lørdag, januar 23, 2021

ghotic 3 – stadig bugs?

Daily Rush Debat Spil ghotic 3 – stadig bugs?

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Octo
    Bruger
    1.260 indlæg
    Offline

    Der er efterhånden kommet en del patches til Gothic 3 – og er nu i version 1.12.

    Er spillet ved at være fri for alle de kritikpunkter/fejl der var i vesion 1.0?

    Jeg har ikke spillet den endnu, og med vilje ventet til de fleste af kritikpunkterne blev rettet. Er det på tide at spille den nu?

Viser 11 kommentarer - 1 til 11 (af 11 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    zhaigawd
    Bruger
    1.113 indlæg
    Offline

    Jeg mener ikke at det er tid endnu. For mig er der 2 væsentlige mangler:

    1. Performance. Held og lykke med at køre det bare nogenlunde flydende medmindre du har core 2 duo og et GeForce 8800. Der mangler optimeringer i meget høj grad.

    2. Melee kampsystemet. Klik som en gal og du kan vinde over alt.

    Mindst en af disse skal være fixet før jeg køber gothic3, helst begge 2.

    #3

    Azjo
    Bruger
    2.286 indlæg
    Offline

    Jeg havde ingen performance problemer i DEMOEN med 4200+ X2 @ 2650mhz og et sølle 7800GT med alt på max undtagen AA og AF og resolution på 1280×960.

    Det er nok mest cpu den kræver, men en A64 ved 2.5ghz burde da være nok.

    #4

    BruneBanan
    Bruger
    36.130 indlæg
    Offline

    har opdateret…lortet er stadig tæt på uspilleligt…kæft en omgang toilet-lorte-kode! Men spillet er fyldt med goe ideer, der bare IKKE fungerer overhovedet. Vent til der er kommet 50 patches mere; men til den tid er Elder scrolls 5 kommet..så who cares!

    #5

    sYnCHAoZ
    Bruger
    12.058 indlæg
    Offline

    Gothic 3 virker lidt som en “nu skal vi vise Bethesda at de ikke er de eneste der kan lave geniale open world RPG!”. Problemet var bare, at hele Gothic holdet er nogle klaphatte, der ikke forstår hvad sådan et sådant spilkoncept rent faktisk betyder. Jeg griner stadig af dem.

    #6

    Azjo
    Bruger
    2.286 indlæg
    Offline

    Jeg kan slet ikke se hvor de problemet skal forestille at være.. (udover boars som er for stærke men der er vist ingen i demoen)

    Hvad fx er der osse galt?

    #7

    knaseren
    Bruger
    6.895 indlæg
    Offline

    gothic 1 og 2 var nogle enormt fængslende spil synes jeg… vildt gode.. jeg skal starte på gothic 3 når postdanmark får taget sig sammen til at levere mit hardware der har været 5 dage undervejs nu.

    g1 og g2 var da langt bedre end morrowwind som jeg synes var noget ufatteligt skrald. oblivion var også meget gentagelser på gentagelser. de der brændende portaler man gik igennem var stort set ens inden i. tror på g3 er meget bedre

    -

    #8

    Deadmeat
    Bruger
    7.627 indlæg
    Offline

    Hvor er det dog en skam at høre om endnu et spil med mange gode ideer, der bare fuckes up af idiotisk programmering. Det var den samme historie med Titan Quest, der er totalt uspilleligt på grund af lorteprogrammering, men ellers virker så lovende.

    #7: Ja Oblivion var da det mest overvurderede spil i meget lang tid! Hvad skete der lige for alle de gode karakterer spillet fik hældt i hovedet. På en god dag er det spil ikke andet end et middelmådigt RPG spil med flot grafik. Ren repeat på missionerne og en underligt tom verden at rende rundt i – Allerede tilbage i Baldurs Gate 2 dagene kunne man præstere en mere vedkommende og levende verden.

    "Whose kitty litter box did I just shit in?"

    #9

    zhaigawd
    Bruger
    1.113 indlæg
    Offline

    #8: Baldur’s gate 2 var så også genialt. Imo er det ikke slået endnu. Hvis nogen mener noget andet, må de meget gerne skrive navnene på spil der skulle være bedre, i samme stilart.

    #10

    BruneBanan
    Bruger
    36.130 indlæg
    Offline

    Uhhh…ja, baldurs gate! Damn det bliver fedt når 3’eren kommer

    #11

    nino
    Bruger
    896 indlæg
    Offline

    #8 Det er hvad der sker når spillene også skal udkomme på konsol…så skal mainstream folket underholdes

    #12

    jellum
    Bruger
    1.870 indlæg
    Offline

    I miss Black Isle De har lavet verdens bedste RPG spil.

    "There are three things all wise men fear: the sea in storm, a night with no moon, and the anger of a gentle man." Patrick Rothfuss

Viser 11 kommentarer - 1 til 11 (af 11 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.