fredag, januar 22, 2021

MW2 SP Campaign indtryk

Daily Rush Debat Genre FPS MW2 SP Campaign indtryk

  • Dette indlæg indeholder 1 kommentar, har 2 deltagere og blev senest opdateret af  BruneBanan for 11 år siden.
  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Deadmeat
    Bruger
    7.627 indlæg
    Offline

    [Flyttet fra det gamle Call of Duty forum]

    Så fik jeg endelig taget mig sammen til at gennemføre MW2 single player delen og sikke en rutchebanetur! I sine dårlige perioder hang det mig langt ud af halsen, mens de bedste missioner er øjeblikkelige klassikere. –>

    1) Sammenlignet med COD4, synes jeg generelt at MW2 kampagnen er alt for meget James Bond og for lidt traditionel COD.

    2) Historien er i bedste fald usammenhængende og det uhyrlige overforbrug af cliff hangers hang mig langt ud af halsen til sidst.

    *****SPOILER ALERT*****

    3) For at whine lidt mere, så blev det også ret trættende at de personer man styrer har det med at dø (igen: overgjort).

    4) slutscenen var ligeledes en noget blandet oplevelse – den overordnede idé er som sådan fin nok imø, men det er sku da for klamt at man skal trække kniven ud af brystet! (ja, jeg er blevet gammel og sart).

    *****SPOILER SLUT*****

    5)Generelt er de bedste missioner imø spec ops typen i løbet af Campaign – særligt olie boreplatformen var sublim!

    Alt i alt synes jeg faktisk at MW2 kampagnen var en skuffelse i fht. COD4 – og egentlig var længden af kampagnen (mangel på) ikke engang et problem.

    "Whose kitty litter box did I just shit in?"

Viser 1 kommentarer (af 1 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    BruneBanan
    Bruger
    36.130 indlæg
    Offline

    Jeg har lige trillet den igennem endnu en gang på veteran. Det er 3 gang jeg spiller den igennem. Den er helt fantastisk, og efter min mening langt langt bedre en cod4. Cod4 var bare så ny og spændende, at cod:mw2 ikke længere virker så friskt, og nogle gange en smule forceret. MEN, gameplaymæssigt er den klasser bedre efter min mening. Især det, at der ikke længere er unlimited respawn! Det betyder dælme meget!

Viser 1 kommentarer (af 1 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.