lørdag, januar 23, 2021

Heavy Rain – Tech Demo (PS3)

Daily Rush Debat Hardware Konsoller Heavy Rain – Tech Demo (PS3)

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    s7yler
    Bruger
    3.176 indlæg
    Offline

    Hvad synes i om denne tech demo af Heavy Rain? (skulle komme næste år engang – jeg ved godt videoen siges at være gammel, men stadig lige imponerende)

    http://www.gametrailers.com/player/10758.html

    Efter at have set den synes jeg på den ene måde at det er meget simpelt lavet, og virker som et underligt men anderledes spil, men alligevel facinerende på en måde, hun har rimelig meget personlighed, og indimellem ser hun faktisk ret ægte ud.

    Personerne i spillet er klar over deres omgivelser, det påvirker både deres adfær og det de siger samt hvordan de føler.

    Pressen er rimelig imponeret lader det til:
    http://www.ps3news.ca/04132008/13/heavy_rain_confirmed_as_ps3_title_that_left_reporter_speechless

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 18 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    HAM
    Bruger
    740 indlæg
    Offline

    Synes godt ansigtet kunne trænge til et pift. Ser ikke helt så ægte ud altså

    Bevægelserne er ret godt lavet, men de har jo også haft motion-capture ind over, så de burde jo se ret ægte ud.

    Ud over ansigtet ikke ser helt ægte ud, så synes jeg mange af texturesne ser fesne ud. Kunne godt trænge til nogle flere detaljer. Jeg har ikke mine kontaktlinser i, så måske er det bare mig der ikke kan se noget

    Alt i alt så er jeg ikke specielt imponeret.

    #2

    Kochie
    Medlem
    19.504 indlæg
    Offline

    Jeg havde deja vu hele vejen igennem, sad og tænkte Fahrenheit fra start til slut. Det viste sig så at det ikke var så underligt. Men jeg håber da at det bliver til et spil, på en eller anden pervers måde.
    Og det så da ret flot ud, men det var langt fra grafikken der imponerede mig, det var hendes stemme, og den var vel ikke kreeret til formålet

    #3

    Cort3x
    Bruger
    341 indlæg
    Offline

    Jeg synes at hun talte på en irriterende måde. Hun havde mærkelige runde tænder, som hun tilsyneladende ikke kunne lukke læberne over, når hun snakkede. Hendes øjne var mærkeligt livløse det meste af tiden. Hendes køkken så ud som om det var skåret i pap. Hendes tåre så mærkelig ud.

    Der var nogle få og flygtige gode øjeblikke, hvor det hele virkede. Ideen var fin. Kameraføringen var fin. Musikken var fin.
    Men ellers kan jeg ikke lige se pointen med sådan en “tech demo” – der findes da meget bedre grafik allerede? Og det gjorde der også da jeg så den første gang, så vidt jeg husker. Det kan selvfølgelig være, at den er endnu ældre, men alligevel.

    #4

    Kochie
    Medlem
    19.504 indlæg
    Offline

    Nu har jeg fundet ud af, at det faktisk er et spil der er på vej, og som det ser ud lige nu, skal jeg have fat i en PS3. Og pigen er blevet baggrund på mit skrivebord. Jeg vidste jeg skulle være gået tidligt i seng!

    #5

    ZeroSeven
    Bruger
    2.172 indlæg
    Offline

    Så imponeret er jeg ikke, generelt syntedes jeg ikke at lipsync passede ordentligt. der var lige kort hvor hun holder pistolen helt op i kameraet, hvor den passede, men ikke nok til at overbevise mig.

    Syntedes hun lignede en realdoll, der manglede lidt bumpmapping til at give huden lidt tekstur. og subsurface scattering for at give huden en realistisk glød.

    Dette er ordentlig ansigts Mocap http://videogame2play.com/2008/02/24/new-motion-capture-technology-from-mova/

    #6

    Bom
    Bruger
    1.483 indlæg
    Offline

    hun ligner da en grim hest og ser overhoved ikke realistisk ud..

    #7

    Giant_Hamster
    Bruger
    2.979 indlæg
    Offline

    Hold da op, en PS3 er helt nede på 3K

    Nu begynder den rent faktisk at være attraktiv

    #5 Med sådan en teknologi, handler det jo ikke længere om gode grafikere, men gode skuespillere. Men det ser godt ud.

    #8

    Rieder73
    Bruger
    6.044 indlæg
    Offline

    #5:
    Se, det er meget mere livagtigt og overbevisende!

    viewreview.podbean.com

    #9

    Ucuri
    Bruger
    400 indlæg
    Offline

    Øh lol, det ligner hun har en banan i munden :S Langt fra overbevisende imo. HL2 var fandme bedre!

    #10

    brwnx
    Bruger
    3.609 indlæg
    Offline

    det kan godt være grafikken er halv fesen. DEn er jo også meget gammel efterhånden….

    men jeg synes helt klart at stemningen og konceptet er ineressant

    Læs det med småt

    #11

    Ucuri
    Bruger
    400 indlæg
    Offline

    #10
    Pænt kewl setting og idé, enig, men er det ikke som om det burde være grafikken/fysikken/wutever der er i højsædet i en tech demo?

    #12

    Tha_Doller
    Bruger
    1.019 indlæg
    Offline

    Hendes mund følger ikke så godt med

    Jeg synes også textures på de forskellige ting ser en anelse dull ud, det ligner Max Payne imo..

    Powered by alcohol

    #13

    Dragon-Slayer87
    Bruger
    1.341 indlæg
    Offline

    Nu må i Stoppe med at sige at grafikken er dårlig.. denne tech demo er snart 2 år gammel, og den skulle kun bruges til at vise hvad PS3’eren kunne på det tidspunkt. Dette er mest henvendt til #5, der prøver at bakke sin påstand op, ved at sætte noget fra 2008 mod noget fra 2006.. selvfølgelig kan man lave det bedre idag, det ville være underlig ellers, men for sin tid, er det jo mega syg grafik.
    Men bare vendt til Killzone 2, der snakker vi syg grafik, men det er jo også PS3 vi snakker om..

    PSN: Dragon-slayer87 - XBL: DefrostFire - Nintendo ID: Chriser87

    #14

    Amareis
    Bruger
    1.413 indlæg
    Offline

    Ud over hendes mund der er fucked følte jeg mig virkelig draget ind i hendes verden.
    Det er hvad spil handler om, at fortælle en historie – grafikkens kvalitet er det nemmeste at ændre, men historien og hendes udtryk var virkelig godt lavet.

    Noget mere af det tak – mindede om en kraftigt forbedret version af Half-Life 2.

    ...I hvert fald ifølge profeterne.

    #15

    brwnx
    Bruger
    3.609 indlæg
    Offline

    jeg synes det er et vidlt fedt klip…så det første og eneste gang for et åar måneder siden, men det sidder stadig i mig…

    Læs det med småt

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 18 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.