Hvad er Hamas – tag test her
Daily Rush › Debat › Off-topic › Hvad er Hamas – tag test her
- Dette indlæg indeholder 16 kommentarer, har 15 deltagere og blev senest opdateret af
Profos for 14 år, 11 måneder siden.
-
ForfatterEmne
-
28/02/2006 kl. 09:12 #0
Tag testen her
Svarene er temmelig skræmmende!
Der er hjælp at hente til nogle af spørgsmålene, ved at læse Hamas’ vedtægter.
Det er i grunden meget simpelt; Hamas skal anerkende Israel, nedlægge våbnene (læs: bekæmpe terror) og ændre deres vedtægter, så kan de igen få støtte fra Vesten, og ikke et sekund før!
– Profos
"Danmark er danskernes land", Søren Pind
-
ForfatterEmne
-
ForfatterKommentarer
-
28/02/2006 kl. 09:26 #1
fik alle mine rigtige første gang … simple spørgsmål
Ban count: | 8 | Beware of the dogs ...
28/02/2006 kl. 19:34 #2Article Thirty-One: The Members of Other Religions The Hamas is a Humane Movement
Hamas is a humane movement, which cares for human rights and is committed to the tolerance inherent in Islam as regards attitudes towards other religions. It is only hostile to those who are hostile towards it, or stand in its way in order to disturb its moves or to frustrate its efforts. Under the shadow of Islam it is possible for the members of the three religions: Islam, Christianity and Judaism to coexist in safety and security. Safety and security can only prevail under the shadow of Islam, and recent and ancient history is the best witness to that effect. The members of other religions must desist from struggling against Islam over sovereignty in this region. For if they were to gain the upper hand, fighting, torture and uprooting would follow; they would be fed up with each other, to say nothing of members of other religions.28/02/2006 kl. 19:40 #3#0 heheh.. det er flot af dig at sende linket. Men har du set at det er en israelsk hjemmeside?
28/02/2006 kl. 19:45 #4Scary shit
Mein Vater war ein sehr berühmter Spürhund... in Düsseldorf!
28/02/2006 kl. 19:45 #5ved ik engang hva hamas er, har vist hørt ordet før
My penis is so big if I laid it out on a keyboard it'd go all the way from A to Z.
28/02/2006 kl. 19:59 #6håber du kidder #5 :S
28/02/2006 kl. 20:01 #7ligeledes alle rigtige..
28/02/2006 kl. 20:14 #8Bare det den hedder honestreporting.com for en til at undre sig. Når man føler det er nødvendigt at påpege at man er ærlig er man det helt sikkert ikke.
Planter er fascinerende
28/02/2006 kl. 21:00 #9hausner: Måske, men det der står i testen er jo stadig facts?
28/02/2006 kl. 21:10 #10-> #3. Ja, hvad er der galt i det? Fordi du er dansker, kan du så ikke have en objektiv holdning til Muhammed-tegningerne?
-> #8. Honestreporting er en NGO, som sørger for så vidt, det er muligt, at fortælle om den vestlige presse, når den skriver faktuelle fejl om Hamas og lignende terrororganisationer!
Eksempelvis den nye premierminister for PA, Ismail Haniyeh, der efter kommunevalget sidste år, udtalte, at når folk stemmer på Hamas, er det fordi de er enige i at terror mod Israel virker. Det blev ikke fortalt i de vestlige medier – tværtimod blev han omtalt som værende moderat!!
– Profos
"Danmark er danskernes land", Søren Pind
28/02/2006 kl. 21:52 #11#3: Hvis det er fakta, synes jeg de taler for sig selv, israelsk side eller ej..
Alligevel foruroligende at sådanne krigsliderlige mennesker kan komme til magten ved en demokratisk proces. Det siger lidt om hvor lang vej der endnu er, både for Palæstina og Israel =/
[Insert wise quote here]
28/02/2006 kl. 21:53 #12At det er en forudsætning at man har læst Hamases charter, inden man laver testen, er lidt foruroligende…
28/02/2006 kl. 22:07 #13Alt handler om synsvinkel, og ærligt talt mener jeg sq at deres frihedskamp, for jeg mener ikke at det er terror, er retfærdig. Hvis ikke, så er Israels grundlag for deres undertrykkelse af Palestina ihvertfald ikke et hak bedre.
Israel, som skal forestille at være den med retfærdigheden i orden i denne her sag, overtræder gang på gang FN’s resolutioner, som fx. den at man ikke må bosætte egne borgere i besatte områder. Eller det direkte groteske i den såkaldte “sikkerheds”-mur, som også klart er forbudt.
Og Israel besidder atomare, kemiske og biologiske våben, men har våbeninspektørerne nogensinde været på besøg?Sidst, men absolut ikke mindst, kan vi ikke afkræve en demokratisk valgt regering at fravige den politik den er blevet valgt på, hvis vi på nogen måde vil bevare det retfærdige i vores ÅÅH-så-hellige-og-urørlige demokrati.
De som vil forandre / hele verden, kan med held / starte i dens centrum / og begynde med sig selv - Piet Hein
01/03/2006 kl. 00:06 #14#13
Jeg syntes i og for sig også det er ganske fint hvis de fører “frihedskamp” på normal vis, det vil sige de angriber militære mål, men det er jo ikke tilfældet. Er det frihedskamp at dræbe kvinder og børn med selvmordsbombere? – jeg syntes det ikke.Jeg kan dog også godt se, at det måske er uretfærdigt at bygge mure og lave bosættelser, men jeg kan altså ikke hidse mig mere op over det, end jeg kan over terrorisme. Meget kan man sige om israelerne, men de dræber ikke uskyldige kvinder og børn med vilje. Konflikten kunne have været løst for 30 år siden, hvis altså bare palæstinenserne havde haft lidt fornuft, men det har de altså bare ikke. Hvis de gjorde som Ghandi, så ville Israel lige pludselig have meget svært ved at retfærdiggøre det de gør, men som tingene er i dag, så har de ikke. Husk, det var ikke Israel der startede krigene der førte til besættelserne af de “besatte områder”.
Med hensyn til demokratier: man kan da sagtens afkræve en demokratisk valgt regering at de skal fravige deres politik, hvis den politik er i uoverensstemmelse med menneskerettighederne. Hvis du mener det modsatte, så kan jeg ikke forstå hvordan du kan kræve at Israel skal opføre sig anderledes? Er det ikke lidt dobbeltmoralsk, for mig mig bekendt er Israel da et demokrati?
"I love the smell of napalm in the morning... Smells like victory." - Lieutenant Colonel Kilgore
01/03/2006 kl. 00:15 #15->13 synsvinkel og synsvinkel.
Hvis man selvmordsbomber fortovscafer, busser og markeder, så er man efter min definition terrorister og fortjener ikke betegnelsen frihedskæmpere. Om noget er terror eller ej afhænger en del mere af metoderne end af målet for bevægelsen.
En stor blokering for freden i regionen er at de fundamentalistiske religiøse kræfter har så stor inflydelse på alle sider (inklusiv Israel). Hamas er udover stærk nationalistisk også kendt for sine fundametalistiske synspunkter. Derfor er det at Hamas nu har flertal i selvstyre områderne en blokering for at forholdene kan forbedres.
Nix
-
ForfatterKommentarer
- Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.
























