Hehe – blæseren letter :)
- Dette indlæg indeholder 10 kommentarer, har 8 deltagere og blev senest opdateret af
skree for 17 år, 11 måneder siden.
- Emne
Jeg har for nylig investeret i en ny blæser, da jeg var træt af at min computer lukkede ned pga. varme!!
Under installationen af en latterlig køleprofil jeg engang havde, kom jeg til at slå en flig af min 1400 MHz Thunderbird – og måske bliver de normalt varmere end andre processorer, men når man knækker et hjørne af kernen, så skal jeg sgisme love for at den bliver varm!!Jeg kiggede lidt rundt på nettet, og fandt “Delta Extreme Scream”…vildt! Det er en af de vildeste kølere jeg nogensinde har hørt om…den kostede 195,-, så det var jo ikke så dyrt. Da jeg satte den til første gang, var jeg nær blivet blæst ned af stolen!! Så jeg prøvede at lægge den på mit skrivebord, og vupti – den lettede lige og landte på den anden side hvorefter den fes rundt på bordet!!
Jeg har monteret denne herlige køler på en gammel Volcano 7+ profil jeg havde liggende, og temperaturen på min cpu, ligger jævnt på 32 grader – 38 ved hård belastning!! Før lå temperaturen på 67 grader hvis jeg ikke belastede den!
Så det er en god investering til de stakkels overclockere der ikke har råd til vandkøling – og så får man en omgang gratis tinitus med i handlen….biiiiiiiib* Lydniveau = 52,5 dBa
* Ydelse = 80,16 CFM!!!!Opinions are like assholes - everybody has one, and they all stink!!
- Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.
























