lørdag, januar 23, 2021

Historien om Danmark

Daily Rush Debat Off-topic Historien om Danmark

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Emilsa
    Bruger
    11.485 indlæg
    Offline

    Nå hvad synes i?, Jeg synes de første to afsnit er gode især det om bronzealderen. Det præsenterer relativ ny viden og er kun i konflikt med den nyeste forskning på enkelte steder (de rammer ikke helt plet med Yamnaya kulturen).

    Men NØJ hvor synes jeg det er fesent at den eneste opmærksomhed jernalderen får før vikingetiden er 6 minutter i bronzealdere afsnittet. Hvordan i alverden kan man fortælle Danmarkshistorien uden at berøre det meste af Jernalderen. Der er ikke noget nyt i det, det er en epoke der altid berøres flygtigt. Men for helvede, Danerne var en jernalderstamme der opstod i folkevandringstidens virvar, det kan man da ikke bare springe over? Der er Kimbrerne, der er Vandalerne. Der er offermoserne fyldt med krigsbytte, der er handlen med rom. Der er hele Jernalder religionen som man kunne have dækket bedre, frem for at have den som en fodnote i afsnittet om vikingetiden.

    Afsnittet om vikingetiden var overfladisk og forhastet, det var mest en opsummering. Det er ærgeligt, efter bronzealder afsnittet havde jeg ret høje forventninger.

    Jeg synes de skulle have lavet et afsnit om jernalderen og sluttet det ved Gorm den Gamle. Og så haft et der dækker perioden fra Harald Blåtand til afslutningen af borgerkrigen mellem Svend, Knud og Valdemar eller korstoget mod venderne.

    Det er synd og skam…

    Imagine explaining to someone with a Che Guevara shirt in 2003 that Britney Spears would end up to the left of Rage Against the Machine

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 21 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    kenkari
    Bruger
    5.489 indlæg
    Offline

    Bøvs? Hvad snakker du om?

    Stay Loyal - Forget Royal

    #2

    Had
    Bruger
    2.778 indlæg
    Offline

    Der var også planer om flere afsnit end dem der er. Men som altid med Danmarks Radio aka statsradiofonien, har de ikke styr på pengestrømmene. Massive budgetoverskridelser på projektet har kostet 2 ledere jobbet

    Unlimited tolerance must lead to the disappearance of tolerance

    #3

    bet
    Bruger
    3.010 indlæg
    Offline

    Jeg missede det første afsnit, men må lige få set det. Jeg så dog afsnittet om vikingetiden, og syntes det gav god mening, at fokusere så meget på Harald Blåtand kontra konverteringen til kristendommen, da det jo har kæmpe relevans for vores samfund i dag.

    Synes dog generelt det er fedt DR satset så storstilet på et historisk projekt som dette, som får så meget opmærksomhed. Ser frem til de næste afsnit.

    Mein Vater war ein sehr berühmter Spürhund... in Düsseldorf!

    #4

    Had
    Bruger
    2.778 indlæg
    Offline

    Jeg kan desværre ikke linke direkte til artiklen, da det kræver abonnement. Men her er artiklen opsummeret på et andet site
    https://www.avisen.dk/dr-serie-overskrider-budgetter-oekonomisk-rod_437995.aspx

    Unlimited tolerance must lead to the disappearance of tolerance

    #5

    VampiricEye
    Bruger
    26.865 indlæg
    Offline

    Er tv-udgaven bedre end bogen?

    Nintendo Influencer

    På dansk: https://www.youtube.com/channel/UC-6I6HgrpYjimEpvayLu3Vg

    På engelsk: https://www.youtube.com/channel/UCNNzj5gu0Iolj4vcNIp1IUA

    #6

    Had
    Bruger
    2.778 indlæg
    Offline

    Bogen er ren fantasy

    Unlimited tolerance must lead to the disappearance of tolerance

    #7

    Emilsa
    Bruger
    11.485 indlæg
    Offline

    #3 Jeg er sådan set ikke uenig, derfor jeg synes man skulle have været modig og klippet vikingetiden over i 2, en i sammenhæng med resten af Jernalderen og en om den tidlige Middelalder. For mig ville det naturlige kapitelskift ligge der.

    #2 Det giver god mening, for der er virkelig et sort hul i historien når man hopper fra bronzealder til vikingetid.

    Imagine explaining to someone with a Che Guevara shirt in 2003 that Britney Spears would end up to the left of Rage Against the Machine

    #8

    -dut-
    Bruger
    3.095 indlæg
    Offline

    #7 så kan man jo blive ved. Vikingetiden er interessant men altså kun ca. 150 år. Jeg synes at selve præsentationen i programmet giver de væsentligste begivenheder og indflydelsen på vores nuværende samfund.

    #9

    Harkonnen
    Bruger
    6.960 indlæg
    Offline

    For mig at se er “Historien om Danmark” er det Eurovision skandale version 2.

