lørdag, januar 23, 2021

Kan ikke åbne filer fra nettet

Daily Rush Debat Hardware Hardware Kan ikke åbne filer fra nettet

  • Dette indlæg indeholder 7 kommentarer, har 6 deltagere og blev senest opdateret af  Tequilashot for 6 år siden.
  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Anathema
    Bruger
    1.750 indlæg
    Offline

    Som overskriften siger, så er alle filer jeg skal åbne via nettet blokeret i både Chrome, Firefox og Explorer. Chrome skriver “Virus Scan – Failed”

    Chrome sender mig til windows vedhæftningsstyring Har prøvet at læse det igennem, samt en masse andre tråde på nettet med lignende problemer, desværre er der ikke i nogle af dem jeg har fundet et løsning.

    Har forsøgt at lave en systemgendannelse og slå firewall fra også uden held. Det mærkelige er at jeg kan hente fx en film på nettet, men alt hvad der skal åbnes af filer som vedhæftede mails, curse clienten og ting i den dur, bliver blokeret alle som en.

    Håber nogle rushere har et bud, og godt nytår!

Viser 7 kommentarer - 1 til 7 (af 7 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    roadrunnah
    Bruger
    14.414 indlæg
    Offline

    Sluk for Windows Defender

    DAMN YOU Clicker Heroes!

    #2

    Lightbringer
    Bruger
    3.802 indlæg
    Offline

    stream din pron i steddet for

    #3

    TormDK
    Bruger
    14.794 indlæg
    Offline

    Jeg har kun set den type problemer i forbindelse med Outlook, hos kunder der har haft Chrome men efterfølgende fjernede det igen.

    Chrome går som en del af installationen ind og sætter nogle registry flag hvis man sætter den som default browser, og det har haft blokeret muligheden for at hente og åbne vedhæftede filer.

    Du siger så du får fejlen i Windows, og i alle browsere. Det er meget interessant

    Hvilke Windows version benytter du, og hvor længe har det stået på?

    #4

    Anathema
    Bruger
    1.750 indlæg
    Offline

    #3 Det er win 7 32 bit, og har stået på i et par måneder. Det er en computer jeg ikke bruger så ofte, så det var først idag da jeg skulle installere wow addons det blev et rigtigt problem :p

    #5

    peldrol
    Bruger
    2.729 indlæg
    Offline

    Lyder som malware/virus der prøver at blokere for at du henter filer. Jeg ville kigge den efter i sømmene først.

    #6

    Anathema
    Bruger
    1.750 indlæg
    Offline

    #1 Kan ikke åbne windows defender.. Det er nok endnu et dårligt tegn :p

    #5 Bruger essentials, og den har ikke kunnet finde noget. Bør jeg køre med et andet program?

    #7

    Tequilashot
    Bruger
    4.834 indlæg
    Offline

    malewarebytes, superantispyware, ccleaner.

    ellers i sidste ende, backup og reinstallere.

    Den første pc jeg havde var en 386sx med 8 mb ram som jeg gamede warcraft 1 på i dos 5.

Viser 7 kommentarer - 1 til 7 (af 7 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.