lørdag, januar 23, 2021

Fornøjelsen ved spil.

Daily Rush Debat Off-topic Fornøjelsen ved spil.

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Kallekun
    Bruger
    3.965 indlæg
    Offline

    Jeg har de sidste år mistet lysten mere og mere ved spil. Jeg besøger stadig gametrailers.com nogen gange om ugen, og ser diverse trailere og reviews og synes at spillene ser fede ud. Men når jeg så endelig køber spillede begynder jeg hurtigt at kede mig. De sidste spile jeg har købt var COD:MW2 til PC og NFS:Shift til min PS3.

    Men jeg kommer hurtigt til at kede mig. Det er ikke fordi jeg har megen tid til at spille, med kone og børn. Men når jeg så endelig vil hygge mig lidt og hiver et spil frem, keder jeg mig efter ca. 10-30 minutter.

    Nok fordi jeg har nået en vis alder (32, ja gamle mand ænker i nok)

    Men på den anden side at det jo nok meget godt at jeg ikke kan spille 10 timer om dagen, som da jeg var teenager og havde fornøjelsen af min Amiga 500 (Den står på loftet og virker endnu).

    Hvis jeg spillede 10 timer om dagen, ville familien nok rimelig hurtig blive træt af mig.

    Nu regner jeg med at købe en shetlands sheepdog til familien i januar, så der har jeg så mere at bruge tid på.

    Måske skulle jeg bede om at få skrevet Gammelfar ved min profil, der hvor andre har moderator stående.

    Ved Osiris og ved Apis, du er et vildsvind, jaaa et vildsvin. Kig godt på mig....

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 31 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    Mathal
    Bruger
    1.869 indlæg
    Offline

    Er det et spørgsmål, eller en essay? Altså spørger du hvordan du får lysten tilbage? Eller oplyser du bare om, at du har det fint nok med det?

    Hvis du ikke synes spillene er sjove, så er en ny hobby da en glimrende idé (hunden) men jeg er lidt forvirret om grunden til dit topic

    #2

    MrMathias
    Bruger
    13.136 indlæg
    Offline

    det er garanteret fordi du ikke bruger 5 timer om dagen på det

    spil har nok bare mistet værdien for dig?

    #3

    Kallekun
    Bruger
    3.965 indlæg
    Offline

    #1
    Nok bare noget jeg måtte ud med.
    Sidder og arbejdet i Chennai i Indien for at oplære nogen indere. Og har ikke noget at lave lige nu.

    Ved Osiris og ved Apis, du er et vildsvind, jaaa et vildsvin. Kig godt på mig....

    #4

    Rosen
    Bruger
    842 indlæg
    Offline

    Jeg oplever lidt det samme (jeg er 31), men hvis man er stædig nok så finder man nok et spil der kan tage al fritiden fra familien

    Jeg har gået længe og leget med diverse rpg’s og mmo’s uden rigtigt at blive “fanget” af det, men så fandt jeg Borderlands

    Jeg tror for mit vedkommende at som gammel q3ra og diablo spiller faldt for nostalgien i at opleve de samme “sus” som før i tiden da Borderlands er lidt en blanding af de to…

    Hvis du gerne VIL finde dig et spil at fordybe dig i, så vil jeg da anbefale dig at tænke tilbage på hvad der rykkede for dig tidligere, og så finde et nyere spil med et “twist”

    Lyder ellers lækkert med en lille hvalp, håber du finder den helt rigtige!!

    Whats the first thing you feel when you kill a man? ..... Recoil! \o>

    #5

    sYnCHAoZ
    Bruger
    12.058 indlæg
    Offline

    Jeg har det lidt på samme måde hvad single player spil angår. Meget, meget få spil kan holde min interesse særlig meget mere end en halv til hel time ad gangen, og ofte går jeg helt død i dem og får dem aldrig gennemført, selvom de egentlig er ganske gode.

