Gamestop lukker i DK
Daily Rush › Debat › Off-topic › Gamestop lukker i DK
- Dette indlæg indeholder 36 kommentarer, har 27 deltagere og blev senest opdateret af
Lightgard for 1 år, 1 måned siden.
- ForfatterEmne
- 29/11/2019 kl. 18:32#0
Så gik den ikke længere, og vi må finde et andet sted at sludre spil
Husk at brug jeres gavekort og tilgodebeviser - ForfatterEmne
- ForfatterKommentarer
- 29/11/2019 kl. 18:39 #1
En del af mig kunne godt lide GameStop, men jeg har ikke købt mange ting der grundet de høje priser.
Jeg savner også Fona, men jeg hjalp dem heller ej til at overleve.
Xbox-nyheder? https://xgamer.dk
Familiv uden kemi? Tjek http://gronfamilie.dk/29/11/2019 kl. 18:42 #2Så blev det meldt officielt ud, selvom det har været kendt længe.
Jeg tænker, at det er ærgerligt, men på den anden side, så er det bare heller ikke tit, jeg køber noget derinde længere.
Nintendo Influencer
På dansk: https://www.youtube.com/channel/UC-6I6HgrpYjimEpvayLu3Vg
På engelsk: https://www.youtube.com/channel/UCNNzj5gu0Iolj4vcNIp1IUA
29/11/2019 kl. 18:52 #3Ærgeligt men samtidig så havde de hellere aldrig nogle spil der var billigere end nettet eller digitalt
I could agree with you, but then we'd both be wrong
29/11/2019 kl. 19:01 #4maa indromme at jeger ligeglad med gamestop. PC udvalget var saa ringe alligevel
Sven Bent - Dr. Diagnostic
www.TechCenter.DK29/11/2019 kl. 19:12 #5Det er ærgerligt at det er endt sådan, men synes også at pilen har peget i den retning rigtig længe. Deres priser og konkurrencen fra andre stører kæder og online shops (også digitalt), har garanteret været hård over de seneste par år.
Jeg håber de ansatte kommer hurtigt videre.
Jeg vil se tilbage på Gamestop som et sted hvor jeg havde nogen rigtig gode år som medarbejder efter gymnasiet. Gode kollegaer, rigtig fede midnights-events (også dem før jeg blev ansat) og uden min tid i Gamestop var jeg nok heller ikke kommet til E3 og få den krydset af “bucket-listen”.
Vil jeg savne Gamestop? Well, synes da det er hyggeligt at kigge ind og se sig omkring, men det er lang tid siden, at jeg har købt noget derinde.
Bliver spændende og se om de holder stort “lukke udsalg” eller om de flytter produkterne til at butikker i EU.
29/11/2019 kl. 19:14 #6Møg… elsker at kigge på alle deres spil og især Loot
Desværre har jeg 1.500 kr stående på min konto hos dem til forudbestillinger håber dælme at man får lov at købe noget for dem i butikken istedet for at de bare er tabt hvis de lukker inden spillet er udkommet
https://www.reddit.com/r/gameofthrones/
29/11/2019 kl. 19:26 #7Jeg hentede i øvrigt min Switch til midnatslaunch derinde i sin tid. Det første års tid efter var jeg ofte derinde, og butikschefen var fremragende. Det var gode tider.:)
Nintendo Influencer
På dansk: https://www.youtube.com/channel/UC-6I6HgrpYjimEpvayLu3Vg
På engelsk: https://www.youtube.com/channel/UCNNzj5gu0Iolj4vcNIp1IUA
29/11/2019 kl. 20:37 #830/11/2019 kl. 01:22 #9Rigtig øv øv for de ramte medarbejdere. Det ligner til gengæld en ren Blockbuster gentagelse – de er vel blevet indhentet voldsomt af det digitale og online spilsalg, Især det digitale salg underminerer så også forretnibgsmoddmlen med at sælge brugte spil.
"Whose kitty litter box did I just shit in?"
30/11/2019 kl. 01:52 #10#9 ..så x86/x64 er IKKE DØD(igen/som altid)?
..ja, bevares!? Bare fordi man har BLÅ STRÅLE-brænder i sin PC..så…
My TIE! My nimble coffin!
En snarligt uddøende Single-Player, der "skal tage sine piller og sætte sig ned bag i bussen"..30/11/2019 kl. 07:01 #11Kommer ikke ritig til at savne dem. Alt for dyre i forhold til hvad du kan købe for på nettet og så deres bytte spil service var også lige drejet hen mod den grove ende af hvad man kunne tillade sig. Give 10kr for er spil for så at sælge det for små 200kr.
Tror ikke jeg har købt noget hos dem de sidste 5-6 år pga priserne.
Synd for de ansatte dog.
30/11/2019 kl. 07:45 #12Jeg var før i tiden stor tilhænger af deres brugte spil, men de var efterhånden blevet så dyre, at det bedre kunne betale sig at købe nyt.
Børnene synes det er fedt at kigge i GameStop, men ud over det, så bruger vi det aldrig
Det udtales Papfar
Xbox: MrrdWChldrn
30/11/2019 kl. 09:07 #13Når en forretning begynder at fylde halvdelen af deres butik med billigt bras og merchandise, så ved man bare at det er en desperations handling.
Men jeg tror heller ikke at jeg har købt noget ved dem i over 10 år nu.30/11/2019 kl. 09:18 #14Tjah – kommer ikke til at savne dem synderligt. Dengang jeg købte min PS3 købte jeg jævnligt brugte spil hos dem, da der var en del penge at spare. Da jeg så opdagede deres priser for brugte Switch spil, måtte jeg konkludere at de måtte være på stoffer allesammen.
30/11/2019 kl. 09:34 #15#13 Jeg har sgu købt en del fedt merch ved dem. Billigt bras vil jeg ikke ligefrem kalde det.:)
Nintendo Influencer
På dansk: https://www.youtube.com/channel/UC-6I6HgrpYjimEpvayLu3Vg
På engelsk: https://www.youtube.com/channel/UCNNzj5gu0Iolj4vcNIp1IUA
- ForfatterKommentarer
- Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.
























