fredag, januar 22, 2021

NASCAR driving experience

Daily Rush Debat Off-topic NASCAR driving experience

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    UnFair
    Bruger
    222 indlæg
    Offline

    Inspireret af “Sportscar Event 2014” tråden, og shocket over at 2 omgange med en bil ved det event kan koste op til 5000 kr, uden man selv er bag rattet, syntes jeg lige jeg vil fortælle om min hidtil fedeste oplevelse.

    Jeg er lige kommet hjem fra Las Vegas hvor jeg deltog i EMC World konferencen, dagen inden konferencen start havde jeg en fuld fridag. Så jeg havde hjemmefra booket 18 omgange på Las Vegas Motor Speedway i en NASCAR bil med lidt over 600 BHP, 4 manuelle gear ingen elektroniske hjælpemidler, føren får ingen hjælp af elektronik.

    For at komme ud til banen havde jeg lejet en Dodge Charge R/T+ på hotellet, så turen ud til banen gik uden de store problemer. Men nervøsiteten begyndte så småt at dukke op da men kom derud og så et tidligere hold drøne rundt på den 1½ Miles lange bane.

    Efter en en kvarters instruktionsvideoer gik turen til banen, på med hjelmen og nakkebeskytteren og så gik turen gennem vinduet og ned i føresædet. Efter endnu lidt instrukser fra instruktøren i passagersædet gik starten ud af pitten til de første 8 omgange, og efter en halv omgang var man i 4. gear og blev der resten af tiden. De første otte omgange gik hurtigt med at få styr på hvordan bilen kørte og reagerede, det var vildt så stor fokus man havde på vejen, jeg glemte fuldstænddigt at blinke med øjnene og til tider at trække vejret. Da vi kom i Pit efter de første otte omgange havde jeg så meget adrenalin i kroppen at min ben og hænder ikke kunne holde sig i ro, trods jeg endnu ikke havde været over 200 km/t.

    Efter en kort pause blev jeg vinket på banen igen til de sidste 10 omgange, og så gik jagten på en god omgang. Jeg sluttede da også som den hurtigste af de fire køre der var på mit hold men gennemsnit hastigheden var “kun” 198 km/t og tophastigheden 223 km/t på aller sidste omgang. Men det er den fedeste oplevelse jeg har haft, det tog mig en havl time efter kørslen inden adrenalinen var ude af kroppen.

    I kan se mine sidste 2 omgange her:

    http://youtu.be/SauwZHz33Ww

    Skulle i komme til USA, så snyd jer ikke for denne oplevelse. Alle større byer derover har deres egen bane, og de fleste kan sikkert tilbyde lignende oplevelser. Mine 18 omgange i Nascar kostede mig 899$ eller cirka 5.000 kr. ved http://www.drivepetty.com

    Jeg vil anbefale man tager de 18 omgange, da man hurtigt bruger de første 8 omgange på at lære bilen og banen at kende.

    All glory to the Hypnotoad.

Viser 3 kommentarer - 1 til 3 (af 3 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    Proctor
    Bruger
    958 indlæg
    Offline

    lækkert :)))

    kun lidt misundelig

    Computeren er den opfindelse hvormed man kan begå flest fejl hurtigst, dog er tequila og håndvåben mulige undtagelser (Mitch Radcliffe)

    #2

    shh
    Bruger
    777 indlæg
    Offline

    Fed oplevelse, fed beskrivelse.

    Tak for tippet, God tirsdag

    Shh - Du larmer!

    #3

    Knuspar
    Bruger
    6.426 indlæg
    Offline

    Fuck hvor blæret

    Så kan folk altså beholde deres konfirmand tur i en Veyron for sig selv .. 600 BHP Nascar at your hands … wohoo !

    Knuspar.dk - Steam Profil

Viser 3 kommentarer - 1 til 3 (af 3 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.