lørdag, januar 23, 2021

Lavere hastighed med switch

Daily Rush Debat Hardware Hardware Lavere hastighed med switch

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    hardcore_gamer
    Bruger
    5.286 indlæg
    Offline

    Hey gutter, jeg har lige brug for lidt hjælp.

    Vi har 100/100 fiber i vores lejlighed (eniig, eller nordlys hedder der vist nu), og med det fik vi en router med wifi installeret, men kun en RJ45 udgang med internet til PC, det har jeg brugt til min PC i i godt et år, og hastigheden jeg måler på speedtest er ca. 117mbit op og ned, hvilket jo er fantastisk.

    Jeg ønsker nu at sætte flere enheder til internet med ledning, og jeg har en gigabit switch liggende (denne her: https://www.av-cables.dk/netvaerks-switch/tp-link-5-ports-netvaerks-igmp-switch-10-100-1000-mbps.html?gclid=CjwKCAjwo9rtBRAdEiwA_WXcFuJqt1U0A6P8ahoCRS909POonQ9mdWUa8ayvJLgtK_P3tvQZvF5maBoCFP8QAvD_BwE ) som jeg kobler til, og op til min PC.

    Tager en hurtig speedtest, og ser jeg ligger på ca 90 mbit.

    opsætningen er router -> 0,5m RJ45 -> switch -> 30m RJ45 -> pc

    hvorfor mister jeg 20% hastighed med en switch imellem, når den nu er claimet til 1000 mbit? er switchen bare skod, eller er der noget jeg kan have gjort galt?

    Skal siges alle mine kabler er CAT 5e, hvis dette har relevans. Jeg ved ikke, hvilke informationer i eller har brug for, så bare spørg

    På forhånd tak.

    Jeg er ikke god til banko

Viser 1 kommentarer (af 1 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    hardcore_gamer
    Bruger
    5.286 indlæg
    Offline

    min router jeg fik af udbyderen er en icotera i5801 – 01

    Jeg er ikke god til banko

Viser 1 kommentarer (af 1 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.