lørdag, januar 23, 2021

Midt data – elendige…

Daily Rush Debat Hardware Hardware Midt data – elendige…

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    lisapigen
    Bruger
    146 indlæg
    Offline

    Havde lige ellers bestilt hos midt data, men så magter de hverken at svarer på mine emails, eller formår at få det sendt afsted, selvom jeg bestilte fredag kl 14.51, og de skriver at de sender samme dag hvis du bestiller inden 17.30.. og jeg bestilte med lørdags express så jeg kunne have det idag.. men naaeeeh nej! Det magtede de heller ikke.. så jeg afbestilte fadme ordren..! Skod butik seriøst!..

    Nu er mit spørgsmål så om andre har gode alternativer, siden midt data, ellers var en del billigere end de andre butikker på nettet, kunne få mine 5 ting til 3,2k.. :S

    /Daniel

    Ps. Andre som har haft lignende oplevelser med midt data?

    har også lige læst http://www.comon.dk/news/midt-data.aflives.og.genopstaar._35119.html .. så sådan set glad for jeg fik den annuleret!

Viser 12 kommentarer - 1 til 12 (af 12 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    Sven_Bent
    Bruger
    25.996 indlæg
    Offline

    det kan jo ske for ethvert firma af de ikke når alle deres pakker.

    Det kan også være postDK der er for langsom.

    ser ikke grund til at hakke ned på midt data

    Sven Bent - Dr. Diagnostic
    www.TechCenter.DK

    #2

    FedeAnderzen
    Bruger
    6.308 indlæg
    Offline

    Vil da lige sige at jeg har handlet hos Midt Data mange gange og har aldrig haft nogen problemer af nogen art.

    Jeg ville ønske jeg havde en kagearm.

    #3

    ice_boy
    Moderator
    13.723 indlæg
    Offline

    Der kan jo være flere grunde til din bestilling ikke nåede afsted.

    Fik du en ordre bekræftelse på din bestilling hvori der stod at denne ville blive sendt?

    #4

    mOO-iM-AcOW
    Bruger
    1.990 indlæg
    Offline

    Har ikke handlet hos midt-dat for nylig.

    Men for 4 år siden da jeg hele tiden købte jeg hardware til diverse pc’ere bestilte jeg altid hos midt-data pga hurtig levering og altid problemfrit.

    Men igen var for 4 år isden. MEn brugte den i 2-3 år og support osv har altid været i top. Kun deres returvare der kan vare op til 14 dage men det skriver osse på deres hjemmeside.

    MEn igen alle kan have en dårlig dag

    #5

    Sven_Bent
    Bruger
    25.996 indlæg
    Offline

    #4
    14 dage det er jo også kun halv så lang tid som det må tage så det er vel også fint.

    Sven Bent - Dr. Diagnostic
    www.TechCenter.DK

    #6

    lisapigen
    Bruger
    146 indlæg
    Offline

    #alle,

    Pointen er at de lover noget som de ikke kan overholde. Derfor et skod firma. Rimeligt simpelt. De skal ikke love at kunne sende det afsted hvis det bliver bestilt inden 17.30 også ikke gøre det.

    Derudover havde de jo åbent både fredag og lørdag – og INGEN af mine henvendelser blev besvaret, så.. jo, der er GODE grunde til at hakke NED på midt data!

    Bestiller min pakke i god tro hos dem også med lørdags express så jeg har det hele lørdag. Men det magtede de ikke, så glad for jeg annullere ordren. Gider ikke handle ved nogen inkompetence mennesker som ikke ved hvad serivce er eller gider betjene deres kunder.

    #7

    blezz4maniac
    Bruger
    487 indlæg
    Offline

    lisapigen Skriv endelig tilbage når du finder en net butik der opfylder dine krav, for pt synes jeg postdanmark er for langtsomme, da de ofte kommer 2 dage senere med en pakke end beregnet.

    #8

    Sven_Bent
    Bruger
    25.996 indlæg
    Offline

    #6
    så du har aldrig i dit liv ikke nået noget planlagt eller måtte melde fra på en aftale ?

    Sven Bent - Dr. Diagnostic
    www.TechCenter.DK

    #9

    S_Phoenix
    Bruger
    3.440 indlæg
    Offline

    Forstår nu fint den irritation der er.

    Hvis de skriver at de afsender samme dag hvis der bestilt inden 17.30 så burde de enten gøre det eller også i det mindste skrive til vedkommende at pakken ikke nåede og blive afsendt.

    Og tie stille og ignorere(?) mails er sku ikke noget man kan kalde god kundeservice.

    SHG har det samme hvis varer er bestilt inden 20.17, men der får man mail om hvis ens pakke uheldigvis ikke blev afsendt, det er hvad man mindst burde kunne forvente imo.

    Ellers burde de nok overveje og fjerne deres 17.30 halløj hvis de ikke kan overholde det.

    #10

    lisapigen
    Bruger
    146 indlæg
    Offline

    #7, PRC-data leverede dagen efter jeg bestilte det. Meget glimrende.

    Og imorgen burde jeg få noget fra Getmore også.

    Får også noget fra BJtrading på torsdag. Så lad os se om de ikke kan overholde ders.

    #8, Desvære ikke faktisk nej. Hvis jeg endelig har meldt fra, er det fordi jeg har været syg, hvilket ikke sker ofte såååre nej, der må jeg sku være ærlig at sige det sker ikke i mit liv

    #11

    FedeAnderzen
    Bruger
    6.308 indlæg
    Offline

    Prøv at købe noget fra dem i Løgstør, (kan ikke lige huske navnet) så vil du elske Midt Data’s service…

    Jeg ville ønske jeg havde en kagearm.

    #12

    Invader
    Bruger
    2.478 indlæg
    Offline

    Mht. din nyhed er der en vigtig pointe: “Kunder, der har handlet i Midt-Data A/S vil dog få overført deres garantirettigheder til det nye Midt-Data ApS.” Det skete ikke da f.eks. SHG genopstod…

    Fik du en ordrebekraeftigelse der sagde at alle delene var paa lager og ville blive afstendt? Ellers har de jo ikke formelt lovet dig en skid

    Hvis ja saa tough luck midtdata, det er bare ikke godt nok – specielt ikke naar man skriver det her: http://midtdata.dk/asp/topfaq.asp?goto=topfaq⊂=hjemmesiden

Viser 12 kommentarer - 1 til 12 (af 12 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.