lørdag, januar 23, 2021

Importere knive fra udlandet

Daily Rush Debat Off-topic Importere knive fra udlandet

  • Dette indlæg indeholder 14 kommentarer, har 11 deltagere og blev senest opdateret af  StultusX2 for 6 år siden.
  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Sever
    Bruger
    1.531 indlæg
    Offline

    Hej

    Er der nogle der ved noget om import af køkkenknive fra USA? Jeg har fundet et knivmærke som jeg synes er rigtig flot, men kan kun finde butikker i USA med det største udvalg. De hedder Hammer Stahl.

    De bliver bare lige pebret nok hvis jeg køber dem fra USA med import og moms osv. Derudover synes jeg, at kunne læse mig frem til, at PostDK automatisk afviser knivblade over 12 cm og sender det retur. Det er jo lidt et problem. Det sætter også en stopper for det hvis jeg skulle finde dem i England eller et andet EU land og får dem sendt.

    Humle bringer hygge.

Viser 14 kommentarer - 1 til 14 (af 14 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    Kubrick
    Bruger
    525 indlæg
    Offline

    Du kan godt skyde en hvid pil efter at importere knive fra udlandet. Postdanmark afviser at håndtere dem.

    ~Kubrick

    #2

    Anonym 11.724 indlæg
    Offline

    Hvis du skal importere knive fra udlandet skal du tilsikre de kommer med UPS/GLS eller lign.

    Det er den eneste måde – måtte selv igennem det scenarie for nogle år siden – efter med 200,- i ekstra regning pga postDK ikke ville røre dem da jeg ringede men GLS håndterede det snildt.

    #3

    DarkHill
    Bruger
    13.447 indlæg
    Offline

    jeg har fået leveret et sværd fra UK så det lyder spøjst.

    Husker dog ikke om det var postdk

    For at være på den sikre side havde jeg dog indhentet en importtilladelse, men dem blev aldrig afkrævet.

    / DarkHill

    #4

    GhostHuntr
    Bruger
    1.100 indlæg
    Offline

    Det er faktisk noget svineri at PostDK ikke vil, da det ikke er ulovligt at importere hvis man har tilladelsen i orden

    01110000 01100011 00100000 01101101 01100001 01110011 01110100 01100101 01110010 00100000 01110010 01100001 01100011 01100101

    #5

    Mr_Wizard
    Bruger
    1.224 indlæg
    Offline

    Kender ikke mærket, men bare ud fra navnet “Hammer Stahl”, kan jeg jo se det er tysk. Så mon ikke du kan importere dem fra tyskland….ovenikøbet billigere?

    En hurtig søgning gav:
    http://www.ebay.de/sch/i.html?_odkw=Hammer+Stahl+chef+knife&_from=R40|R40|R40|R40&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.XHammer+Stahl+K%C3%BCchenmesser&_nkw=Hammer+Stahl+K%C3%BCchenmesser&_sacat=0

    Og

    http://www.amazon.de/s/ref=nb_sb_noss?__mk_de_DE=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&url=search-alias%3Daps&field-keywords=Hammer+Stahl+K%C3%BCchenmesser&rh=i%3Aaps%2Ck%3AHammer+Stahl+K%C3%BCchenmesser

    Held og lykke!

    #6

    Emilsa
    Bruger
    11.484 indlæg
    Offline

    #0 | GLS, i min swashbuckler tid købte vi oftest sværd, rondeller, nyredolke, økser oa. fra udlandet…

    Imagine explaining to someone with a Che Guevara shirt in 2003 that Britney Spears would end up to the left of Rage Against the Machine

    #7

    knaseren
    Bruger
    6.895 indlæg
    Offline

    ulovligheder søren !!!!

    -

    #8

    Emilsa
    Bruger
    11.484 indlæg
    Offline

    Man behøver vel ikke tilladelser for at købe køkkenknive udenlands… De falder vel ind under det samme som hvis man køber tømmerøkser, stemmejern oa. Skarpt værktøj.

    Imagine explaining to someone with a Che Guevara shirt in 2003 that Britney Spears would end up to the left of Rage Against the Machine

    #9

    Harkonnen
    Bruger
    6.960 indlæg
    Offline

    Det kræver tilladelse at få importere jagt/fiske- samt køkkenknive, hvis klingen er over 12cm.

    Tror ikke at Post Danmark vil have noget at gøre med knive over de benævnte 12 cm.

    Husk også at knivloven er meget skarp i Danmark. Selv en lommekniv kan give dig i en tur i fængsel hvis du ikke har en anerkendelse formål når du transportere den.

    Bare det at man skal have en jagtgevær/haglgevær til Skotland for at gå på jagt i dag er til tider et sandt mareridt nogle gange.

    He who controls the Spice, controls the universe!

    #10

    Emilsa
    Bruger
    11.484 indlæg
    Offline

    #9, Nej det gør ej…

    http://www.justitsministeriet.dk/arbejdsområder/våben/indførsel-af-våben

    Skarpe eller spidse våben, hvis klinge overstiger 12 cm, dog kan dolke og knive, der skal anvendes i erhverv, til husholdningsbrug eller ved jagt, lystfiskeri eller sportsdykning, og som er udformet hertil, indføres uden tilladelse,

    Edit: til det andet, det er vel derfor mange bare lejer en gun når de skal udenlands og nakke.

    Imagine explaining to someone with a Che Guevara shirt in 2003 that Britney Spears would end up to the left of Rage Against the Machine

    #11

    goffer
    Bruger
    468 indlæg
    Offline

    De er godt nok lækre, du må da gerne give en update når/hvis du får dem hjem

    PSN: Goffer-DK

    #12

    Harkonnen
    Bruger
    6.960 indlæg
    Offline

    #10

    Godt ord igen.

    Det kommer an på formålet og hvad man skal anvende kniven til.

    https://www.politi.dk/da/servicemenu/baggrund/Vaabenloven_knive.htm?WBCMODE=p

    Det kræver også som udgangspunkt tilladelse fra politiet, hvis en kniv har en klinge på over 12 cm. Dolke og knive med en klinge på over 12 cm er dog undtaget fra forbuddet og fra kravet om en tilladelse fra politiet, hvis de anvendes i erhverv, til husholdningsbrug eller ved jagt, lystfiskeri eller sportsdykning. Det er dog en betingelse, at de nævnte knive er udformet til den nævnte brug, og knivene må kun erhverves, besiddes og bæres til den nævnte brug.

    Såfremt man f.eks. ønsker at købe og anvende en jagtkniv med en klinge på mere end 12 cm til andet end jagt, vil det således kræve en tilladelse.

    Grov sagt.

    He who controls the Spice, controls the universe!

    #13

    Emilsa
    Bruger
    11.484 indlæg
    Offline

    Men så kan man også kvit og frit uden bekymringer købe en køkkenkniv udenlands…

    Og efterfølgende kan ingen reagere hvis du beslutter at tage den med i kassen af fiskegrejer, hvis det behov skulle opstå… Det er jo ren symbol lovgivning.

    Imagine explaining to someone with a Che Guevara shirt in 2003 that Britney Spears would end up to the left of Rage Against the Machine

    #14

    StultusX2
    Bruger
    6.129 indlæg
    Offline

    ..sjovt hvad noget på skuldrene kunne gøre, når man kom hjem i uniform;P

    My TIE! My nimble coffin!
    En snarligt uddøende Single-Player, der "skal tage sine piller og sætte sig ned bag i bussen"..

Viser 14 kommentarer - 1 til 14 (af 14 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.