lørdag, januar 23, 2021

Islam & Naser Khadar

Daily Rush Debat Off-topic Islam & Naser Khadar

  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    -zybr
    Bruger
    3.011 indlæg
    Offline

    meh…

    "Tibet-kommissionen har derimod ikke kunnet læse de øverste chefers mails, fordi ”deres korrespondance simpelthen var væk. Slettet. Slettet også fra backup’en og væk", -Kommissionens formand, Tuk Bagger.

    #2

    Dres
    Bruger
    814 indlæg
    Offline

    Well, måden politikerne får flest stemmer på, er ved at være så synlige som muligt og dette gør de ved at blande sig så meget som muligt. Skyld ikke skylden på politikere, skyld skylden på befolkningen.

    #3

    Paimei
    Bruger
    1.237 indlæg
    Offline

    hmm ville ønske der var flere politikere der turde at bashe religion.

    Sendt fra min Commodore64.

    #4

    Kolben
    Bruger
    18.939 indlæg
    Offline

    At sige at de fleste idioter i verden er muslimer er jo ikke det samme som at sige at de fleste muslimer er idioter. Man skal være aldeles tungnem for ikke at se forskellen, hvorfor det bliver en lillesmule grinagtigt, når forfatteren begynder at udtale sig om hvad vidende mennesker mener.

    Bortset fra det mener jeg at Naser Khader er Danmarks mest ligegyldige politiker. Ingen har taget ham alvorligt siden han var radikal, hvor han faktisk gjorde det godt.

    P=NP?

    #5

    niemann1
    Bruger
    4.688 indlæg
    Offline

    Manden har jo ret. Islam i er i 9/10 tilfælde en undtrykkende magtfaktor for millioner af mennesker. Især kvinder.

    Det var ikke Naser Khader der dæmoniserede Islam under Muhammed krisen. Det var Islam selv.

    Den e-mail sutter røv. Tilslut dig bevægelsen mod dødsstraf. Ja. For det virker… Get the fuck real…

    Fordi ting forekommer i naturen, så gør det dem ikke automatisk naturlige. ~ Citat Barnebarn

    #6

    Crazy_pilot
    Bruger
    39 indlæg
    Offline

    Hvad fanden snakker du om Naser Khader er sgu den bedste af dem alle sammen.

    #7

    Kolben
    Bruger
    18.939 indlæg
    Offline

    #6
    Til hvad?

    P=NP?

    #8

    niemann1
    Bruger
    4.688 indlæg
    Offline

    #7

    Til at stifte partier som han kulsejler.

    Fordi ting forekommer i naturen, så gør det dem ikke automatisk naturlige. ~ Citat Barnebarn

    #9

    Crazy_pilot
    Bruger
    39 indlæg
    Offline

    #7 Han er progressiv på en måde som er sundt for dagens danmark men også konservativ. Han er en fornuftig og realistisk frontfigur for nydanskere. Han er et menneske. Han tillader sig at blive sur over hvad man BØR blive sur over. Vi har mere end noget andet brug for folk som Khader i det her fucking bondeland. Men det er jo stadig ikke godt nok for hr og fru Jensen for Greve fordi en med et navn som Naser Khader er jo en terroist muslim ikke sandt? Jeg er så træt af vi ingen vejne kommer i det her land pga sølle fremmedkritiske danske bønder der ikke kan visualisere danmark som et multikulturelt samfund.

    Rant off… politik gør mig harm

    #10

    TheMummy
    Bruger
    5.294 indlæg
    Offline

    Jeg synes Naser har fuldstændig ret.

    "You're all about as useless as a cock-flavored lollipop"

    #11

    Emilsa
    Bruger
    11.484 indlæg
    Offline

    #5 – Islam er en ide. Ideer kan ikke demonisere sig selv, da det kræver aktiv handling – en ting ideer ikke er istand til, da en ide ikke besidder en bevisthed. Det er individer og grupper derimod der handler på baggrund af, for eller imod en ide.

    En ide der deles af så mange mennesker, opfattes på et utal af måder og fortolkes af millioner af vidt forskellige mennesker (både geografisk, mellem sociale klasser og kulturelt) der har voldsomt divergerende indgangsvinkler til forståelsen af hvad de fortolker og hvordan de fortolker den. Dermed bliver spektrummet for handling på baggrund af ideen også meget vid.

    Dette gør at det er meget meget svært, for ikke at sige umuligt at lave en generalisering på religionen islam som helhed der rent faktisk har nogen brugbar substans.

    Hvis man tager en verdensreligion så gør det sig gældende at: selv når meget meget store grupper går ud og opfører sig røvhulsagtigt, er der meget meget store grupper der ikke gør og meget meget store grupper der synes dem der opfører sig røvhulsagtigt er nogle røvhuller der har misforstået det hele.

    Derudover er der en stor sansynlighed for at dem med den røvhulsagtige adfærd ikke er drevet af religiøse årsager men kun bruger religionen som et svagt lag legitimerende fernis. – hvormed det bliver svært i sig selv at sige noget generelt om religionen, selv hvis man i bedste admiral nelson stil sætter kiggerten for det blinde øje og kun iagtager det segment man har lokaliseret som værende dem med røvhulsadfæren, for på baggrund af dem at lave en generalisering.

    Imagine explaining to someone with a Che Guevara shirt in 2003 that Britney Spears would end up to the left of Rage Against the Machine

    #12

    niemann1
    Bruger
    4.688 indlæg
    Offline

    #9

    lol @ Naser Khader værende konservativ.

    Der er INGEN i den konservative folketings gruppe som fører konservativ politik.

    Konservatisme går ud på at staten skal være så lille som muligt og ikke blande sig i folks gøren og laden.

    Det eneste vi ser fra konservative er forbuds politik som slægter kina på.

    De blander sig max muligt i hvad hvordan mennesker skal opføre sig og leve deres liv. Konservative i dk (og resten af verden for den sags skyld) er komplet til grin. De har glemt hva faen meningen gik ud på.

    Fordi ting forekommer i naturen, så gør det dem ikke automatisk naturlige. ~ Citat Barnebarn

    #13

    snibril
    Bruger
    2.684 indlæg
    Offline

    #11: Hvad er det lige du studerer?

    #14

    Emilsa
    Bruger
    11.484 indlæg
    Offline

    #12 – Konservatisme har intet med en lille og tilbageholdende stat at gøre. Lad være med at blande det sammen med liberalisme.

    Imagine explaining to someone with a Che Guevara shirt in 2003 that Britney Spears would end up to the left of Rage Against the Machine

    #15

    niemann1
    Bruger
    4.688 indlæg
    Offline

    #11

    Ide’en Islam blev skabt igennem aktiv handling. Af Muhammed. Og hvis hans ide’er er med til at undertrykke folk, så er Islam i allerhøjeste grad også med til at dæmonisere sig selv.

    Fordi ting forekommer i naturen, så gør det dem ikke automatisk naturlige. ~ Citat Barnebarn

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 117 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.