fredag, januar 22, 2021

Grafikkortdriver stopper med at fungere?

Daily Rush Debat Hardware Hardware Grafikkortdriver stopper med at fungere?

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    CDM
    Bruger
    1.710 indlæg
    Offline

    Hej Dr’s!

    Jeg har nu siddet i godt 4 måneder med 2 skærme slået til min computer, og er begyndt at opleve en fejl, der mere eller mindre ødelægger alle spilleoplevelser jeg fortager mig

    Problemet er at når jeg f.eks. sidder og spiller HoN (Hovedsaligt det spil den flipper mest i) Så stopper min grafikkort driver med at fungere, og den genstarter åbenbart gfx driveren så.

    Det der sker er at mine skærme går i sort i 1-3 sekunder, starter op igen, også kører computeren igen.

    Det er bare ikke helt til at leve med eftersom 1-3 sekunder i HoN kan betyde døden!

    Derudover så anbefaler windows 7 hvilken opløsning man skal kører på de forskellige skærme, men hver EVIG eneste gang jeg starter min computer op, og til tider efter genstart af driver, så fucker min opløsning på den ene skærm, og jeg bliver nød til at slukke og tænde skærmen for at opløsningen os ligner den opløsning den er sat op til..

    Jeg har lige installeret en ny driver fra nvidia, og håber virkelig det løser problemet, men ville lige hører om der er andre der har haft samme problemer og evt. fundet frem til en løsning?

    Not having a profile on DR is like invading russia in the winter!

Viser 2 kommentarer - 1 til 2 (af 2 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    Jazzgnuen
    Bruger
    2.938 indlæg
    Offline

    Er det nvdisp-et eller andet.dll der stopper med at fungerer? For den fejl havde jeg med mit 8800GT for et år siden. Problemet var, der var kommet fejl på de ram der sad på kortet, så blev nødt til at udskifte kortet.

    Det der skete ved mig, var at spillet (hvilket som helst spil), på et vilkårligt tidspunkt frøs, hvor der efter et minut kom BSOD med at nvdisp et eller andet.dll, havde stoppet med at fungere, hvorefter opløsningen gik ned til 640×480. Kunne så genstarte computeren og alt var tilbage til normalt igen, indtil den crashede igen.

    A fine beer may be judged with only one sip, but it's better to be thoroughly sure.

    #2

    Sven_Bent
    Bruger
    25.996 indlæg
    Offline

    teste korte for ram fejl med. vidoe memmory stress test

    Sven Bent - Dr. Diagnostic
    www.TechCenter.DK

Viser 2 kommentarer - 1 til 2 (af 2 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.