Microsoft vs. menneskerettighederne
Daily Rush › Debat › Off-topic › Microsoft vs. menneskerettighederne
- Dette indlæg indeholder 25 kommentarer, har 11 deltagere og blev senest opdateret af
AceofSmeg for 15 år, 7 måneder siden.
-
ForfatterEmne
-
16/06/2005 kl. 13:15 #0
Så har Microsoft igen gjort det. Givet os en god grund til ikke at støtte dem. Det lader til at de i tæt samarbejde med regeringen i Kina censurer deres kinesiske MSN-brugere. Hvis du prøver at skrive et ord som “demokrati” eller lignende bliver du bedt om at fjerne det fra din post.
http://www.cnn.com/2005/TECH/internet/06/14/china.microsoft.ap/index.html?section=cnn_tech
Kill the headlights and put it in neutral!
-
ForfatterEmne
-
ForfatterKommentarer
-
16/06/2005 kl. 13:25 #3
sådan er buisness man må tilpasse sig de kulturerer man vil handle med. ka ik se det er MS skyld at Kinas regering stadig befinder sig i et sted mellem stenalderen og det 18 århundrede.
16/06/2005 kl. 13:26 #4Er det microsoft eller Kina du angriber? Jeg er overbevist om, at hvis MS ikke makker ret, så bliver der nedlagt forbud mod produktet på det kinesiske marked, og så forsvinder et ret stort marked for MS. Et marked, som de ikke har råd til at lade være med at være med på.
Se det fra flere sider. Ingen tvivl om at det er slutbrugeren der er taberen, men det vil de blive ligemeget hvad.
.....sagde jeg!
16/06/2005 kl. 13:33 #5Har google eller var det en anden søgemaskine ikke lavet samme nummer sidste år i Kina???
Det er jo Kina’s eget problem, at regeringen er som den er, og det er ikke op til Microsoft (hvor store og magtfulde de nu ellers er) at blande sig i landets politiske handlemåder.
De makker bare ret eller mister et kæmpemarkedet…
Jeg ville have gjort det samme, hvis jeg skulle tage den beslutning.
Hvis nu det havdet være FN eller lign, som havde hjulpet – så havde jeg kunne forstå din vrede.
Jeg er altid frisk på en diskussion. Vi kan starte med at tage udgangspunkt i det du mener - jeg mener så det modsatte!
16/06/2005 kl. 14:17 #6#0
De tilpasser sig jo bare markedet, de vil jo gerne have en bid af markedet og nogle flere penge i kassen. Som alle andre firmaer.
Der ud over, så hvis din støtte til at forbedre forholdene i Kina begrænser sig til en post eller to på DR’s board, så giver jeg ikke meget for din harme, og det gør den sandsynligvis. I mine øjne er det bedre de har nogen muligheder for at benytte nettet end slet ingen, hellere mikro skridt end tilbagegang.16/06/2005 kl. 20:16 #7#all… det er Microsoft OG Kina jeg angriber. Hvis basale menneskerettigheder ligger under for kold kapital, så er der noget HELT galt med deres forretningsetik.
Det sender jo, alt andet lige, et signal til de kinesiske myndigheder om at “det er helt OK at I skider på menneskerettighederne, vi skal nok makke ret”. Det ville klæde Microsoft betragteligt at stå frem og kæmpe bare en lille smule for ytringsfriheden der. Man siger at penge er magt, så hvorfor ikke udnytte at Microsoft ER så store som de er?
Anyways, politik er ikke nyt på Dailyrush.
Kill the headlights and put it in neutral!
