Metallica – den perfekte dag
- Dette indlæg indeholder 12 kommentarer, har 7 deltagere og blev senest opdateret af
raze for 11 år, 6 måneder siden.
-
Emne
-
Havde simpelthen den fedeste dag i mandags, da jeg skulle til Metallica koncert. Så her kommer lige et positivt hippie-indlæg indeholdende en 100% subjektiv anmeldelse af den fedeste metallica koncert nogensinde!
Søndag aften kl. 21.15 bliver man ringet op: ”AAAAAAAAAAAAAAARRRRGGGGGGGG…… METALLICAAAAAAAA!!!! SES I MORGEN ASSHOLE… btw, århus, tog, 08. Og tyve svin!”. Oversat: ”Hey Dennis, jeg har sgu en ekstra billet til Metallica i morgen tidlig. Jeg ved, at du er nede med de fede og 100% klar til at smide alle andre planer over bord, så vi kan rock out with the #¤%%’s out. Vi ses på stationen 08.20”.
En af mine venner havde åbenbart en ekstra billet til Metallica, så den siger man sgu ikke nej tak til, selvom man ingen penge har! Nå, men med under 12 timer til, at man rejser af sted til koncert, hvordan fanden skal man så nå at komme i stemning? 3 timers GH Metallica senere, og man er PÆNT hyped på at komme af sted.
08.20 næste morgen møder man så de fire andre gutter, som tog toget fra Hobro… de er allerede halvstive og sidder og fægter med øllene og hører lækkert metallica på et par smadrede små højtalere… alt sammen til stor gene for alle de andre tabere, som skulle på arbejde. Men fuckit… den stod på Metallica, så vi var da ligeglade med alle de sure blikke de andre sendte os… heldigvis var toget fyldt med andre metalhoveder, så der blev sgu feststemning til sidst
Stemningen døde dog, da togets ene vogn skulle skiftes, da et terrorangreb havde sprunget den bagerste halvdel i luften (det er ikke 100% sandt… men det skaber spænding!) I vanlig DSB stil var vores pladsbilletter derefter dobbeltbooket, så vi kunne ikke få vores pladser. Af mangel på bedre satte vi os ned i VIP logen på DSB 1 indtil en super sur svensk dsb nazi-kælling prøvede at smide os ud. Men vi nægtede at fjerne os, indtil hun havde fundet 5 pladser, hvor vi kunne sidde sammen, jævnfør vores pladsbilletter… det kunne hun ikke HA!
Efter at jyderne var ankommet til kåbehå i stil, skulle vi selvfølgelig til Christiania for at nyde lidt sjovhedstobak. Vejret var godt og stemningen på staden var helt i top, så efter et par besøg i diverse boder og en tur i baren, satte vi os på en af hashbænkene ved den store sø… Under 5 sekunder efter optændingen af den første fjollestang kommer der en nisselignende person ud fra træerne. Lille, fed, rød trøje, solbriller og en underlig hue… han snakkede var der lød som bulgarsk og begyndte straks at binde knob på et lille stykke reb han havde med! Ja, det er sgu ikke engang løgn, fuck det var da det underligste jeg nogensinde har oplevet. Men han bandt forskellige knuder, som han morede sig kosteligt over, fortalte han, hvad vi gættede på var krigshistorie fra bulgarien(?), for han pegede på en masse ar han havde over det hele.
Efter basketheden havde nået den målsatte højde, tog vi af sted mod nyhavn… nissen forsvandt lige så hurtigt som han dukkede op. Nyhavn var selvfølgelig proppet til randen af turister og alt for dyrt for os jyder. Så vi fandt hurtigt en lille kiosk, hvor vi købte en ordentlig røvfuld bajere. Derefter nød vi de dejlige kolde øl på kajen lige ved turbådene… der kunne vi sidde i fred og svine de grimme folk, blive småliderlige over de dejlige damer, og filosofere over, om man virkelig kan få en af de store både til at rykke sig, hvis man skubber til dem… det kunne man sgu godt, skal jeg hilse at sige!
Sulten var ved at melde sig, så turen gik til Kurger Bing inden vi ramte forum. Hvad vi jyder ikke vidste var, at toiletterne på Burger King ved rådhuspladsen bliver brugt som offentlige toiletter…der var mega kø og toiletterne var stoppede og MEGA klamme… Men det var nu lidt en oplevelse at søsætte en ægte Maersk Chokostand A/S i en sø af blandet urin fra de sidste 20 besøgende… især da pigen efter mig gik ind i båsen. HAHA!
Ude ved forum var stemningen sgu i top, så vi spenderede en god times tid uden for på græsplænen med at æde ulækre pølser og snakke med super stive svenskere… vi missede det første opvarmningsband, hvilket vist var meget godt. For efter sigende skulle opvarmningsband nummer 2 være meget bedre, det var Lamp of God. Men fucko man det var da det ærgeliste lortemusik jeg jeg nogensinde har udsat mine øregange for… jeg satte migud på lokummer og sked i stedet for, det var meget federe!
Da metallica endelig kom på scenen, skete der sgu ting og sager! Det hele gik op i en højere enhed! Med mine 174cm (på en god dag) er jeg ofte offer for diverse høje svin, som blokere hele udsyndet med deres unaturligt høje og ofte fede grimme legemer. Men denne dag var anderledes… jeg smuttede igennem huller, spottede de tomme pladser og vupti, så var man helt oppe ved scenen. Ved siden af mig, stod en eller anden klovn, som åbenbart havde slæbt sin mor og kæreste med til koncert… han bliv vildt sur, hver gang de fik et skub eller en albue… SÅ DET FANDME DA SMART AT STÅ HELT OPPE VED SCENEN… magen til tudeprins! De blev heldigvis hevet over hegnet ret hurtigt.
Nå, tilbage til gudekoncerten. At spendere 2 timer og 16 minutter kun 1 meter fra scenen, hvor Metallica giver den gas, det er fandme en sindssyg oplevelse. Setlisten var overraskende, da vi fik en masse gammelt smid i face, og gud hvor var det fedt!
Vi stod i en ret aktiv gruppe, hvor folk hoppede, headbangede, moshede og generelt vare gav sig 100%… stemnignen var flere gange helt euforisk! Bag mig stod en eller anden tøs, som 100% tørkneppede mig over 20 minutter… det var fandme underligt??? Men hvad… jeg kunne jo ligesom ikke flytte mig.
Aldrig har jeg været til en koncert, hvor der kun var Metallica og så mig… sang på sang blev spillet lige ned til mig og kun mig… de 10.000 andre eksisterede faktisk slet ikke… og det var en guddommelig fornemmelse, og også derfor lige netop den koncert var så sindssyg fed.
Det hele føltes nærmest unaturligt fedt… kæft en vilderen koncert! Glemmer det sgu aldrig…
Jeg håber I andre også havde så fed en koncert. Jep… ved godt at lyden var pisse elendig… men det betød intet for mig!
- Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.
























