Forza 2 – hvad synes i så?
Daily Rush › Debat › Spil › Forza 2 – hvad synes i så?
- Dette indlæg indeholder 12 kommentarer, har 11 deltagere og blev senest opdateret af
BruneBanan for 13 år, 7 måneder siden.
- ForfatterEmne
- 16/06/2007 kl. 23:52#0
Nu har de fleste, som har en Xbox 360 haft mulighed for at kunne forsøge sig med Forza Motorsport 2.
Hvad er jeres indtryk af spillet? Det har undret mig lidt, at en så stor udgivelse, indtil videre, har fået meget lidt kommentarer i vores fora.
I plejer ellers ikke at holde jer tilbage.
Fyr løs
Daily Rush Head Honcho
- ForfatterEmne
- ForfatterKommentarer
- 16/06/2007 kl. 23:55 #1
Jeg synes at spillet er rigtigt godt. Graffiken kunne dog godt have været lidt bedre, men flotte bilmodeller ellers.
Synes det er fedt den måde man kan designe sin øse, med alle de forskellige layers osv
Jeg kan dog bedre lide Colin McRae DiRT
http://www.guildofsun.com/
17/06/2007 kl. 00:30 #2Rigtig fedt spil med masser af lækre biler og mange muligheder indenfor tuning og styling og realismen er virkelig i højsædet. Det eneste minus ville være grafikken der burde have været lavet bedre på en next-gen konsol men heldigvis opvejer gameplayet det:D
I Stald: To styks malkekvæg
17/06/2007 kl. 00:39 #3Min kære lillebror har skrevet en anmeldelse som jeg synes er godt dækkende over spillet så den kan i da lige få:
17/06/2007 kl. 00:41 #4Udemærket spil, har dog ikke spillet det online endnu.
Sidste spil af samme type jeg spillede var vist Gran Turismo 4, og her synes jeg Forza 2 er bedre, specielt at der er damage. Lækkert at man ikke bare kan smadre ind i banden uden det får følger.
Desuden virker spillet mere realistisk -og så dårlig er grafikken altså ikke.17/06/2007 kl. 06:23 #5#3 Ikke synderlig god anmeldelse =/ Stavefejl og rodet skrevet
17/06/2007 kl. 08:50 #6Jeg er lidt skuffet over, at man ikke kan se bilerne indefra, når man kører. Det giver ikke rigtigt mening, når spillet ellers er så realistisk.
Det er til gengæld det eneste negative, jeg har at sige om spillet. Jeg er faktisk lidt overrasket over at have brugt så meget tid på det allerede, da jeg normalt ikke er så glad for den slags bilspil.
Jeg var ikke specielt imponeret over grafikken i demoen, men jeg synes at den er meget bedre i den fulde udgave. Jeg skal ikke kunne sige, om den virkelig *er* bedre, eller om jeg bare husker demoen dårligt.
Jeg kan specielt godt lide asfalten. I mange andre bilspil er asfalten mere eller mindre ensfarvet, men her er der lækre overgange mellem forskellige typer asfalt, og så kan man jo virkelig se at der er blevet kørt på det før. Derudover ser det nærmest sygeligt godt ud, når solen reflekterer i den.
"Kind of like a drunken Batman with a huge cock."
17/06/2007 kl. 11:33 #7Jeg bryder mig ikke om det. Jeg synes ikke at bilerne føles helt realistiske. Jeg har desværre ikke et “rigtigt” rat til at teste det med, og må nøjes med controlleren, og der synes jeg ikke at det virker som jeg havde forventet.
Bilerne virker for “tunge” og føles – for mig – slet ikke realistiske i svingene. Desuden er det heller ikke særligt overbevisende, hvis man kører med 200km/t ind i en barriere, og alt stadig står som støbt i beton
Måske er det bare mig, der er blevet mere en arcade-kinda-guy.
sååååååååååååååååå owned
17/06/2007 kl. 13:29 #8Jeg synes det er et fedt spil, selvom der lige mangler de sidste detaljer.
