fredag, januar 22, 2021

Hjælp til cs

Daily Rush Debat Genre FPS Hjælp til cs

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    FunKStaR
    Bruger
    1 indlæg
    Offline

    [Flyttet fra det gamle Counter-Strike generelt/klan forum]

    Heey.
    well.. jeg er MEGET ny angående cs, men vil helt vildt gerne spille det, så om der er en måde man kan få hjælp. Hvordan ved jeg hvilket cs-spil jeg skal downloade? Jeg ved ikk en skid om cs.. HJÆLP!
    sQueezE //Out

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 18 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    K-Trace
    Bruger
    2.429 indlæg
    Offline

    Download Steam – Evt på boomtown
    Installer det
    Opret en bruger/account
    Find evt. nogle IPer på boomtown.net og spil på de servere

    Hvis du har bare lidt logik, og kan lidt engelsk er det ik så svært

    Held og lykke……

    #2

    hardcore_gamer
    Bruger
    5.286 indlæg
    Offline

    håbede CS var ved at uddø MEN, giver Manhunter ret i, at hvis du skal spille det online skal du hente STEAM, men hvis det er til LAN kan du bare hente CS 1.6 NONSTEAM, eller vente til HL2 og CS2 samt hvad der ellers følger med HL2.

    Jeg er ikke god til banko

    #3

    Merlin_Dju
    Bruger
    218 indlæg
    Offline

    wohooo,
    det lykkedes sq mig at finde en guide på BT:
    http://help.boomtown.net/da_dk/articles/art.view.php?id=55306

    Men først skal du have en gyldig CD key, som kun koster 89,-
    http://www.spilpriser.dk/Listprices.asp?ID=33269

    Hvis du køber den i en forretning, så undgå Stereo studio. De vil ikke bytte spil, hvor CD key ikke virker.

    Du kan hente CS steam Cache (379 MB) ned her fra DR:
    https://www.dailyrush.dk/files/utils/343/
    Steam Cache har de fleste opdateringer fra original Half life, så du ikke skal have dit net åben i uendelige timer. (CS er en modifikation til Half life.)

    Brænd den evt. over på en CD, så du har den til evt. geninstallation.

    Efter installation kan du evt. bruge tid på at tweake dit CS.

    HLtoolz er et godt sted at starte for en nybegynder. Den kan sætte Half life / CS op så den kører bedste muligt på din PC.
    http://www.hltoolz.com/

    Soldierboys har en buyscript guide. Det gør, at du kan lave genveje til køb af våben og komme hurtigere ud af spawn.
    http://soldierboys.beaumonde.dk/

    Man kan også tweake alt efter grafikkort for at få max fps ud af CS. Hvilket har du? Nvidia eller Radeon?

    Håber det hjælper dig igang…

    En sidste ting. Kopier dine config filer, så du har dem. Just in case..

    < ¤ < Merlin Dju www.denmarkonline.dk

    #4

    Archon
    Bruger
    1.546 indlæg
    Offline

    cs doer ikke i jeres levetid.

    En neger kom ind i en bar med sin papegøje pÅ skulderen.. Bartenderen spurgte irreteret; "hvad er det for et grimt dyr"? - En nigger!

    #5

    Magan
    Bruger
    173 indlæg
    Offline

    #4 Man har da lov at håbe

    #6

    Gom
    Bruger
    788 indlæg
    Offline

    Funkstar: først skal du sværge den hellige ny-CS spiller ed som gælder alle nye spillere:

    1. Jeg lover ikke at whine og spamme foraer til om diverse spillere jeg synes stinker i CS.

    2. Jeg lover ikke at bruge CS-slang i daglig tale, på foraer eller over almen chat. Såsom w000t, l33t, pwned og lign.

    3. Jeg lover at jeg heller ikke vil bruge CS-slang på netcaféer hvor jeg sidder og kaster håndtegn til dem jeg spiller sammen med og forstyrrer almindelige mennesker der spiller andre spil med udbrud som “w000t! Colt r0x0r! Vi pwner de n00bs!”

    4. Jeg lover ikke at spille smart med mine “CS-skillz” når jeg er i byen eller når jeg prøver at score damer, hvorved andre nørders muligheder i især sidstnævnte scenarie forværres betydeligt.

    5. Jeg lover at jeg heller ikke vil spille smart med mine “CS-skillz” over IRC og spamme og whine diverse IRC-kanaler så meget til med CS-lort at samtlige danskere bliver bannet fra gældende netværk.

    6. Jeg lover generelt ikke at blive en “CS-whiner” og dermed gøre livet mere tåleligt for resten af befolkningen

    7. Jeg lover at kastrere mig selv eller få en anden til det, i tilfælde af at nogen af ovenstående regler bliver brudt.

    #7

    gombo
    Bruger
    511 indlæg
    Offline

    #6 lol

    Plz keep it emty

    #8

    pred
    Bruger
    1.520 indlæg
    Offline

    #6: Punkt 7 holder sgu nok ikke..

    #9

    Gom
    Bruger
    788 indlæg
    Offline

    Nej, det er en skam

    #10

    hardcore_gamer
    Bruger
    5.286 indlæg
    Offline

    ellers ville mange 12 årige ikke kunne få børn, desuden har jeg det princip: regler er til for at brydes.

    Jeg er ikke god til banko

    #11

    Gom
    Bruger
    788 indlæg
    Offline

    med andre ord, du er en lame CS-whiner? ;P

    #12

    hardcore_gamer
    Bruger
    5.286 indlæg
    Offline

    #11
    nej, bare fordi du ikke kan få nok CS betyder ikke jeg elsker det, hvis jeg spiller CS, så får du min puter, med andre ord, jeg spiller ikke CS, det er removed.

    Jeg er ikke god til banko

    #13

    RedSaint
    Bruger
    1.470 indlæg
    Offline

    det er svært at forklare ting basisk uden at bruge term en nybegynder ikke forstår

    jeg vil dog give #3 prisen for det bedste svar på tråden. ikke engang jeg gad finde så meget info frem om et, ja – hvilket som helst spil.

    Sukker, pincet, fluer og gaffa. Så kører vi.

    #14

    Merlin_Dju
    Bruger
    218 indlæg
    Offline

    takker Red saint,

    Jeg gør bare det, som jeg selv oplevede ved min start for 7 år siden. Nemlig at vildt fremmede svarede på spørgsmål uden andet end at ville hjælpe.

    Og det er jo også det, som det her forum er til for.

    Spred Glæde… trods alt

    < ¤ < Merlin Dju www.denmarkonline.dk

    #15

    Dolphin_dk
    Bruger
    395 indlæg
    Offline

    Man kunne vist også downloade CS pg Steam på dailyrush på et tidspunkt, men ved ikke om man stadig kan…

    Forresten hvad er jeres yndlingsbane i CS ? Min er personligt cs_mansion

    "WROOOOOONG!!!" -Lex Luthor

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 18 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.