16/06/2005 kl. 20:47 #8heldigvis er der diktatur i kina tænk hvis der udbrød borgerkrig!!! i kina
dang, og tænk lige på de er mange MONSTERMANGE kina skal man ikke grine af… menneskerettigheder.. er det sådan noget som at formere sig hurtigere end jordens ressourser ka følge med??
forestil dig hvis alle kinesere drak 1 liter vand samtidig!!!Kina har klodens største olieforbrug de forurener ligeså meget som us bluff lige nu så ellers tak færre kinersere og indere tak, deres 1 barnspolitik har jo intet hjulpet, de repræsenterer
halvdelen af jordens befolkning creepy..
det ka godt være jeg lyder kynisk men sådan er virkeligheden nu engang
Microsoft ?? de ligger jo i lag med alle
dem skal du ikke tænke på, der er andre firmaer der er værre Exxon, Halliburton
kemikaliefirmaer der forgifter kloden og jeg ku blive ved..jeg sad og spillede wow hvis jeg ikke havde et liv
16/06/2005 kl. 21:40 #9#7
I den kapitalistiske verden er profit højere værdsat end menneskeretigheder i øjeblikket. Det lyder bare som mere kritik af MS, og det er ikke et enkelt firmas opgave at vise et helt land “demokratiets lys”.
Swiggety swooty, getting to dat booty.
16/06/2005 kl. 21:52 #10Lad da endelig kinesere, mullaher, ignoranter osv få alt det information ind af døren de kan, selv med lidt fixfaxerier fra systemets side af – hvad tror man de fleste vil prøve på : netop at søge på forbudte ord og data – send kvinder på skolebænken og børneflokke på alt for meget er passe’ – data er med til at bryde barrier og folk kan se hvorn man lever uden for sin egen andedam – har ødelagt murer igennem europa og vil nok også klare en kinesisk af slagsen – med eller uden forsøg på at stoppe udviklingen fra et eksisterende system.
Mikrosnot er da kun ude på det sædvanlige : tjene spir og kan ikke klantes – de føjer sig – som de da også har gjort i Europa, mht at sælge et os uden mediaplayer – de kære skodprogram – og som om det betyder noget for brugerne
at der r den mulighed.Fri information vil sejre.
16/06/2005 kl. 23:12 #14Kina er ikke noget stort marked for Microsoft. 95% af alt software i landet er piratkopieret, så der er ikke mange penge at tjene.
Microsoft er derimod bange for, at deres produkter bliver ulovliggjorte hvis de ikke følger regeringens censur. Af alle steder i verden, er det det værste sted det kan ske, idet dette hurtigt kan medføre, at Linux bliver det mest brugte operativsystem i Kina.
Microsoft er bedre tjent med, at folk bruger en ulovlig version af Windows frem for at bruge Linux, da det desværre ikke er gået op for mange endnu, at der faktisk findes alternativer til Windows, som kan måle sig med det kvalitetsmæssigt og som – IMO – overgår det i både funktionalitet og brugervenlighed.
16/06/2005 kl. 23:40 #15# 14 så korrekt som noget kan blive – men på længere sigt kan man ikke neglisere 1+ millard potientelle kunder – piratkopi eller nej – linux er en trussel og der skal netop rykkes nu.
Men så er det jo så smart at næste generation intell cpu og os fra mickrosnot vil gå i sympiose – krypteringschip der kan tjekke om ens os kode passer med købt cpu, officielt for at stoppe virus, det er rigtig smart Håber dog de ikke for lov til at lave der stunt.
Igen ren buissness og der ligger humlen begravet som sædvanlig begravet.
16/06/2005 kl. 23:49 #16#15
fordelen ved Linux er, at det er gratis, det er vindue-hjemme/expert ikkeJeg er ikke god til banko
17/06/2005 kl. 00:30 #17#16 wow det vidste jeg ikke og den sidste version jeg roede med kostede da 200 skumbananer…
? er om hvilket OS vil køre på morgensdagens comp, tror stadig det vil være Bill G’s som det er nu – linux har været gratis fra dag 1 af og bruges stadig kun i servere og hos nørder.
Kinesere har det nok på samme måde som resten af verden – at man vælger det produkt der mest brugbart.
Men en millard mulige brugere/programmører kan man ikke lade i stikken til et alternativ.
17/06/2005 kl. 07:42 #18Jeg tvivler på at MS har været med til at bestemme det skulle indføres
det er sgu nok kun kinas regenter der har valgt det.MS må jo følge de love der er i et land,
som når Feks EU vil havde dem til at lave en windows til EU lande hvor media player ikke er med.
