Hunter eller warrior til PVP
Daily Rush › Debat › Spil › World of Warcraft › Hunter eller warrior til PVP
- Dette indlæg indeholder 24 kommentarer, har 19 deltagere og blev senest opdateret af
Kimozabi for 14 år, 8 måneder siden.
- ForfatterEmne
- 02/05/2006 kl. 07:14#0
Hey hvem ville i helst pvp med hunter eller warrior?
Jeg har begge tæt på lvl 60 den ene skulle bruges til at være min guld kalv den anden pvp men hmm begge er ret nice at spille med så man står jo lidt i et problem.
Hvem ville i helst nakke rundt med og hvorfor? - ForfatterEmne
- ForfatterKommentarer
- 02/05/2006 kl. 07:30 #1
kommer an på hvad du vil – AV styrer Hunter, AB styrer WArrior – og WsG kommer an på dit team ..
02/05/2006 kl. 07:35 #2Jeg er mest til WSG og AB AV er sådan set kun for at få noget REP med Frost wolf
02/05/2006 kl. 08:13 #3Hunters er de fedeste til at grinde cash med, plus at de er fede i outdoor PvP, men warrior er sådan set også fed til begge, lidt op til hvad du bedst selv kan lide.
02/05/2006 kl. 08:51 #4
Anonym 3.915 indlægOfflinehvorfor bliver det her indlæg vist på forsiden? Det er jo bare WoW
02/05/2006 kl. 09:13 #5#4 fordi det er et af de nyeste indlæg.. self. skal det da vises på forsiden.
Im nobody, and as we all know.. nobody is perfect.
02/05/2006 kl. 09:20 #6Jeg vil bruge hunter, men det er vel bare personlig præference.
Mht. guldfarming.
Der skulle være en metode i Razorfen Kraul, hvor du med din hunter finder den boss, der har to adds – Overlord Ramtusk tror jeg det er.
Du angriber hans adds og dræber dem;
Nu bruger du Feign Death og mister alt aggro fra bossen, så han vender tilbage til sin plads. Nu kan du loote hans adds. De har ca. 50% chance for at droppe et grønt spyd, der sælger for omkring 50s til vendors.
Bedst af alt: Når bossen vender tilbage til sin plads igen, spawner han øjeblikket to nye adds, som du så kan slå ihjel igen. På denne måde kan du farme spyddene og så en sikker indkomst."You don't want to see me when I'm angry - because I back up my rage with facts and documented sources." - The Credible Hulk.
02/05/2006 kl. 09:40 #7#6 er vist blevet lukket for den farming metode.
02/05/2006 kl. 09:58 #8Meget mere effektiv at farme DM west solo med sin hunter – Solo tendris warpwood kek np – kiting!
02/05/2006 kl. 10:34 #9Tag din hunter til PvP – Warrior er den mest gimped’ class hvad PvP angår. Tilgengæld er warrior en af de bedste PvE classe’s der er. Et pat gode våben til dw og noget ok +hit gear og så et rart arms/fury spec – så har du en ren guld maskine.
02/05/2006 kl. 11:21 #10#9 Gimped. Det vil jeg sådan set nu ikke mene de er.
Nu er det sådan et hvis og når jeg pvper med min warrior har jeg en Præst med mig (min kæreste) så healing er ok *g* Så mon ikke på dette punkt ville være ok at vælge min warrior til pvp frem for min hunter.02/05/2006 kl. 11:23 #11Det kommer an på hvor meget du kan lide at farme items… for en warrior er gear ALT… en hunter kan godt klare sig med lidt mindre kvalitet på det punkt.
Suffer a self-imposed exile, taste the bitter fruits of denial. In the presence of greatness the humble can only bow.
02/05/2006 kl. 12:16 #12tja. det kommer an på hvilken class man selv er…
f.eks. så for warriors høvl af mages. mages for høvl af warlocks. etc. etc. etc.
- fordi jeg siger det...
02/05/2006 kl. 13:01 #13#9 En Warrior er intet mindre en fremragende til pvp, når du siger de er gimped må det være pga du snakker duel’s, men i group pvp/bg’s er de ufatteligt gode.
02/05/2006 kl. 13:10 #14Ja warrior er ikke den heldigeste til 1on1’s men når han er i PVP med en healer er den klart den bedste klasse i spillet…dejligt lavet
02/05/2006 kl. 13:37 #15lidt OT:
Hvad med Rogues?, syntes sku de er at finde over alt. Hader den klasse så meget, cloak=>Stun=>halfpast dead
og når du så endelig er ved at vinde, puff og de er væk Grrr!
Og ja, rgp er ikke min stærke side, holder mig normalt til fps. :p
- ForfatterKommentarer
- Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.
























