lørdag, januar 23, 2021

Ingen der joiner mit starcraft spil!

Daily Rush Debat Spil StarCraft Ingen der joiner mit starcraft spil!

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Gr0nne
    Bruger
    74 indlæg
    Offline

    Selvom jeg har 1 mb (stofanet) så er der ingen der joiner! … Ligemeget hvilket map jeg starter!
    Jeg starter for det meste et 2v2 med en kammerat men det er ligemeget hvilket map det er! … så er der ingen der gidder at joine!
    jeg kan joine et selv! … og alle andre startede spil bliver proppet i løbet af 0.5!
    Det er total frustrerende! … og en af grundene til at jeg er stoppet med starcraft!… for der kan godt gå en halv eller en hel time med at få startet et spil!

Viser 13 kommentarer - 1 til 13 (af 13 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    TheArt
    Bruger
    169 indlæg
    Offline

    JA jeg har samme problem med at ingen joine mit spil men tror at sådan er det for alle dansker.
    Ved ikke hvorfor VI dansker ikke kan lave open spil udover til os selv 8(

    I been waiting for u... Obi Wan...

    #3

    Munter
    Bruger
    2.473 indlæg
    Offline

    Battlenet er lavet sådan at spil som er lavet af folk med samme nationalitet som en selv, bliver vist øverst på listen. Dvs at der er meget ringe chance for at koreanere, tyskere, amerikanere, u name a big SC country, joiner dnk spil da de ganske enkelt ikke kan se dem.

    Og de fleste dnk-ere joiner ugerne open spil, som ikke er på BGH.
    Og dem der spiller andre maps end BGH vil gerne have mere kvalificeret modstand…

    Fumle

    "Everybody wants to laugh but nobody wants to cry, Everybody wants to go to heaven... but nobody wants to die!"--Larry Howard

    #4

    e_bbq
    Bruger
    296 indlæg
    Offline

    #3
    der er svaret…

    #5

    Torrasque
    Bruger
    1.766 indlæg
    Offline

    man kan godt lave open UMS spil =)

    Torrasque

    - Torrasque

    #6

    Gr0nne
    Bruger
    74 indlæg
    Offline

    tak!

    #7

    Gr0nne
    Bruger
    74 indlæg
    Offline

    Vil det sige at hvis jeg joiner kor-1 og creater et spil… vil folk så joine?? … eller vil sc stadig kun vise mit spil for danskere?

    #8

    Munzen
    Bruger
    45 indlæg
    Offline

    Ja, nu er det sådan at den ven Grønne/Gr0nne omtaler er: Mig, Munz(en). Vi har begge tit været udsat for, at når der endelig bliver lavet/createt et spil, lader det til at alle folk inde på kanalen ignorer hvad man gør dem opmærksom på. Faktisk lidt en “pain in the but”, når man virkelig gerne vil spille!
    Som han selv gør jer opmærksom på, så joiner Gr0nne & Mig (Munz) et spil, og der bliver fyldt op på no time, hvilket virkelig får mig til at tro at der ikke er særlig mange starcraft spillere der kan se vores spil.
    Gad vide om det skyldes at de fleste spillere ikke vil joine BGHunters-baner ?¿

    Gr0nne – Du er ALT for kult til at spille computer !
    Vi ses……
    Din ven
    -Munz

    "death, is when life turns into art"

    #9

    Munter
    Bruger
    2.473 indlæg
    Offline

    Nationaliteten i SC er bestemt ved dine sprogindstillinger i windows. Hvis du eksempeltvis sætter sproget til tysk får du masser af folk der joiner dit spil.

    Fumle

    "Everybody wants to laugh but nobody wants to cry, Everybody wants to go to heaven... but nobody wants to die!"--Larry Howard

    #10

    Gr0nne
    Bruger
    74 indlæg
    Offline

    Mange tak munter! … De instillinger må jeg lige prøve at finde…

    #11

    QDK
    Bruger
    3.614 indlæg
    Offline

    det kunne også være teknikken som glipper…jeg ved at man ikke har direkte adgang til alle de maskiner som er på stofanet, men har såkaldt interne IPer. folk ud fra vil se din som en helt andet maskine (din gateway, eller dens gateway osv).
    så med mindre din gateway kan holde styr på hvem du er inde bag stofanettet, kan andre ikke “se” dig på nettet, og dermed heller ikke på battlenettet.
    hvis det er mulig få dnker som ikke er på stofanet dit spil, så er dette ikke problemet. Så er det nok mere sandsynligt munter er har løsningen/forklaringen

    QDK

    Bemærk: Der tages forbehold for taste og stave -fejl, ironi og sarkasme, samt udslogte varer! Alle priser er incl. 25% moms.

    #12

    Lillemanden
    Bruger
    650 indlæg
    Offline

    For lam kommentar du har til sidst munz….
    rofl

    #13

    Torrasque
    Bruger
    1.766 indlæg
    Offline

    Jeg har created spil på en vens stofanet (mit eget dur ikke endnu…lamme STOFA) og det kunne fint ses, så jeg holder også på fumles forklaring.
    Hvis alt får galt så kald spillet XXXFREEPORNNUDEGIRLSINSIDE
    tro det eller lad være men det hjælper faktisk =)

    Torrasque

    - Torrasque

    #14

    Gr0nne
    Bruger
    74 indlæg
    Offline

    Qdk
    Det er ligemeget om det er 56k … (munzes skod! )
    Eller mit stofa…

Viser 13 kommentarer - 1 til 13 (af 13 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.