fredag, januar 22, 2021

Køb af ny PC

Daily Rush Debat Hardware Hardware Køb af ny PC

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    -SANTA-Julemanden
    Bruger
    7.404 indlæg
    Offline

    Hej

    Jeg er ved at sammensætte en ny PC/Mediecenter, og skal bruge et par tips, da jeg er lidt en noob på det område.

    Jeg har brug for et grafikkort som sparker røv, men som også er relativ støjsvag (så støjsvag som overhovet muligt). Jeg regner med et prisloft på grafikkortet på omkring 2800 (gerne mindre).

    Jeg leder også efter en Athlon 64 som skal være så støjsvag som muligt. Regner med at den skal sidde i en 939 port (har hørt det skulle være fornemt, men hæng mig ikke op på det!?).
    Her er loftet ca. 2000 inklusiv køler.

    Det kan jo også være du har andre ideer til et støjsvagt system? Jeg har ikke købt nogle af delene endnu, men har set mig varm på et ABIT AN8 SLi bundkort… Aner egentligt ikke om det er særlig godt… Men det har PCI-Ekspress x16 til grafikkortet… Går udfra det er hvad de unge vil have i dag :)?

    Anyway, håber der er en flinker sjæl derude, som vil hjælpe en sølle gut som ikke holder så meget øje med HW for tiden? Maskinen skal kunne afspille alle nye spil, samt være støjsvag.

    Edit: Bundkkort skal være ATX, da jeg har set mig varm på dette kabinet:

    http://www.mm-vision.dk/produkter/visvare.asp?action=vis&menu=dvd&varenr=51255&gruppe=mediacenter

    BetWizer.com - Sports-betting made easy

Viser 8 kommentarer - 1 til 8 (af 8 i alt)
Viser 8 kommentarer - 1 til 8 (af 8 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.