fredag, januar 22, 2021

Hvorfor ikke valg via NemID?

Daily Rush Debat Off-topic Hvorfor ikke valg via NemID?

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    heiner1979
    Bruger
    1.324 indlæg
    Offline

    Hey Rushere.
    Jeg faldt i snak med en ven her til aften, vedr. upcomming valg. Og hvorfor faen man ikke bare kan stemme over nettet. Det kan da ikke være så kringlet at få stablet på benene. Evt via Borger.dk med NemID inden for et givent tidsrum.
    Jeg personligt tror, at det er en helt bevidst handling, da jeg mener det ville påvirke afstemningen drastisk. Jeg tror, at når man ser meningsmålingerne nogle måneder inden valgaften, så ser de lidt mere yderliggående partier ofte ret godt stillet. Men når afstemningen er talt op, så det meget hen af det man vidste ville ske inderst inde.
    Hvorfor? Jow fordi dem med de mere farverige politiske holdninger, er ofte dem som ikke rigtig gider bevæge sig op og stemme. Men de gad sandsynligvis godt bevæge sig ind på en hjemmeside hvor de ku gøre det. (Ja jeg ved godt man ik må generalisere ).

    Men hvad tror i ?

    Expect my visit when the darkness comes. The night I think is best for hiding all

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 112 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    TormDK
    Bruger
    14.794 indlæg
    Offline

    Jeg mener ikke der er noget rent teknisk i vejen for vi så småt begynder og få os nogle erfaringer med valg via internettet.

    Men man bør nok starte småt med lokal valg etc.

    #2

    heiner1979
    Bruger
    1.324 indlæg
    Offline

    Helt enig.. Det ku vi ha haft for 10 år siden np.. ( I min optik)

    Expect my visit when the darkness comes. The night I think is best for hiding all

    #3

    StultusX2
    Bruger
    6.126 indlæg
    Offline

    Fed idé. Er sikker på det vil fungere ganske glimrende, nu det SKAL være et lukket system!?? Sjovt nok på samme måde, som diverse kommuners sjove/interessante tilgang med CPR-numre. Vi ER BARE – SÅ MEGET KLAR! MERE person info til dem, der passer på os! YAY!

    ..smurte jeg for tykt på?..

    God idé, mnjah. Tiden til det NU? Mjh….NEJ!

    My TIE! My nimble coffin!
    En snarligt uddøende Single-Player, der "skal tage sine piller og sætte sig ned bag i bussen"..

    #4

    FIRESTORM
    Bruger
    5.349 indlæg
    Offline

    Problemet er at elektronisk valg ikke kan kontrolleres af alle og enhver. Det bliver derfor meget nemmere at snyde og tiltroen til valgresultatet mindskes.

    Derudover er der en del omkostninger forbundet med at udvikle et elektroniskvalgsystem, det er bestemt ikke trivielt.

    Hvis du gider grave i det, så find de gamle artikler på version2.dk – hvor it-professionelle går helt i selvsving over hvorfor vi ikke skal have et elektroniskvalgsystem i Danmark, efter de radikale forslog det i forbindelse med sidste folketingsvalg.

    #5

    StultusX2
    Bruger
    6.126 indlæg
    Offline

    Eller hva’ med at DU/I/ALLE smider deres røvforkælede sløve bagdel ned og fucking stemmer?

    ER DET SÅ SVÆRT?

    My TIE! My nimble coffin!
    En snarligt uddøende Single-Player, der "skal tage sine piller og sætte sig ned bag i bussen"..

    #6

    heiner1979
    Bruger
    1.324 indlæg
    Offline

    Så i de lande hvor valg korruption huserer, bruger man altså ikke vore gamle traditionelle metode med en lap papir og en blyant? Det da fuldstændig ligeså nemt at snyde på den måde. (Hvis ikke nemmere)

    Stultus, jeg stemmer altid.. Tanken om at min stemme, tæller ligeså højt som de mennesker der bærer landet og dets økonomi osv, behager mig voldsomt.

    Desuden var det ikke ment som jeg inderligt gerne så vi havde afstemning over nettet.. Jeg som sådan ligeglad. Men tænk på alle de penge man kunne spare ved at lukke valgstederne. Alle de valgtilforordnede, køkken personale osv osv.. de gør det jo ikke gratis.

    Expect my visit when the darkness comes. The night I think is best for hiding all

    #7

    julemand101
    Bruger
    342 indlæg
    Offline

    Problemet er at garantere at din stemme er anonym og det er sku meget svært at bevise når du skal give dig til kende ved først at logge på med nemid.