AT DER ER INGEN folk der vil købe den eller OEM forhandler der vil rører ved produktet er EU åbenbart ligeglade med.
Sikken et spilde ressoruce fra EU’s side. og et totalt tåbeligt grundlag.tibllge til tråden
MS skal sjov nok oveholde de love der er i kina hvis de skal sælge i kina.ALTSÅ
IKKE MS’s valg men udelukkende kinas regering.Sven Bent - Dr. Diagnostic
www.TechCenter.DK17/06/2005 kl. 08:31 #19Hvordan med support på linux til firmaer? Er konsulenter til operativsystemet gratis?
For firmaer er det ikke så meget licensen på et produkt der betyder det store, men derimod servicen efterfølgende. Så kan Linux eksperterne tygge lidt på den. Nævn lige hvor mange globale firmaer der bruger linux som primært IT-system? Jeg kan ikke nævne nogen. Ingen tvivl om, at der bruges linux til nogle nicher, men som brugersystem, slår det aldrig igennem. Mangel på support er skylden i dette. Jeg tror ikke der er nogen der anfægter anskaffelsespris og stabiliteten på linux, og alle kan se det kan mange smarte ting i forhold til windows, men det hjælper ikke, hvis man ikke kan få den fornødne hjælp når den skal bruges, og hvis støtten fra Softwarefirmaer ikke er tilstede. Og hvem skal markedsføre Linux? Ingen ejer jo Linux, så udbredelsen sker fra mund til mund. Der er jo ingen salgsfremstød for linux på store IT-messer, så opkøbere og sælgere, ved ikke hvad det reelt kan. Så kan man sgu være nok så meget nørd, og vide at Window sutter røv i mange henseende, men for den almindelige bruger, dækker den et behov.
Ligemeget hvordan man vender og drejer den, så er firmaers eksistensgrundslag penge, og ikke goodwill. Så selvfølgelig føjer Microsoft sig, i forhold til hvad kunden ønsker. I dette tilfælde er det den Kinesiske regering som trumfer alt andet i landet. Så må man jo bøje sig.
.....sagde jeg!
17/06/2005 kl. 09:10 #20Jeg har lidt travlt så jeg vil gøre det kort:
Linux bruges ikke kun af nørder og på servere. Personligt har jeg brugt det siden februar og, som det forholder sig nu, vil ikke engang overveje at hoppe til bage på Windows-vognen. Er virkelig blevet så positivt overrasket over, hvor god mange af Linux distributionerne er blevet.
Ingen ejer Linux? Nej, og det er her dens styrke ligger. Open-Source, blabla. Videre til næste kommentar…
At Linux ikke har support og lignende, fordi det er gratis, er en direkte løgn. Der findes mange firmaer, som lever at at levere kvalitets distributioner til. Red Hat og Novell er eksempler på dette. Det man betaler for, når man køber deres produkter, er ikke selve Linux distributionen, men derimod den medfølgende support. Dette har vist sig at være ganske profitabelt, selv mange tror det modsatte.
Ingen store firmaer bruger Linux og Open-Source? Øhh… Google? Nokia støtter også open-source og har endda frigivet et helt styresystem under GPL-licensen. Selv Microsoft har brugt Linux gennem tiden, når deres eget Windows Server System ikke længere har været i stand til at trække Hotmail-databasen.
Så kort opsummeret vil jeg frem til, at mange af de gamle fordomme, som findes om Linux, ikke længere er sande. Det var de måske for ti år siden, men open-source har virkelig modnet siden dengang. Tror I ikke på mig? Gå ind på http://www.ubuntulinux.org og bestil nogle gratis CD’er, porto betalt og det hele. Prøv det selv. Bedøm Linux ud fra jeres egne erfaringer med det, ikke ud fra andres forældede fordomme.
-
ForfatterKommentarer
- Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.
























