Hvad er morale?
Daily Rush › Debat › Off-topic › Hvad er morale?
- Dette indlæg indeholder 29 kommentarer, har 21 deltagere og blev senest opdateret af
ArgDuLieber for 11 år, 3 måneder siden.
- ForfatterEmne
- 08/10/2009 kl. 19:43#0
Det kan vidst gøres meget enkelt. Det er et sæt spille regler som går igen gennem hele samfundet. Hvis noget er godt, så skal det være godt for alle, hvis noget er dårligt så skal det være dårligt for alle.
Lad os tage beskatning. Det er OK for personer, der begår sig i statens navn, at tage penge fra mig, og ellers smide mig bag træmmer hvis ikke jeg betaler.
Men det må jeg ikke gøre mod andre. Hvor er moralen henne i det?
- ForfatterEmne
- ForfatterKommentarer
- 08/10/2009 kl. 19:46 #1
Der er ingen.
Jeg har atomer i bukserne. Og så kan man desuden aldrig få CPU'er nok. Det er ganske enkelt naturvidenskabeligt umuligt.
08/10/2009 kl. 19:47 #2Tag til Somalia og behold pengene for dig selv.
08/10/2009 kl. 19:48 #5Mustakaapu, er du i den modtagende ende af skatteindtægter? Er du ansat i den offentlige sektor?
Hvordan kan man ikke være bare en smule forarget over den realitet at danmark er moralsk fallit, altså med mindre man tjener penge på det faktum?
08/10/2009 kl. 19:53 #7Ja, du kan få problemer hvis du ikke vil betale dit biddrag til staten og de goder der dertil hører 0#
Ich bin der mausekönig
08/10/2009 kl. 19:58 #9Morale er noget der fx er til slut i en historie eller en film. Historiens morale kunne eksempelvis være: “Man skal ikke kaste med sten, når man selv bor i et glashus.”
08/10/2009 kl. 20:42 #12#0
Din logik er så fejlet som den vist kan være……Men da godt at se uvidenhed og ignorance ikke stopper folk fra at ævle løs.
luls!
08/10/2009 kl. 22:43 #14#8 Der ville komme et parti med et program der hedder noget lign. “Alle partier er hjernedøde” og så vil folk stemme på dem
Markedsvilkår gælder også politik, er der efterspørgsel på noget så skal en politiker nok finde ud af ævle løs om dét for at høste stemmer.
08/10/2009 kl. 23:13 #16Der er ingen der tager eller stjæler dine penge, du får sygesikring, uddannelse og mange andre ting for de penge du betaler Og et net at ramme før du rammer bunden helt.
Ville sige at 40% skat faktisk er ok at betale for alle de ting !
... SAGDE DE VISE MÆND!
08/10/2009 kl. 23:15 #17“Forstil jer nu at ingen folk i hele Danmark gad stemme på nogle partier, fordi alle partier er hjernedøde…. ”
Det er desværre ikke hele danmark der har indset det endnu. Men det kommer forhåbentlig. Og forhåbentlig kommer der også snart nogle nye politiske partier der tør skille sig ud og have en moderne holdning til især IT.
08/10/2009 kl. 23:42 #18#0 – Du behøver da ikke at give den onde stat noget. Hvis du ikke tjener noget, så tager de ikke noget. Hvis du derimod vil bruge landets veje, broere, offentlig transport osv. til at komme på arbejde, så skal du selvfølgelig betale din del.
09/10/2009 kl. 00:03 #19#0: Ja det må være så forfærdeligt at de penge du betaler i skat betaler for den uddannnelse du kan få – eller den hjælp du kan få hvis du bliver syg…
Sikke noget værre noget…
"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic." - Arthur C. Clarke.
09/10/2009 kl. 01:04 #20Enig med #9.
En morale er en pointe i en historie. Fx er moralen i Den Grimme Ælling, at selvom man er lille og grim, kan man godt vokse op og blive stor og smuk.
Lige nu lyder du som en grim ælling, men bare rolig. Der er håb endnu.
Hellere komme galt afsted, end slet ikke komme afsted.
09/10/2009 kl. 02:22 #21#0 du mangler et simpelt begreb, såsom at se tingne i et større perspektiv.
Ingen skat = ingen velfærd.
Veteran of the Stoffers Clone Wars
09/10/2009 kl. 09:02 #22
Anonym 2.042 indlægOfflineHvor mange er jer klovner er der på det her forum?
Det er ved at være lidt old at foreslå I rejser til Somalia og prøver kræfter med anarki der.
Til gengæld stemmer jeg for, at vi smider jer alle sammen ud på Samsø sammen med 4.000 kameraer.
Så kan i oprette jeres egen stat, hvor I hverken skal betale skat, følge loven eller noget som helst.
Så kan vi andre til gengæld få verdens bedste realityshow, når vi skal se jer fjerne en blindtarm med en rusten brødkniv og begynder at slås om de gode steder at bo.
Og det bliver først rigtig fedt, når I begynder at avle på hinanden, og I skal forsøge at opdrage jeres børn til jeres fede holdninger.
Og hvad er det for noget pis, du siger med skat, du snakker om det som om det er en bøde for at bo i Danmark, og at pengene går direkte til den store onde regering der drikker og knepper dem op.
Har du overvejet, hvad du får for de penge?
Har dig, din familie eller venner ALDRIG har modtaget noget som helst fra staten, og her snakker vi gratis uddannelse, understøttelse, behandling på sygehus, hjælp fra politiet eller brandvæsen?
Hvis ikke så værsgo, brok dig over staten, hvis ikke STFU!
Fuck jeg tror jeg dobbelt-rantede der, men du er godt nok en god troll.
09/10/2009 kl. 10:10 #23#0:
så hvis folk skylder dig penge vil du smide dem bag træmmer? eller hvad er det lige du brokker dig over?og du kan vel også godt, du skal dog sagsøge personen, så domstolene kan tage stilling til det, så kan du få den udøvende del af magten til det.
Du kan måske slå noget op omkring magtens tredeling…
og måske også så Morale op:
http://en.wikipedia.org/wiki/Moral
http://dictionary.reference.com/browse/moral- Holger "A woman drove me to drink and I didn't even have the decency to thank her." - W. C. Fields
- ForfatterKommentarer
- Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.
























