lørdag, januar 23, 2021

Mirror 0 eller Raid 1 ??

Daily Rush Debat Hardware Hardware Mirror 0 eller Raid 1 ??

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    X4v14
    Bruger
    1.356 indlæg
    Offline

    Hej, jeg har købt to stk’s 80 gb Western Digital S-ATA diske, da jeg har hørt det skulle køre godt hvis man satte dem til at køre raid….
    Dette troede jeg egentlig ikke der skulle være det store besvær med, og det var der i grunden heller ikke, men da jeg skulle sætte det op, fik jeg to valgmuligheder til at køre raid med. Det ene var at køre Mirror 0 hvor jeg fik en samlet kapacitet på 74 bg, og den anden var 146 gb… jeg ved så ikke hvilken jeg skal bruge når pointen med dem er at de ligesom skal supplere hinanden til at tænke, da det var det jeg havde hørt man kunne, men ikke at køre en kopi som jeg forstår Mirror skulle gøre… Nogle der kan fortælle mig hvad jeg skal vælge ??

Viser 3 kommentarer - 1 til 3 (af 3 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    Kolben
    Bruger
    18.939 indlæg
    Offline

    “Suplere hinanden til at tænke”?!? :-S

    Værd at vide om raid:

    Raid 0: (Ikke rigtigt raid, da raid betyder redundant array of independent/inexpensive disks). Der læses/skrives blokke på diskene skiftevis. Du får fuld udnyttelse af pladsen og du får hurtigere overførsel. Bagsiden er at et diskcrash resulterer i at du mister al data på begge diske.

    Raid 1: Alle handlinger udføres identisk og sideløbende (mirroring) på begge/alle diske i et array. Du får kun plads svarende til den mindste disk i array’et. Men et diskcrash medfører ikke datatab, medmindre alle diske crasher samtidig.

    Raid 3: Som raid 0, men med en ekstra disk, der indeholder tværsummen af bits på tværs af et raid-array. Dvs. at man som ved raid 1 ikke mister data ved et enkelt disk crash. (Dette system kommer først til sin ret ved brug af 3 diske eller mere).

    Raid 5: Som raid 3, men hvor paritetsdataen (den data, der i raid 3 ligger på den ekstra disk), er fordelt ud på alle diskene istedet.

    Raid 0+1:
    Er raid 0 og 1 på samme tid. Der laves et raid 0 array, der spejles ud på et andet raid 0 array. (Kræver minimum 4 diske).

    JBOD:
    Fuld udnyttelse af pladsen, men uden “skiftevis dataoverførsel” som ved raid 0. Ved et disk crash mistes kun dataen på den pågældende disk. Tilgengæld er overførselshastigheden kun så hurtig som den langsomste disk.

    EDIT:
    “Summen af bits” rettet til “tværsummen af bits”. Tværsummen i et binært system er 0 eller 1. Det kan bruges til at genskabe tabt data ved at interpolere.

    P=NP?

    #2

    X4v14
    Bruger
    1.356 indlæg
    Offline

    #1 thx, og nej jeg vidste egentlig ikke så meget om det, men da min HD gik skulle jeg have noget nyt og fik lyst til at prøve 2 stk’s i raid, emn ellers tak for hjælpen…

    #3

    Sven_Bent
    Bruger
    25.996 indlæg
    Offline

    Raid 6: ligesom raid 5 bare med to dlbt paritet så to diske kan undværes

    Raid 10: samme som raid 0+1 bare omvendt pakket

    Sven Bent - Dr. Diagnostic
    www.TechCenter.DK

Viser 3 kommentarer - 1 til 3 (af 3 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.