Højttalere til skrivebordet
- Dette indlæg indeholder 9 kommentarer, har 4 deltagere og blev senest opdateret af
Warhead for 5 år, 8 måneder siden.
- Emne
Halløj i stuen.
Jeg sidder i øjeblikket og spekulerer over hvilke højttalere jeg skal investere i til mit skrivebord. De skal gerne kunne tilsluttes min bærbare på den ene eller anden måde, da det er meningen at de skal være den primære lydkilde dertil, når jeg sidder derhjemme. Derudover må de gerne kunne streame musik via smartphone/tablet. Og selvfølgelig skal de have god lyd, men jeg kan ikke kalde mig selv decideret audiofil.
Har kigget på dette sæt: https://www.hifiklubben.dk/streaming/bluetooth/nad-d3020–dali-zensor-3-stereosystem/
Der er så en forstærker med, som gør at der kan streames til dem og andet sjov. Men 3000 kr. for en forstærker, det synes jeg dælme ikke jeg gider give. Der må være en billigere løsning så man kan bruge sådan et par højttalere til mit behov.
Så det jeg vil høre om er:
Har i nogle personlige forslag til gode højttalere der kan dække mit behov?
Hvad er den billigste løsning til at sådan et par passive højttalere kan sættes til computeren og klare streaming?3-4000 kr. er smertegrænsen.
På forhånd tak
Folk kaster hænder op som kannibaler med bulimi !
- Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.
