    Det skulle ikke undre mig at der snart kommer en stor historiker kritik af “Historien om Danmark” som vi også så med Danmark Radio´s TV-serie af “1864”

    He who controls the Spice, controls the universe!

    #10

    -dut-
    Bruger
    3.095 indlæg
    Offline

    #9 de to har jo intet med hinanden at gøre? Det ene er en dokumentar og det andet fiktion baseret på historiske begivenheder.

    Jeg synes faktisk de gør det udmærket med at forklare ved der vides med stor sikkerhed og hvad der er spekulation.

    #11

    Emilsa
    Bruger
    11.485 indlæg
    Offline

    De kommer ikke rigtig bag om samfundet, de berører flygtigt nogle konger og snuser lidt til handlen. Det kunne de have løst ved at have et jernalder kapitel i rækken. Vikingetidens hedenske samfund var en fortsættelse af jernalderens, der var ikke noget nybrud før kristendommen slår igennem (og selv derefter tager det nok 100++ år før man kan tale om rigtig kristendom). Midt i vikingetiden ligger et skifte, jernalderen ophører og middelalderen begynder. Vikingetids afsnittet har ikke rigtig plads til at beskæftige sig rigtig med nogen af dem.

    Imagine explaining to someone with a Che Guevara shirt in 2003 that Britney Spears would end up to the left of Rage Against the Machine

    #12

    SturmW-Ghost
    Bruger
    12.498 indlæg
    Offline

    #1
    Det er en ny historisk dokumentarhistorie, som DR har lavet om Danmarks historien – ganske udemærket i betragtning af at det er DR som har lavet det.

    #0
    Pengene har nok ikke været så store, så de har været nødt til at prioritere – Desværre.
    Derudover har #2 ret. Der var en del kritik af hvordan økonomien blev administreret – Men i det mindste blev de ikke brugt på hestetransport den her gang.

    Forhåbentlig bliver der snart ryddet op/beskåret i DR.

    *Edit*
    http://www.dr.dk/nyheder/kultur/historie/dr-chef-om-kritik-af-historien-om-danmark-budgetoverskridelser-er-ikke-mine

    "In Hoc Signo Vinces" - "What was, What is, Will be once again" - Praise be to your glory, and from your decline a lesson should be learned. ZeroCool: "Jeg skal ikke gøre mig til dommer på andres færden".

    #13

    -dut-
    Bruger
    3.095 indlæg
    Offline

    #11 ok det er nok forskellen i hvilke forventninger man har. De brugte trods alt 1 time, om det er for flygtigt kan diskuteres, jeg tror bare ikke at serien nogensinde vil stoppe når vi kommer længere frem i tiden uden at skulle misse nogen detaljer (når man tænker på mængden af kilder der skal gennemgåes).

    #14

    Emilsa
    Bruger
    11.485 indlæg
    Offline

    Men anyways, hvis i er interesseret i Vikingetid, og gerne vil have kød på. Så vil jeg anbefale den her forelæsningsrække, det er IMO noget af det bedste der er lavet i videoform – med mange længder. Det fokuserer på hvordan de opfattede verden og sig selv, og hvad der måske foregik inde i skallen på dem. Niel Price er meget respekteret.

    1. Children of the Ash
    https://www.youtube.com/watch?v=nJZBqmGLHQ8&t=8s

    Professor Neil Price delivers the first of three lectures, September 25, 2012, focusing on the fundamental role that narrative, storytelling and dramatisation played in the mindset of the Viking Age (8th-11th centuries), occupying a crucial place not only in the cycles of life but particularly in the ritual responses to dying and the dead.

    2. Life and Afterlife: Dealing with the Dead in the Viking Age
    https://www.youtube.com/watch?v=uu2gN8n15_A&t=4s
    3. The Shape of the Soul: The Viking Mind and the Individual
    https://www.youtube.com/watch?v=7Db9sG1PSsQ

    Imagine explaining to someone with a Che Guevara shirt in 2003 that Britney Spears would end up to the left of Rage Against the Machine

    #15

    Emilsa
    Bruger
    11.485 indlæg
    Offline

    #12 – Jeg synes de to første er dokumentarer i verdensklasse (ihvertfald inden for historie). De kan måle sig med og overgår det meste der er lavet med mange længder. Men serien falder igennem med vikingetiden, de har gabt over for meget og jeg hader det hul der er i fortællingen.

    Visuelt er serien helt i top, alle tre afsnit. Jeg kan ikke komme på at have set nogen dokumentarer der gengiver det visuelle aspekt af epokerne mere autentisk end den her serie. Det varmer mit reenactor hjerte

    Imagine explaining to someone with a Che Guevara shirt in 2003 that Britney Spears would end up to the left of Rage Against the Machine

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 21 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.