fredag, januar 22, 2021

Hvor svært kan det være? (iTunes)

Daily Rush Debat Off-topic Hvor svært kan det være? (iTunes)

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Celerun
    Bruger
    5.098 indlæg
    Offline

    Kæft hvor jeg dog hader det her program. Det er simpelthen det mest Ubrugervenlige program hvor man (jeg) skal sidde og lede en time efter muligheden for tilføjelsen af nye sange osv. Anyways, inden jeg får alt for lange løg, så har jeg fået smidt en iPod Touch til men den vil ikke andet end at synkronisere den eksisterende playliste over i iPod. Jeg skal gøre det omvendt. Vil ha musikken fra iPod’en ind som playlist.

    Hvordan f***** gør man det?

    undskyld min harme. Men jeg er nørd og finder det som et dybt nederlag at skulle spørge herinde om noget der burde ske automatisk.

    •••☮, ♥ & B.A.S.E•••

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 22 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    Gromly
    Bruger
    215 indlæg
    Offline

    det er som udgangspunkt ikke meningen at man skal kunne importere musik fra ipod til computer… det er vist noget kopisikrings noget… (så vidt jeg husker, har givet min ipod til kæresten og bruger selv en anden mp3 afspiller )

    #2

    Celerun
    Bruger
    5.098 indlæg
    Offline

    Men altså for fanden da. Man burde sgu da i det mindste bare kunne afspille fra iPod’en???

    •••☮, ♥ & B.A.S.E•••

    #3

    kenkari
    Bruger
    5.487 indlæg
    Offline

    Altså.. Din første fejl er at have en iPod. Allerede der har du fejlet maks.

    Derudover taber du på at bruge iTunes. Det er dobbelt op på nederen..

    Winamp har et plugin der kan klare hvad du skal klare. Det praler de hvertfald med. Men held og lykke med at få musik fra din iPod og ind på en computer. Det er der altid et helvedes bøvl med.

    Stay Loyal - Forget Royal

    #4

    Celerun
    Bruger
    5.098 indlæg
    Offline

    Det er heldigvis ikke min. Sådan en gang forpulet hype-skrammel lader jeg mig ikke bide af.

    •••☮, ♥ & B.A.S.E•••

    #5

    Torkarim
    Bruger
    416 indlæg
    Offline

    #3/4 signed

    #6

    kenkari
    Bruger
    5.487 indlæg
    Offline

    #4: Det var da altid noget. Bed personen der ejer den om at skrotte lortet og køb noget der virker. Ikke et modefænomen.

    Stay Loyal - Forget Royal

    #8

    bolbronx
    Bruger
    848 indlæg
    Offline

    Winamps plugin virker fortrinligt, ikke så meget bøvl i det

    #9

    Kochie
    Medlem
    19.504 indlæg
    Offline

    1) Det du vil, kan du ikke. Itunes har aldrig kunnet overføre sange fra en iPod, det fungerer kun den ene vej. Jeg forstår godt din harme over det, eftersom enhver anden MP3afspiller, hvad jeg ved af anyway, fungerer som et USBdrev, desværre er det bare ikke tilfældet med Apples produkt.
    2) Som nævnt før, findes der dog en mængde alternativer, der uden tvivl vil kunne løse dit problem. Der findes et plugin til Winamp (som nævnt ovenover), og derudover findes der selvstændige programmer, der har de samme muligheder som iTunes, omend ikke den samme brugerflade, men som derimod kan lige det du ønsker.
    Hvis du udover dette, er glad for iTunes, vil jeg anbefale dig at prøve Anapod. Jeg mener faktisk at jeg selv brugte det da jeg stadig brugte Windows, og det kan du så bruge hvis du skal køre musik fra iPod til PC. Hvis du i forvejen er inkarneret PCbruger, så prøv at kig rundt her og se om du kan finde noget der passer til dig.

    Resten; Det er og bliver en smagssag, om man kan lide iPod, og iTunes. Jeg er glad for begge programmer, og især til Mac kører det i olie. iTunes har generelt ry for at være et tungt PCprogram, og derudover være frustrerende svært at komme igang med. Til mac fungerer det som det skal, men at det ikke fungerer 100% på den alternative platform, kan jeg ikke se som nogen stor overraskelse. Microsofts MSN fungerer ad hattemand på Mac, det er umuligt at få til at fungere tilfredsstillende, så her går man også ud og finder sig et alternativ (Adium!), og så lever man med det.

    #10

    Harpen
    Bruger
    1.316 indlæg
    Offline

    download et program der hedder music rescue..

    det er gratis og tager alt musikken fra ipod’en og lægger det over på computeren…simplere bliver det sgu ikke:)

    #11

    Faithless
    Bruger
    1.357 indlæg
    Offline

    brug din ipod som ekstern drive. det kan du ændre på inde i indstillingerne. Gå ind i mappeindstillinger og scroll lidt ned, sæt så “vis skjulte filer og mapper”. Åben din eksterne ipod ligesom en mappe, og find det sted hvor alt din musik ligger. Kopier det ned på din pc, og tag det så ind i dit itunes library.

    #12

    MrMathias
    Bruger
    13.136 indlæg
    Offline

    altså nu burde du ikke have musik på din touch som du ikke har på din computer.
    og derudover så er det sku ligetil at tilføje sange i itunes? :S
    hvis du vil have noget få sange, så dropper du dem bare ind, ellers så trykker du føj mappe til bibliotek.

    #13

    Nioxic
    Bruger
    17.988 indlæg
    Offline

    lol itunes fejler max som afspiller af noget som helst udover itunes store..

    http://www.reddit.com/r/random/

    #14

    Blaze-
    Bruger
    407 indlæg
    Offline

    #11
    iPod touch bruger ikke et filsystem der sådan lige er understøttet af Windows, så de har fjernet muligheden for at kunne bruge den som et drev i Windows.

    #15

    TheRaz
    Bruger
    9.294 indlæg
    Offline

    Kæft hvor i klynker. iTunes virker da fint til at rippe, se vids, købe musik og stene netradio. Ja det virker anderledes end Winamp, men det er bare et spørgsmål om tilvænning.

    Jeg har atomer i bukserne. Og så kan man desuden aldrig få CPU'er nok. Det er ganske enkelt naturvidenskabeligt umuligt.

    #16

    NorthBull
    Bruger
    4.038 indlæg
    Offline

    Du kan godt bruge winamp til at smide sange ind på din Ipod nu! Bare hent den senste version fra http://www.winamp.com

    Så kan du se din ipod i Winamp Media Library, som du kan aktivere i options, under “portables” der kan du også oprette spillelister synkronisere osv lige som GayTunes…

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 22 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.