en guild sammen, der er klar til Cataclysm.

    Skulle nogle være interesseret, er i velkommen til at skrive en PM, skrive en mail på stefan@1tegration.dk..

    Håber nogle er friske

    www.collected.dk

Viser 13 kommentarer - 1 til 13 (af 13 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    Nioxic
    Bruger
    17.988 indlæg
    Offline

    i ihvilken situation skal man være i før man vil raide på det tidspunkt?

    http://www.reddit.com/r/random/

    #2

    Kimozabi
    Bruger
    24.746 indlæg
    Offline

    Husk lige at skrive, at jeres guild vil adskille sig fra mange andre guilds ved kun at raide tre dage om ugen

    "You don't want to see me when I'm angry - because I back up my rage with facts and documented sources." - The Credible Hulk.

    #3

    Aben
    Bruger
    1.432 indlæg
    Offline

    #1
    Jeg arbejder tit til 22 om aftenen, så det ville da appellere til mig, men jeg er personligt stoppet på ubestemt tid, så det er ikke aktuelt pt. for mig. Derudover er der sikkert mange forældre med små børn, som ikke kan raide før svinene er sendt i seng.

    #4

    superlasan
    Bruger
    8 indlæg
    Offline

    #2 – det kunne være 4 gange.. Det er mig ligegyldgt

    #1 – Der er flere der ikke kan raide på normale tidspunkter, grundet arbejde, fritidsinteresse eller familie..

    www.collected.dk

    #5

    superlasan
    Bruger
    8 indlæg
    Offline

    #3 – Du er altid velkommen til at vende tilbage, skulle du bestemme dig at fortsætte/starte igen på et senere tidspunkt

    www.collected.dk

    #6

    dreamweaver666
    Bruger
    1.495 indlæg
    Offline

    jeg arbejder fra 18-06 og spiller kun wow fra jobbet, så det har min interesse

    One fist of iron and the other of steel, if the right one don't get you, then the left one will...

    #7

    suspektkid
    Bruger
    1.376 indlæg
    Offline

    Har du nogen server i tankerne eller faction du gerne vil spille

    GÅ VÆK JEG SYR, EN MEGET LILLE HAT

    #8

    RazorFish
    Bruger
    6.046 indlæg
    Offline

    #6
    Haha, hvad arbejder du som?

    Sie sind das Essen, wir sind die Jäger

    #9

    nino
    Bruger
    896 indlæg
    Offline

    #8 Han er sikkert vagt

    #10

    dreamweaver666
    Bruger
    1.495 indlæg
    Offline

    #8 nat receptionist, det er et hårdt hårdt job…..når man er løbet tør for noget godt at spille

    One fist of iron and the other of steel, if the right one don't get you, then the left one will...

    #11

    superlasan
    Bruger
    8 indlæg
    Offline

    #7 + #6..

    Well.. Ravencrest er jo et oplagt valg, grundet den højre popularitet fra danskerne. Ellers kan jeg meget godt lige Kazzak..

    Skulle jeg vælge, er det nok Horde. Men igen.. Hvis 80% af det her guild er alliance, så bliver det da alliance.. Det jo blevet så nemt når man kan skifte faction

    Jeg har egentlig fået meget god respons på det. Ikke kun her, men også andre steder. Jeg arbejder pt på at få planlagt lidt med et par gutter.

    Der kommer inden længe nyt.. Hjemmeside og forum er på vej, og vi snakker stadig TS server samt DKP system, som også bør komme op at køre..

    Det eneste problem, bliver at vurdere, om denne ide har potientiale at være ren dansk “late night”. Det kommer lidt an på hvor mange der kan sige det er friske, når hjemmeside osv er oppe at køre

    www.collected.dk

    #12

    superlasan
    Bruger
    8 indlæg
    Offline

    Jeg kan kun opfordre folk til at gå ind og kigge på vores “midlertidige forum”, og give deres interesse til kende, så vi har en reel mulighed om der er basis for at etablere dette inden for nærmeste fremtid..

    http://www.detsent.forumup.dk

    www.collected.dk

    #13

    BHGP
    Bruger
    309 indlæg
    Offline

    er ideén faldet helt til jorden eller sker der noget ?

    - oj oj det var dumt sagt.... IDIOT !

Viser 13 kommentarer - 1 til 13 (af 13 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.