Garanti på Laptop
- Dette indlæg indeholder 16 kommentarer, har 12 deltagere og blev senest opdateret af
ice_boy for 6 år, 6 måneder siden.
-
Emne
-
Hej DR.
Jeg er den glade ejer af en Lenovo Yoga 2 Pro som jeg købte for 6 måneder siden.
Alt har fungeret fint, men for omkring 2 måneder siden åbnede jeg computeren og skiftede netkortet (da det som fulgte med af en eller anden grund kun understøttede 2.4GHz).
For cirka en uge siden begyndte højtalerne ikke at ville spytte noget lyd ud. Jeg undersøgte nærmere og da computeren gerne vil sige noget hvis jeg putter høretelefoner i tror jeg det er mekanismen i mini jack stikket som (fejlagtigt) tror at det konstant er en lydenhed i.
Min teori om at dette er problemet er yderligere understøttet af at jeg kan se mange andre ejere af samme computer, som fortæller om samme problem.Mit spørgsmål er om i tror det vil påvirke/annullere den garanti jeg normalt ville havde at sende den ind til lenovo. Vil de bruge det som en undskylning for ikke at overholde garantien?
Og hvis jeg sender den ind, bør jeg skifte netkortet tilbage til det gamle?Håber i kan hjælpe!
- Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.
























