lørdag, januar 23, 2021

Hjælp mig med noget andet

Daily Rush Debat Genre FPS Hjælp mig med noget andet

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    FIRESTORM
    Bruger
    5.349 indlæg
    Offline

    [Flyttet fra det gamle Counter-Strike generelt/klan forum]

    I uge 9 skal jeg lave min eksamens-projekt opgave og jeg behøver jeres hjælp. Jeg har valgt at arbejde med emnet Anderledes computerspil og her kommer I ind i billedet, da i som hyppige computerspillere sikkert har en masse meninger. Derfor vil jeg blive meget glad hvis I vil svare på følgende spørgsmål:

    Hvad skal der generelt til for at et computerspil er anderledes?

    Nævn nogle spil der efter din mening har været anderledes og skriv venligst også hvorfor?

    Hvad skal der i fremtiden til for at computerspil bliver anderledes?

    …..På forhånd tak

Viser 3 kommentarer - 1 til 3 (af 3 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    stf
    Bruger
    7 indlæg
    Offline

    Hvad er din definition på anderledes? Anderledes i forhold til hvad? Nytænkende spil? Populære spil? Det ville gøre det lidt lettere at svare.

    #2

    FIRESTORM
    Bruger
    5.349 indlæg
    Offline

    Anderledes betyder hvad du selv mener, men primært noget der er nytænkende og specielt.

    #3

    CIA-Agent
    Bruger
    68 indlæg
    Offline

    Det skal være spil som tilbyder brugeren noget nyt. Ikke det samme concept igen og igen som de fleste spilproducenter bruger. De fleste science-fiction spil ligner til forveksling hinanden og det er syndt. Desuden skal spilproducenterne passe på med ikke at lave for mange spil i den samme serie. Tilgængæld skal der flere mods til, ligesom til Half-Life. Bliver der lavet for mange spil i en serie bliver handlingen til sidst for ensformet og kedelig. Spil som Midtown Madness fra Microsoft er nu udkommet i en anden version. Det er fint at der bliver lavet flere af disse slags, da der ikke er nogen desideret handling i spillet. Tilgengæld skal producenten laver flere byer og biler at køre i. Mange producenter vedlægger en mission – eller bane editor. Det giver spilleren mulighed for at lave sine andre baner og derved forlænge spillets levetid. Spilproducenterne skal hele tiden tænke i nye og interessante baner for at fange brugerens opmærksomhed. Et anderledes computerspil skal først og fremmest have en god handling som er spændene og interessant. Derudover skal det være noget nyt som ikke er lavert før. Grafikken skal der være gjort noget x-tra ud af.

    På spilmarkedet findes der tusindvis a titler og de fleste er enten dårlige eller kopier af andre. Men på det sidste er der sket meget inden for nye spil. Istedet for actionspil og bilspil kommer der mange strategispil. Nu tænker jeg ikke på spil som Age of Empires etc, men på blandt andet spil som, Wall Street Trader 2001. Et spil hvor du skal købe og sælge aktier og tjene penge. Spil som The Sims er også nyt. Ingen spil er før lavet hvor man skal styrer en familie, men nu er det også kommet.

    Microsoft har i lang tid lavet flysimulatorer, men de har eksisteret i lang tid. For det meste er det kampflysimulatorer der er på markedet, men Microsofts Flight Simulator 2000 er anderledes. Det handler om civile fly. Privatfly og Passagerfly. Microsoft er også igang med at lave Microsoft Train Simulator.

    Alt i alt bliver der lavet mange simulatorspil, som sætter spilleren i føresædet af et fly eller et tog for den sags skyld.

    I fremtiden bliver spilproducenterne nødt til at komme på nye ideer for at fange kundens opmærksomhed. Nye spil og spilkonsoller bliver udviklet såsom X-Box’en. Spilproducenterne ved at det er svært at lave nye spil som ikke ligner andre spil og nogle gange til forceksling. Derfor sidder der hele tiden fok og kommer med nye ideer. Og der bliver brug for flere af disse folk.

    I fremtiden kunne det godt tænket at kunderne og andre folk fik mere indflydelse på spillenens handlinger og udseende. Producenterne kan aldrig ramme helt med et spil som passer til alle.

    CIA-Agent
    laursen@post.com

    -Skriv hvis du har flere spørgsmål

Viser 3 kommentarer - 1 til 3 (af 3 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.