Lost Via Domus
Daily Rush › Debat › Spil › Lost Via Domus
- Dette indlæg indeholder 14 kommentarer, har 10 deltagere og blev senest opdateret af
Superknys for 12 år, 10 måneder siden.
-
ForfatterEmne
-
29/02/2008 kl. 19:50 #0
Er der ikke nogen der har anskaffet sig dette spil som lige kan smide et par kommentarer om det?
Indtryk, gameplay osv osv…
Overvejer stærkt at hente det senere :p
•••☮, ♥ & B.A.S.E•••
-
ForfatterEmne
-
ForfatterKommentarer
-
29/02/2008 kl. 20:32 #1
har aldrig hørt om det
hvilken genre er det?
I believe in the religion of Islam. I believe in Allah and peace.
29/02/2008 kl. 20:39 #2#1 Action/adventure…
Har du xboxlive kan du hente en trailer fra marketplace..
Ser nu meget spændende ud. Tør bare ikke kaste 350 kr efter det uden nogen hints om spillets underholdningssniveau.
Både fordi det “kun” koster 350 men også fordi licensspil som regel sutter max kogle.
Håber dog det her er en undtagelse. Kunne godt bruge et par timer her i weekenden med at rende rundt på Lost-øen og udforske sorte skyer og gode kate-bryster :p•••☮, ♥ & B.A.S.E•••
29/02/2008 kl. 20:41 #3Jeg har set traileren og er ikke imponeret. Alle karakterene ligner slet ikke dem fra filmen, og deres kroppe, ansigter osv. har ingen sjæl, det hele verden ser så steril og ensformlig ud i farvetonen. Ud fra de første anmeldelserne er det et spil der ligger lige på eller måske endda en smule under gennemsnittet af et videospil. Selvom jeg er stor fan er serien er det helt sikkert en jeg springer over. Men jeg er også blevet en hel del mere kræsen med hvad jeg vil spille. Nu på uni har jeg ikke så meget tid til at spille mere og det jeg så spiller vil jeg gerne blive rigtig god til – færre spil, mere skillz
[Insert wise quote here]
29/02/2008 kl. 20:50 #4Jeg har købt det. Til prisen (339 kr. hos CoolShop) er det OK, men kvalitetsmæssigt er det kun lidt over middel. Det kan nok bedst sammenlignes med King Kong; egentlig ganske underholdende, men alt for lineært.
Jeg synes, de fleste personer (af dem jeg har mødt indtil videre) ligner meget godt, men helhedsindtrykket ødelægges af at det ikke er alle stemmerne, der er de rigtige.
"Kind of like a drunken Batman with a huge cock."
29/02/2008 kl. 20:52 #5#3 Smider du ikk nogen links til nogen af de anmeldelser du har læst?
•••☮, ♥ & B.A.S.E•••
29/02/2008 kl. 21:33 #6En af mine venner er fuldstændig opslugt af det spil. Han synes det var pengene værd.
Wrex: If the council won't acknowledge the Reaper threat after what happened with Saren, the Geth, Eden Prime, Ilos, and the Citadel, they're fools. You should eat them. Shepard: O.O The Council: O.O And thus shepard ate them.
29/02/2008 kl. 21:51 #7Seriøst, det kan gennemføres på en aften (uden overdrivelse).
Det er fint for en Lost-fan så længe det varer, men det er ALT for kort og uden egentlig replayability.
Et godt lejespil eller til en hund. Ikke nypris!Mvh
Jacques29/02/2008 kl. 22:10 #8Har også anskaffet mig det til 360. Man skal kun købe det hvis man er fan af serien og selv vil prøve lidt af hvordan det er at være på øen.
Gameplay:
Gameplayet er det typiske for Third-person adventure spil. Styringen er simpel og lige til at gå til. Det tager 2 sekunder at lære hvordan man gør.
Der er et trade system i spillet, som en lille ekstra ting. Man kan finde kokosnødder, vandflasker, papayaer og lignende og trade med nogen af de andre karakterer (fx Sawyer). Så kan man få fakler og lignende.
Der er også et minigame i spiller, det går ud på at dirigere strøm gennem et panel. Det er meget underholdene og får også en til at tænke engang imelle.Grafik:
Grafikken er rimelig god, men kunne sagtens have været bedre. I junglen er grafikken dog bedst, hvor den ser meget virkelig ud.
