lørdag, januar 23, 2021

K: Windows XP

Daily Rush Debat Køb og salg K: Windows XP

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    guffe16
    Bruger
    3.343 indlæg
    Offline

    overskriften siger det hele.. Windows XP med SP 2 på. både intra i pro og home til en fair pris.

Viser 8 kommentarer - 1 til 8 (af 8 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    DarkHill
    Bruger
    13.447 indlæg
    Offline

    køb dog i en butik?

    husk oem licenser må ikke overdrages uden det pågældende stykke hw følger med.

    / DarkHill

    #2

    Human
    Bruger
    4.993 indlæg
    Offline

    hva hvis man har købt oem uden noget hardware med til?

    Desuden tror jeg godt man må, men det virker sgu nok ik så godt..

    EDIT: oem, ikke oam

    #4

    Montezuma
    Bruger
    2.670 indlæg
    Offline

    #3
    Jo, det kan du godt.

    #5

    aloC
    Moderator
    9.059 indlæg
    Offline

    #3: http://edbpriser.dk/Products/Listprices.asp?ID=157667

    "I am Guybrush Threepwood and i wanna be a pirate!"

    #6

    hugji
    Bruger
    561 indlæg
    Offline

    Så vidt jeg ved så vil oem versionen blive bundet til noget af den hardwear som du har i den første computer som det installleres på. Så er det lige meget om man har købt den med en hel computer som har det præinstalleret eller med en mus så er det bundet til den første computer og ikke nødvendigvis det den er købt med.

    PS undsylder mangel på koma og punktum gik ret stærkt

    #8

    cmoz
    Bruger
    920 indlæg
    Offline

    Hvis man er tvivl hvad man må med en OEM, kan man se her(samme som DarkHill skriver):

    http://www.microsoft.com/piracy/partners/YourPC_do.mspx

    Another common misconception is that you can transfer a preinstalled or OEM copy of Windows from an “old” machine to a new machine. An OEM software license may not be transferred from and old machine to a new machine—even if that machine is no longer in use. The OEM license is tied to the machine on which it was originally installed and can’t be transferred to other machines. Please advise your customers of this licensing rule. If they request a “naked” PC and are planning to transfer an old OEM operating system license to the new machine—they will not have a legal license to run Windows on this new machine.

    Men hvad nu hvis man har fået gen-aktiveret sin OEM på en anden PC efter opringning til MS, som mange gør?
    Der skal man nok overveje det faktum at aktivering og licensering ikke er helt det samme.
    Bare fordi man har fået OSet aktiveret, er ikke det samme som man følger licensreglerne. Hvis man vil have en version man skal flytte over til en ny PC senere skal man købe retail versionen.

    En anden forskel er at der ikke er support fra MS til en OEM, det er der til en Retail. En OEM er det f.eks. Dell der skal stå for supporten hvis det er en Dell maskine med OEM man har. Hvis man selv har købt en OEM er der ikke nogen support.

    In a libertarian future, married LGBT couples could defend their marijuana field with fully-automatic assault rifles bought with Bitcoin.

    #9

    Sven_Bent
    Bruger
    25.996 indlæg
    Offline

    OEM version bliver bundet til dit bundkort.

    Det må godt sælges uden hardware (windows XP OEM)

    angååed vista kender jeg ikke derrs OEM betingelser endnu. da vi ikke har haft møde med MS endnu.

    licens mæssigt bidner en OEM licesn sig til den MASKINE som den installers sig på og må altså IKKE ovderedrages til en anden PC.

    hvad enten det stykke hardware følger med eller ej.

    bemærk at OFFICE (XP & 2003) OEM må kun sælges sammen med HEL PC

    Sven Bent - Dr. Diagnostic
    www.TechCenter.DK

    #10

    Arberg
    Bruger
    86 indlæg
    Offline

    #9: What he said…

Viser 8 kommentarer - 1 til 8 (af 8 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.