lørdag, januar 23, 2021

Nååårh – Pia Jugend mobbes

Daily Rush Debat Off-topic Nååårh – Pia Jugend mobbes

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 45 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    Kolben
    Bruger
    18.939 indlæg
    Offline

    Tja, at behandle folk efter deres holdninger og meninger er da et gammelt koncept. Hvis man f.eks. er fortaler for at alle folk med blå øjne skal lide en smertefuld død på deres 18 års fødselsdag, så tror jeg også at man bliver ret isoleret. Hvis man er mærkelig, så bliver man behandlet som om man er mærkelig. Mobningen bør dog ikke finde sted, men isolationen er svær at undgå, hvis man har skæve holdninger til de store spørgsmål.

    P=NP?

    #2

    holm2201
    Bruger
    990 indlæg
    Offline

    Disse lærere og de andre studerende har da et forklaringsproblem, da de jo rent ud sagt forsøger at undertrykke nogle menneskers grundlovssikrede ytringsfrihed.

    HO SLOT CAR RACING.

    #3

    W00tson
    Bruger
    229 indlæg
    Offline

    Det er jo også grunden til at jeg har prøvet at isolere kolben da vi er uenige i alle store spørgsmål

    Der er dog ikke noget klynk i artiklen – df har ret til at drive politik, selvom man måske er uenig med dem.

    Alternativet er at de bliver marginaliserede på samme måde som nynazisterne er i sverige og som ekstreme muslimer er i vesten – og det er jo nok ikke i jeres interesse … eller?

    #4

    photon
    Bruger
    943 indlæg
    Offline

    Nu bør politisk overbevisning ikke føre til mobning, men isolering, som Kolben siger, er nu engang svær at undgå, hvis man ikke udviser samme politiske horisont som sine medstuderende og lærer.

    Og det virker da underligt at de der mobber, antageligvis på den “røde” fløj, selv går ind for politisk tolerence og gør et stort nummer ud af at hjælpe politiske mindretal i andre (u)lande. Politisk diskrimition er, IIRC, ulovligt her i landet.

    Ikke at jeg selv på nogen måde kan udstå dansk folkeparti – eller nok nærmere de politikere der står i front. Især Jesper langballe og “ham den anden præst”. bwadr.
    Men jeg tolerer nu engang deres holdninger, da jeg nu engang er opdraget til at respektere andre folk, uanset hvor fokked up de er.

    #5

    Kolben
    Bruger
    18.939 indlæg
    Offline

    #3
    Det er jo ikke noget du kan gøre. Du kan sige at du ikke vil være min ven. Men da jeg deler holdninger med tilstrækkeligt mange, har jeg ikke svært ved at finde ligesindede, hvorfor det ikke ville gøre nogen forskel hvad din holdning til mig er.

    P=NP?

    #6

    Roq
    Bruger
    579 indlæg
    Offline

    Hvor er det dog dumt.

    DF er i sin gode ret til at drive politik og at en lærerstand samt studerende mobber et medlem af DFU, siger jo mere om dem end om medlemmet af DFU.

    Jeg stemmer ikke selv DF, men jeg stiller mig spørgende overfor tendensen i samfundet til at forkaste DF i langt højere grad, end f.eks. Enhedslisten (De er for alvor skudt i hovedet imo).

    Istedet mener jeg at mobberne burde spilde deres energi på at mobbe religiøse tilhængere, da de jo direkte melder ud at de tror på noget dumt og derved er dumme

    Princess Palpatine ftw!

    #7

    -SANTA-Julemanden
    Bruger
    7.404 indlæg
    Offline

    Lol… Tør øjnene og spis en kiks, kære DF’ere!

    Det er da en smule dobbeltmoralsk at køre sådan en ekstrem politik, hvis man ikke kan tåle det sure æble når det kommer tilbage.

    Selvfølgelig er det knap så smart at lærene ligefrem mopper dem, men at med-studerende gør det, Way to go!

    Så kan de fanme lære det – der er da ikke nogle som gider være venner med så tolerance-svage personer som de flester DF’ere nu engang er.

    Det lyder nu mere af, at de bare vil piske en stemning op, og prøve at få sympati fra resten af samfundet. No way!

    BetWizer.com - Sports-betting made easy

    #8

    Daszoeb_SUN
    Bruger
    10.579 indlæg
    Offline

    jeg er helt enig med #2

    I believe in the religion of Islam. I believe in Allah and peace.

    #9

    Roq
    Bruger
    579 indlæg
    Offline

    #7:
    Og du tar en videregående uddannelse?
    There goes my skattepenge…

    Princess Palpatine ftw!

    #10

    AceofSmeg
    Bruger
    1.693 indlæg
    Offline

    Rød facister eller alm af slagsen – 2 sider af samme mønt – og den er ikke køn.

    #11

    TheMummy
    Bruger
    5.294 indlæg
    Offline

    Hvis lærere virkelig mobber eleverne på grund af politiske holdninger, burde de fyres på stedet.
    For så er de uegnede til deres job.
    Vi skal ikke have det som i Iran eller Nordkorea…

    "You're all about as useless as a cock-flavored lollipop"

    #12

    Torfredwilsor
    Bruger
    760 indlæg
    Offline

    Undskyld det argumentationssvage indlæg, men…. HAHAHAHAHAHAHAHAHA!!!

    Magen til ynkelig politik skal man lede længe efter. Endnu et stunt for at skabe billig sympati til DF!

    De mest intolerante hyklere i samfundet, piver over intolerence???

    Min kærestes fødder er for lækre!!!

    #13

    -SANTA-Julemanden
    Bruger
    7.404 indlæg
    Offline

    #9

    hehe – Helt ærligt, hvem gider høre på de pladerspalters evige og evindelige brok når man går i byen, læser, spiser, knepper?

    Det er da sqda ingen som gider.

    BetWizer.com - Sports-betting made easy

    #14

    Roq
    Bruger
    579 indlæg
    Offline

    #13:
    Pånær de 15% af landets befolkning som stemmer på dem?

    Princess Palpatine ftw!

    #15

    Synonymet
    Bruger
    8.197 indlæg
    Offline

    Practice what you preach…

    Hvis man er imod DF, fordi man mener, at deres politik er påvirket af intolerance, så er det da noget af en falliterklæring at bifalde mobningen af dem.

    Hvorfor er der så mange dobbeltmoralske mennesker i verden…suk…

    Hellere komme galt afsted, end slet ikke komme afsted.

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 45 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.