lørdag, januar 23, 2021

fra thunderbird til outlook 2013?

Daily Rush Debat Off-topic fra thunderbird til outlook 2013?

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    BirdDog
    Bruger
    1.501 indlæg
    Offline

    Er der ikke en let måde at få sine mails ud af mozillas thunderbird over til outlook 2k13?

    når jeg har googlet lidt så skal jeg have det igennem en microsoft mail konto mm, det kan da ikke være rigtigt at der ikke findes en nem og smart måde.

    Kender i nogen her inde i kloge dailyrushers?

    det drejer sig om en maskine med windows 8.1

Viser 8 kommentarer - 1 til 8 (af 8 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    roadrunnah
    Bruger
    14.414 indlæg
    Offline

    Ved ikk om man kan med Thunderbird, men jeg har altid lavet en drag&drop ud i en filmappe (Med Outlook express), og bagefter hive dem over i Outlook.

    Lov mig nu at have en Hotmail/office365 account, så du slipper for manuelt at flytte mails frem og tilbage, hvis man vælger at køre med MAPI

    Edit: Dog skal du trække mail objekterne ud i nye filmapper, da man ikke kan hive mailmapperne ud.

    DAMN YOU Clicker Heroes!

    #2

    Thormam
    Bruger
    4.043 indlæg
    Offline

    Uden at have leget med det – tænker jeg det ville være nemmest at arkivere alle dine mails i Thunderbird og finde ud af hvordan du får arkivet importeret i Outlook. Hvis du er heldig understøtter Outlook formatet.
    Men har ikke testet så det er rent gæt. Du har jo googlet

    #3

    Onkelkarkov
    Bruger
    381 indlæg
    Offline

    Lige en sidenote… Jeg er netop skiftet til Outlook 2013 fra 2007 udgaven. Jeg er bestemt ikke imponeret. Hvis ikke du har købt det endnu, ville jeg kigge på 2010 udgaven i stedet.

    Det er grafisk uoverskueligt og mangler nogle ret væsentlige features omkring især kalenderen. F. Ekstra. som at kunne se flere måneder i oversigten, som at kunne trække mail over i kalender og dermed oprette en ny aftale.

    #4

    BirdDog
    Bruger
    1.501 indlæg
    Offline

    Jeg har fået den nyeste outlook sammen med resten af office pakken sammen med noget telenor abo, og arbejdsmæssigt er outlook vejen at gå i det her tilfælde.

    man kan ikke bare eksportere i thunderbird og så importere ti outlook desværre, der er en del plugins der hævder at kunnen det men funger ikke rigtigt.

    ang. outlook expres er det ikke mange år siden det udgik ?

    #5

    roadrunnah
    Bruger
    14.414 indlæg
    Offline

    jo, men den hedder Windows Live Mail idag.

    Hvordan henter din Thunderbird mail idag, er det pop3, imap eller microsofts egen?

    DAMN YOU Clicker Heroes!

    #6

    johbe
    Bruger
    9.601 indlæg
    Offline
    #7

    BirdDog
    Bruger
    1.501 indlæg
    Offline

    det er desværre ikke til mig.
    lang ude I familien var der en der ikke kunne vente på mig og fik en nabo til det, og han satte det op for et par måneder siden og først her I ferien de har råbt hjælp og jeg skal prøve at redde skidtet…….

    #8

    johbe
    Bruger
    9.601 indlæg
    Offline

    Ved dog ikke hvorfor man vil skifte fra Thunderbird.

    Personligt bruger jeg ikke andet på mine private maskiner.

    Same shit, different day.

Viser 8 kommentarer - 1 til 8 (af 8 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.