Som det er nævnt kunne deformationer af andet end bilerne være rigtig nice, hvorfor er det for eksempel at min 2½tons tunge bentley ikke laver hjulspor i sand/grus osv? Og hvad er de dæk lige lavet af der pænt bliver stående i deres stabel nå jeg tordner ind i dem med 200km/t? Derudover er spillet lidt for ivrigt efter at vise sine effekter… Hvorfor bliver mine keramiske bremseskiver rødglødende efter ½ sekunds nedbremsning i en vægtreduceret lotus elise?
Når det så er sagt synes jeg det er tydeligt at turn 10’s energi er blevet brugt på at få styr på bilerne og deres fysik. Aldrig har jeg oplevet så tydeligt at kunne mærke forskel på biler og det underlag de kører på. Men er der andre end mig der synes at de amerikanske biler lige er et hak bedre i forhold til de europæiske end jeg havde forventet?
Nåja, og så har jeg altid synes forzas system med sværhedsgrader er det fedeste jeg nogensinde har set i et bilspil. At man tjener mere ved lige at slå den sidste assist fra så man får hele udfordringen en super god måde at gøre det på.
->Indsæt smart bemærkning her<-
17/06/2007 kl. 13:36 #9Er der i øvrigt nogen af jer, der spiller både Guitar Hero II og Forza Motorsport 2?
Hvis jeg har guitar-controlleren siddende i, når jeg vil spille FM2, genkender spillet udelukkende denne (jeg kan dog lige trykke A på en anden controller for at starte spillet, men derefter holder den op med at virke). Jeg er nødt til at tage guitar-controlleren ud for at kunne bruge de andre controllere.
"Kind of like a drunken Batman with a huge cock."
17/06/2007 kl. 14:34 #10#8: Jeg synes faktisk at de europæiske er klart bedre, men det er måske fordi jeg har sat min home region til Europe og derfor kører flest af disse biler
17/06/2007 kl. 16:47 #11Jeg har ikke brugt denne uge af min læseferie på at læse. Så er det vist på plads. Og spillet er stadig voldsomt underholdende, og der er stadig masser af ting at lave.
Grafisk er det ingen revolution, men jeg er ærligt talt nærmest også ligeglad. Lyden er fantastisk, især hvis man justerer det lidt så motorlyden fremmes. Man kan tydeligt høre forskel på en 4-6-8-10-12 cylindret motor, og om der er turbo eller kompressor på. Man har en god fornemmelse af hvilken slags bil kører, og der er stor forskel på hvordan bilerne iøvrigt kører i det hele taget – selvom der er 300+ af slagsen. Grafikken kunne være bedre, men så længe gameplay og lyd fungerer som det gør, ja så generer det ihvertfald ikke mig.
Online-delen og communitiet er klart også en stor faktor i spillet. Jeg synes det er totalt griner at male mine egne biler og høre folks reaktioner når man tropper op til et online-løb i den – for derefter at kopiere designet over på et par andre biler og sælge dem på auctionhouse med god profit.
Det er klasse at man med ranked matches også vinder credits online. Og turneringerne online er en vildt god ting. Det kan dog være svært at kvalificere sig.—
Altså alt i alt synes jeg det er et af de bedste bilspil jeg har spillet – og har nørdet i næsten alle de mere seriøse bilspil (alt hvad der falder udenfor NFS). Forza2 har, hvis man slår alle assist fra, den sværhedsgrad og realisme som GTR besidder – og samtidig kan man vælge at spille spillet i en arcade stil med alle assists på, hvis det nu er det man vil. Men jeg synes det vil være synd at spille forza2 med assists, det er vel ikke det man køber et realistisk bilspil for.
23/06/2007 kl. 17:27 #12jeg er max vild med forza2, helt genial spil de har kreeret der! Vil game det hele sommeren hver eneste dag der er dårligt vejr, som jo så bliver hver eneste dag..haha
- ForfatterKommentarer
- Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.
























