lørdag, januar 23, 2021

Jan Gintberg kopierer Louis CK?

Daily Rush Debat Off-topic Jan Gintberg kopierer Louis CK?

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Smenkhare
    Bruger
    2.656 indlæg
    Offline

    Sidder og ser TV2 Zulu som viser stand-up med Jan Gintberg – og har nu 3 gange bemærket at han benytter de præcis samme jokes som Louis CK bruger (Chewed Up og det der nye show han har) – først det med at gå til lægen, dernæst at han ikke længere tænder på unge piger (helt samme opbygning og pointer, bare fordansket lidt)

    Sløjt Jan!

    It became apparent that one reason why the Ice Giants were known as the Ice Giants was because they were, well, giants. The other was that they were made of ice.

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 22 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    Kimozabi
    Bruger
    24.746 indlæg
    Offline

    Men Gintberg råber sikkert sine jokes langt højere, end Louis taler dem.

    "You don't want to see me when I'm angry - because I back up my rage with facts and documented sources." - The Credible Hulk.

    #2

    Vento
    Bruger
    3.434 indlæg
    Offline

    Gintberg har ikke været morsom siden Tæskeholdet og hans taler til nationen.

    Hellere komme galt afsted, end slet ikke komme afsted.

    #3

    Redspeed93
    Bruger
    13.448 indlæg
    Offline

    WOW!? Er der nogen der kopier nogle andre?! Det er jo forfærdeligt – og Louis CK har med 10.000% garanti aldrig kopieret en anden komiker!

    Basis-råd: Vælg et billigere bundkort, en mindre PSU og hovedtelefoner + mic i stedet for et headset

    #4

    Smenkhare
    Bruger
    2.656 indlæg
    Offline

    #3: Flot kommentar.

    Som nævnt var det ikke bare ‘kender i det med’ – men det var nærmest ordret efterabning. Jeg siger ikke at det ikke sker, jeg siger bare at det er dårlig stil.

    It became apparent that one reason why the Ice Giants were known as the Ice Giants was because they were, well, giants. The other was that they were made of ice.

    #5

    ehj
    Bruger
    1.449 indlæg
    Offline

    Han er en nar. Dette overraske mig ikke

    #6

    Steadi
    Bruger
    5.915 indlæg
    Offline

    Til gengæld er “Gintberg på kanten” noget af det mest interessante tv i ret lang tid.

    Jeg har ingen anelse om Gintberg selv har fundet på idéen, men den er fandme god.

    My fellow Americans, I am pleased to tell you I just signed legislation which outlaws Russia forever. The bombing begins in five minutes.

    #7

    BraXiz
    Bruger
    4.153 indlæg
    Offline

    Jan Gintberg er ikke den eneste.

    f.eks.

    https://www.youtube.com/watch?v=eJ8NbkJR0rs

    Der går også den historie om Casper Christensen, om den er sand eller ej, skal jeg ikke kunne sige, har også glemt resten af navnene i historien, men hvis du ikke tror den, er det fint.
    Historien går på at der er forholdsvis ny komiker på scenen i københavn, som har kopieret jokes fra en amerikansk komiker. Efter at denne nye komiker er færdig med sit show, tager Casper Christensen fat i ham, og siger at det er Lars Hjortshøj der kopierer jokes fra den amerikanske komiker i københavn.

    Hvis du tænker over det så er det meste af det Casper Christensen har lavet, jo været en mindre kopier af noget andet. F.eks. at Langt fra Las Vegas, er inspireret af, og kopierer en del fra Seinfeld. Ligeledes med Klovn og Curb your enthusiasm.

    Tror desværre ikke der er noget, at gøre ved at der bliver lånt hist og pist i den verden.

    #8

    NightBreaker
    Bruger
    7.112 indlæg
    Offline

    #2 word !

    #9

    ice_boy
    Moderator
    13.723 indlæg
    Offline

    Så længe det ikke er en total kopi så har jeg ikke de store problemer med det.
    Men så snart at hele dele af et show er en direkte kopi, ja så er det sgu for fesent.

    #10

    Emilsa
    Bruger
    11.484 indlæg
    Offline

    #0 – Sådan fungerer kunst og kulturskabelse, kopi på kopi på kopi med små mutationer

    Imagine explaining to someone with a Che Guevara shirt in 2003 that Britney Spears would end up to the left of Rage Against the Machine

    #11

    Spionas
    Bruger
    1.677 indlæg
    Offline

    #6 +1 Jeg elsker Gintberg på kanten. Jeg kan ikke snuppe hans stand-up shows – han er alt for overgearet og ikke synderligt sjov, men “på kanten” programmerne lader han lige så meget dem han interviewer om at være sjove. Det fungerer!

    #12

    K19
    Bruger
    2.196 indlæg
    Offline

    #7 casper har optil flere gange direkte kopiret og oversat engelske sketces i Safari.. Derudover har han været god til at lade sig inspirerer og lånt fra andre udenlanske serier

    EDIT nu med eksempel
    https://www.youtube.com/watch?v=GqOC_knfvqw
    og
    https://www.youtube.com/watch?v=b04rOV44nqs

    #13

    Hoejer
    Bruger
    492 indlæg
    Offline

    Tråden er lidt gammel,
    men det er vel ingen hemmelighed at mange komikere køber deres materiale fra freelance-joke-skribenter.
    Man kan jo kun spekulere, men i ovenstående tilfælde tror jeg nærmere Gintberg (som de fleste andre “store” danske komikere) er blevet doven og uinspireret.
    Han køber sikkert meget af sit materiale af en håndfuld free-lancers og tilpasser det til sin egen stil. Om det er free-lancerne der røvrender, eller Gintberg der røvrender publikum. tjah..
    Men at stjæle fra Louis CK som er blevet en af hvor tids største og mest populære komikere er decideret dumt.

    lulz

    #14

    brwnx
    Bruger
    3.609 indlæg
    Offline

    #12 hold kæft hvor er det fesent…og hvor de de bare dårlige i forhold til orignalen…

    Læs det med småt

    #15

    Pre0z
    Bruger
    3.727 indlæg
    Offline

    Kan nu godt lide Gintberg, især Gintberg på kanten, super godt TV.

    Søn - stik mig harpunen - din mor sidder fast på toilettet!

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 22 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.