Med hensyn til teksten i spillet, skulle de have gjort sig mere umage. Hvis man har et almindeligt fjernsyn, kan man ikke ordenligt læse skriften, da den er helt sløret, ligesom den var i Dead Rising. Hvis man til gengæld har et HDTV, er det ingen problem.Lyd:
Lyden er rigtig god. Stemmerne passer til mundbevægelserne meget godt. Men det bedste lyd i Lost spiller er helt klart musikken, der er den samme som i serien. Noget af det fedeste TV-musik i øjeblikket.Karaktererne:
Mange af karaktererne ligner meget godt i virkeligheden, med undtagelse af nogen stykker (Hurley, Charlie fx) og alle stemmerne er ikke de rigtige. Men selvom det ikke er de rigtige stemmer, har dem der lavede stemmeskuespillet fanget essensen af skuespilleren. Fx er stemmen til Hurley forfærdelig, men han har fanget den måde Hurley snakker på og siger ordene og lignende.Håber du kan bruge det Celerun;) Hvis du er fan af serien, vil jeg foreslå dig at købe det:)
01/03/2008 kl. 00:06 #9#5
PC anmeldelse: http://www.gamerankings.com/itemrankings/launchreview.asp?reviewid=921766
Gamerankings gamespaces:
PC, gennemsnit af 1 anmeldelse er pt 40%: http://www.gamerankings.com/htmlpages2/933473.asp?q=lost
Xbox360, gennemsnit af 8 anmeldelser er pt 63%: http://www.gamerankings.com/htmlpages2/942291.asp?q=lost
PS3, gennemsnit af 4 anmeldelser er pt 56%: http://www.gamerankings.com/htmlpages2/942290.asp?q=lost
Men hell hvis jeg kunne finde det billigt brugt kan det godt være at jeg alligevel ville give det et forsøg fordi jeg elsker serien så meget. Alt i alt er jeg skuffet over det jeg har set og hørt indtil videre (#8 lad mig lige tilføje at Ben slet ikke lignede Ben heller i traileren IMO :/), men det lyder alligevel som et spil som nogle vil kunne nyde. Lidt ligesom jeg nød Star Wars: Shadows of the Empire i fulde drag da jeg var lille selvom det fik meget middelmådige anmeldelser. Så man skal aldrig sige aldrig
[Insert wise quote here]
01/03/2008 kl. 03:24 #10#9 Hvis jeg anskaffer det og gennemfører det kan du købe det af mig for 280 kr :p
•••☮, ♥ & B.A.S.E•••
04/03/2008 kl. 23:49 #11Det spil er pure crap…prøvede det lige et par timer hos en kammerat. Er fan af serien…men det spil er bare laver for at tjene penge! Det sutter max ass!
05/03/2008 kl. 02:30 #12Gennemførte det på et par timer, det havde sine moments som jeg ikk vil sige pga. spoiler Men overall var det ikke det vilde, dårlig styring osv. Men det havde Lost ånden
dfxbcxv
05/03/2008 kl. 06:59 #13Jeg synes ikke det er pengene værd – overhovedet, men det er et must for alle die hard Lost fans =D
Men hvis man ikke vil købe det, så er der en FULD run-through på Youtube med alt hvad der dertil hører, super godt optaget!
Søg på Lost Via Domus på Youtube, og så er der 7 videoer fra start til slut =)
Is The Grizzly Reaper mowing?
05/03/2008 kl. 08:25 #14# 9.
Jeg kan hvertfald sige at Ben er en af dem der ligner rigtig godt (er der alligevel mange der gør) og hans stemme er også indtalt af Michael Emerson.# 12.
Hvad platform har du prøvet spillet på? På 360 synes jeg nemlig styringen er rigtig god og meget nem at finde ud af. Men du har ret, det har den rette Lost ånd og det er også derfor jeg synes det er så godt. Musikken, historien, landskabet, der er så mange ting man kan genkende og det er fedt! Hvis ikke det havde været et Lost spil, men bare et hvilket som helst andet spil, ville jeg også have haft en anden mening om det. -
ForfatterKommentarer
- Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.
























