lørdag, januar 23, 2021

Hvor anmelder man sort arbejde

Daily Rush Debat Off-topic Hvor anmelder man sort arbejde

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Sven_Bent
    Bruger
    25.996 indlæg
    Offline

    Jeg er ved at blvei godt trækt af de “håndværkere” der er ved at sætte en sandwich bar igang i min egen dom.

    de starrt kl 16 om aftne i hverdnag og frotsætter til langt ud efter kl 20 på trods af vores regeleman siger man ikke må larmer efter kl 18.

    det værste er dog weekender hvor de starter kl 6 om morgen og køre igennem hele dagen igen til sent ud på aftene.

    vores vicevært at blevet truet af dem da han har bedt dem om at være stille.

    eftersom vi snakker om personer som ikke taler dansk (overhovedet) og som arbejder uden for normalt arbejdstid har jeg stært på fornemmelsen der er tale om sort arbejde.

    hvilket jo ville være en nice måde for lidt payback, ved at får det anmeldt.

    men hvor gør man det henne ?

    Sven Bent - Dr. Diagnostic
    www.TechCenter.DK

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 32 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    Main_Suspect
    Bruger
    2.301 indlæg
    Offline

    SKAT og derefter politiet tror jeg vil være et godt bud

    #2

    aloC
    Moderator
    9.059 indlæg
    Offline

    Mon ikke det er SKAT du skal ringe til i så fald?

    "I am Guybrush Threepwood and i wanna be a pirate!"

    #3

    Sven_Bent
    Bruger
    25.996 indlæg
    Offline

    #1 bare ringedingling med mobilos ?

    glemte lige et andet irritiations mommens

    de pakere satme hvor det passer dem. gerne ligeforan min opgang så man skal masse sig ud af udgang for at komem forbi bilen.

    eller også bruger de andre folks betalte parkerings pladser.

    Hvordan forventer de at få en lokalt kundekreds når de passer på deres mest pontentielle kunder på den måde ?

    jeg forstår det ikke

    Sven Bent - Dr. Diagnostic
    www.TechCenter.DK

    #4

    Anonym 11.724 indlæg
    Offline


    Skattemyndighederne reagerer kun på en anmeldelse om sort arbejde, hvis den kan tjekkes som led i en allerede planlagt kontrolaktion, konkluderer Rigsrevisionen.

    http://epn.dk/samfund/politik/article1541310.ece

    #5

    Sven_Bent
    Bruger
    25.996 indlæg
    Offline

    #4 har også lige læst det.

    Sven Bent - Dr. Diagnostic
    www.TechCenter.DK

    #6

    Kolben
    Bruger
    18.939 indlæg
    Offline

    #3
    Hvem har har hyret dem? De må i så fald skulle stå til ansvar. De har vel det overordnede ansvar for at reglerne overholdes. Smid dem ud af foreningen, hvis de nægter.

    Gør de ulovlige ting (parkerer ulovligt f.eks.), så ring til politiet.

    P=NP?

    #7

    kenkari
    Bruger
    5.489 indlæg
    Offline

    Ring til Fagforeningen. De kan hjælpe dig.

    Stay Loyal - Forget Royal

    #8

    Hundhest
    Bruger
    1.145 indlæg
    Offline

    Men du kan indgive en anmeldelse om larm hos politiet, sørg for at gøre det omkring 19-19:30.. Sige at det har stået på og at i er blevet truet efter at have bedt dem om at dæmpe sig.

    Du skal dog bare lige være sikker på at det ikke bare er ejeren og hans bror der går og arbejder fordi, de kan til hver en tid, smide retten til at arbejde når de vil og så kan politiet stå med lang næse, når de siger at de nok skal dæmpe sig.

    Gameunoia.com / Låneforummet.dk privatøkonomisk forum

    #9

    Sven_Bent
    Bruger
    25.996 indlæg
    Offline

    der er røget skriftlgie kalger aftsted til ojendoms selskabet. men det har medfør et stanrdard brev til dem og ingen hjælpe.

    PT er der LIGE NU beboer møde omkring larmen og de andre problemm og om at få lavet en fælles klage til ejendom selskabet.

    Sven Bent - Dr. Diagnostic
    www.TechCenter.DK

    #10

    DanielBoe
    Bruger
    9.207 indlæg
    Offline

    #7 Kan ikke høre det ord uden at tænke mafia film og GTA IV.. “Let the union solve your little rat infestation”

    #11

    3nickma
    Bruger
    4.439 indlæg
    Offline

    Bor du i Nordjylland?

    Hvis ja:
    Tough Luck…

    Hvis nej:
    Følg i andre råd i tråd

    #12

    Wayfarer
    Bruger
    5.714 indlæg
    Offline

    #9 jeg vil også sige, ring til skat OG Diverse fagforeninger (din egen, og alle de håndværker fagforeninger), og hvis der bliver startet en demonstration (som der nogen gange sker) pressen! FUCKIM

    I believe our future depends powerfully on how well we understand this cosmos in which we float like a mote of dust in the morning sky. -Carl Sagan

    #13

    kenkari
    Bruger
    5.489 indlæg
    Offline

    Ring til ekstra bladet.. Så skal de sgu nok få sat fokus på sagen. Overdriv gerne

    Stay Loyal - Forget Royal

    #14

    Nioxic
    Bruger
    17.988 indlæg
    Offline

    brænd det hele ned om natten.. problem solved.

    http://www.reddit.com/r/random/

    #15

    kenkari
    Bruger
    5.489 indlæg
    Offline

    #0

    Forresten: Er det nede i det der center på hjørnet af Frederiksværkgade.. og den anden vej jeg ikke lige kan huske. Der hvor der ligger en Fakta, og ovre på den anden side lå der en gang en gammel bager der nu har fået ny bygning?

    Stay Loyal - Forget Royal

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 32 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.