lørdag, januar 23, 2021

HoN og LoL

Daily Rush Debat Spil HoN og LoL

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    guffe16
    Bruger
    3.343 indlæg
    Offline

    Hejsa, hvad mener folk om spillene Heroes of Newerth og League of Legends? Jeg har selv spillet League of Legends rigtig meget, nærmest det eneste spil jeg har spillet det sidste halve års tid. Så synes self. at det er ret godt og super vanedannende. Heroes of Newerth har jeg ikke prøvet endnu dog, men er der nogen derude som har spillet begge spillene og har et bud på favoritten?

Viser 9 kommentarer - 1 til 9 (af 9 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    Jepparh
    Bruger
    1.770 indlæg
    Offline

    Der er mest fremtid i Hon imo, taget i betragtning af de kæmpe turneringer der er på vej til hon…

    #2

    guffe16
    Bruger
    3.343 indlæg
    Offline

    Ok… Jeg så lige at det HoN faktisk koster penge.. Troede det var gratis men har nok kun været betaen så. Så skal der nok lidt mere til for at få mig til at flytte over

    #4

    Anonym 11.724 indlæg
    Offline

    #3

    eller jeg faar den enkelte eller 2 paa hele internetet som syntes lol er bedere – paa nakken.

    LMAO – ok der grinte jeg

    godt formuleret

    #5

    Carebeargonewild
    Bruger
    11 indlæg
    Offline

    altså imo er HoN en klar vinder her

    + som sagt før har det en kæmpe fremtid.

    #6

    DYWTD
    Bruger
    51 indlæg
    Offline

    HoN koster 20 dollar (150 kr.).
    Det er en direkte port af DOTA.

    Og som #1 siger, så er det også penge i det, hvis man er god nok til at begå sig til turneringer.

    Desuden har S2Games lovet at forsætte med at udvikle HoN. Og så vidt jeg kan læse mig til på nettet, så skulle S2Games være et super nice og dygtigt lille spil firma.

    Edit med rigtig pris…

    #7

    Spif
    Bruger
    706 indlæg
    Offline

    Heroes of Newerth, helt klart. Hvis man da kan klare den noget stejle indlæringskurve og formår at ignorere de mange vredesudbrud.

    #8

    CDM
    Bruger
    1.710 indlæg
    Offline

    #6 For at give et indblik i hvor meget S2Games går op i deres spil så kan du se: http://www.savage2.com/en/main.php

    Et spil S2games ligeledes stod for og stadig kører servers til og updates. Dog er spillet ved at falde lidt fra hinanden pga. der ikke er så mange der spiller det mere (spillet er desuden gratis)

    Ligledes har de taget enkelte profiler fra Savage 2 og overført til Heroes of Newerth (Scout og legi)

    Har prøvet LoL og spiller HoN…

    For det første synes jeg LoL er total outdated grafisk. Mange fra LoL scenen siger at det er fordi de prøver at skabe et toony miljø.. men det synes jeg nu os HoN lægger vægt på..

    Prøvede LoL over ca. 10 spil… til samligning har jeg spillet over 1500 spil i HoN i beta og retail :)?

    At HoN koster penge er ikke en faktor jeg overhovedet vil drage ind.. 150 kr. er ikke meget for et spil i disse dage.

    Derudover er communitiet noget kun større i HoN end det er i LoL.

    Læste forleden at der vil komme en turny i HoN med en samlet pengepræmie på 40k $

    HoN er helt klart vejen frem for det gamle “dota” … hvis du bare kan lide LoL lidt så vil jeg sige du skal ofre de få kroner og købe HoN og få sat dig ind i det istedet… det er bare federe

    Redigering:

    #7 Ja der stilles okay krav til dem man spiller med i HoN, og det kan til tider være lidt belastende.. men du kan altid lave dine egne spil og sørge for at det er noobs der joiner, og på den måde til dels undgå flame.

    Derudover vil jeg os sige at når du så kommer op og spiller 1650-1750 games, så begynder det at blive rigtig fedt hvis man kan følge med.

    Udover at spille noob games, er det muligt at se en masse replays på http://www.gamereplays.org/ og på den måde lærer en god del om hvordan man spiller de forskellige heroes, hvordan builds er og de forskellige måder man kan “udnytte” mappets konstruktion på lovligt.

    Vi har en Dailyrush channel i HoN

    #Dailyrush

    derudover er der en dansk channel som hedder:

    #Dkhon

    Begge steder er det muligt at finde nogen at spille med, og er sikker på at hvis du spørger derinde, så er folk også villige til at hjælpe dig med hvad nu du gerne vil vide :)…

    Not having a profile on DR is like invading russia in the winter!

    #9

    Qipa
    Bruger
    785 indlæg
    Offline

    HOA. fordi det er S2Games.

    Savage FTW.

    What?

    #10

    sYnCHAoZ
    Bruger
    12.058 indlæg
    Offline

    #7
    Vredesudbrudene er næsten sjovere end selve spillet.

Viser 9 kommentarer - 1 til 9 (af 9 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.