    Anden teori er så man kan sende en kode med posten men du har ikke styr på om der er et bindeled mellem denne kode og din person.

    Selv hvis vi kan lave et komplet anonymt system hvordan vil du så stole på at optællingen er sket korrekt?

    Jeg tvivler stærkt på vi kan lave en løsning der har samme troværdighed blandt hele den danske befolkning som den måde vi gør tingene på i dag.

    #8

    brwnx
    Bruger
    3.609 indlæg
    Offline

    Evalg kan aldrig foregå 100% anonymt eller 100% sikkert. Derfor…

    Læs det med småt

    #9

    TormDK
    Bruger
    14.794 indlæg
    Offline

    #5 Det må det jo være, eftersom vi ikke har en ~100% valg deltagelse hver gang.

    Derudover er der som nævnt ikke et teknisk problem at sætte det op. Uanset hvilke ting hylekoret så ellers kommer med af undskyldninger.

    Man kan som udgangspunkt hvad man vil, med mindre man er pedobear.

    #10

    heiner1979
    Bruger
    1.324 indlæg
    Offline

    Jaeh godt indspark.. måske det ka være en af tingene. Men lever vi efterhånden ikke i en verden hvor hvad farve man har politisk set, ikke er så “hemmelig” som den har været i gamle dage?
    Jeg ka slet ikke huske hvornår jeg sidst har hørt en sige han/hun ikke ville udtale sig om sin politiske overbevisning.

    Expect my visit when the darkness comes. The night I think is best for hiding all

    #11

    FIRESTORM
    Bruger
    5.349 indlæg
    Offline

    #6 Det er også nemmere at opdage. Og alle kan lave stemme optælling. Et af fundamenterne i et demokratisk samfund er at det er gennemskueligt for alle hvordan dem der er ved magten er kommet til den. Det mister du når du laver et elektronisk system.

    I et elektronisk system skal du stole på dem der har lavet det ikke har lavet fejl. Det gør man så aldrig, så et elektronisk system skal også lave en udprintet udgave af alle stemmer afgivet. Alligevel viser det sig at de elektroniskevalgsystemer der har været anvendt i både USA og Norge, har haft alvorlige fejl og muligheder for misbrug.

    En anden fundamental element af en demokratiske valgprocess er at det er annonymt hvem man stemmer på. Det ryger også når du skal identificere dig med dit nemid.

    #12

    heiner1979
    Bruger
    1.324 indlæg
    Offline

    #8 jeg kan overføre millioner af kroner via min NemId.. men fuck det.. det skal være 1000% mere sikkert når jeg sætter kryds ved venstre.. come on..

    Jamen igen Firestorm. Kan godt se der er en barriere ved anonymiteten, man skal finde ud af. Men det vel til at klare?
    Desuden er det min mening: Alle systemer kan penetreres. Den traditionelle metode er sku heller ikke bulletproof. (Ellers blev Bush sku nok ikke præs..! men det en hel anden diskussion. :D)

    Expect my visit when the darkness comes. The night I think is best for hiding all

    #13

    Steadi
    Bruger
    5.915 indlæg
    Offline

    #6 – Valgtilforordnede er, som jeg er orienteret, faktisk gratis. Det er frivillige, som sikrer, at valgdeltagelsen kan foregå under rammer, som opfylder de regler, som Folketinget har nedsat.

    Og nej, du skal ikke regne med elektronisk valg de næste gode par år.

    http://www.dr.dk/Nyheder/Viden/Tech/2013/10/27/204122.htm

    Personligt er jeg selv i mod gennemførelse af valg over internettet. Hvis du ikke er villig til at bevæge dig ned på et valgsted, så passer det mig fint, at stemmen ikke benyttes.

    My fellow Americans, I am pleased to tell you I just signed legislation which outlaws Russia forever. The bombing begins in five minutes.

    #14

    StultusX2
    Bruger
    6.126 indlæg
    Offline

    #12 Din vivs økonomi skal der måske lige lidt styr på – inden de o
    verførte millioner;P

    My TIE! My nimble coffin!
    En snarligt uddøende Single-Player, der "skal tage sine piller og sætte sig ned bag i bussen"..

    #15

    Anathema
    Bruger
    1.750 indlæg
    Offline

    Der er jo også risiko for at personer kan blive presset til at vælge noget andet end de vil, hjemmefra. Stemmer er måske også noget der hurtigere bliver en valuta der er værd at handle med.

    Jeg ser mange problemer som ikke hænger sammen med hvorvidt det er teknisk sikkert eller ej.

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 112 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.