    Multiplayer spil holder dog stadig ret god interesse for mig, men kun den type hvor man kan joine og skride igen som man lyster, og ikke er obligeret til at sidde i timevis af respekt for de andre spillere, som i mmo’s.

    Jeg står også til at fylde de 30 om et lille halvt års tid. Det er sgu nok noget der kommer med alderen, vil jeg tro. Selvom man ofte ikke forventer det.

    –>Edit

    #3

    Sidder og arbejdet i Chennai i Indien for at oplære nogen indere. Og har ikke noget at lave lige nu.

    I det mindste har du adgang til indernettet. *BADUM TISH!*

    #6

    Gaco
    Bruger
    4.852 indlæg
    Offline

    Prøv at spille PC i stedet for konsol, det kan være at det mere er dig. Jeg føler en anden “connection” til spil når jeg styrer det med mus, som jeg ikke gør på konsol. Selvom dette forhold sikkert for det meste er et spørgsmål om vane, kan det jo være at du ligesom jeg mest har spillet PC før i tiden, og derfor har en større affinitet for det nu også

    Prøv også historiedrevne spil såsom Bioware RPG’s (Mass Effect, Dragon Age), Half-Life 2 eller ligenende.

    Og sidst, prøv noget CO-OP eller venskabelig konkurrence med nogle real-life venner i f.eks. Left4Dead 2 samtidig med at I snakker på Skype.

    [Insert wise quote here]

    #7

    Kallekun
    Bruger
    3.965 indlæg
    Offline

    #5 Yes, internet connection I got.

    Det sidste spil der fangede mig var de 2 Supreme Commander spil. Så jeg ser lidt frem til det nye der er på vej. Spiller da COD:MW2 med mus, og jeg elskede FPS før i tiden. Men synes at MW2 er for meget løb og skyd. Nok bare ved at blive træt af genreren. Skal måske spille lidt CO-OP med en ven.

    Det sidste spil på konsol der rigrig fangede mig var GTA. Sad og grinede i starten da jeg spillede multiplayer.

    Men ja, tror vi bliver glad for en hund i familien.

    Ved Osiris og ved Apis, du er et vildsvind, jaaa et vildsvin. Kig godt på mig....

    #8

    ahymdahl5
    Tilskuer
    9.421 indlæg
    Offline

    #0 grunden til du keder dig er fordi du har tanker flyvende i hovedet(er jeg nu blevet for gammel, hvad med at lave andre ting, mine venner foretager sig meget andet end at bruge tid på spil etc, etc.) Og når du endelig spiller, så dømmer du det med negative tanker.

    Du er på det stadie, at selvom du smadrede din pc, konsol etc. så vil du stadigt købe dem og spille(højst sandsynligt med de tanker igen). Derfor, ja – det keder dig, men prøv og nyde et spil istedet for. Hvis du slet ikke kan det, så er det fordi du er “vokset fra”. Og der er heller ikke noget galt med det.:)

    Så må du finde dig hoppy. Og samle lort op efter en hund er heller ikke særlig sjovt i længden.

    Un dos tres Maria!

    #9

    TheRaz
    Bruger
    9.294 indlæg
    Offline

    Tror din situation er gældende for de fleste som har mange gaming-år bag sig. Man når bare et punkt hvor man har set det der er at se, selvom spillene bliver gradvist bedre og bedre. Er selv i 30’erne og gamer stadig men langt mindre end tidligere. Efter min erfaring er en god pause fra gaming med til at bygge lidt gaming energi op.

    Jeg har atomer i bukserne. Og så kan man desuden aldrig få CPU'er nok. Det er ganske enkelt naturvidenskabeligt umuligt.

    #10

    Omnifilm
    Bruger
    5.508 indlæg
    Offline

    Gogo Transport Tycoon har lige fået det igen, og det sluger alt for mange timer hehe.

    #11

    VxChemical
    Bruger
    3.390 indlæg
    Offline

    Jeg havde det lidt som dig på et tidspunkt! Men nu er gaming det jeg har brug for, det lyder lidt smadret men, når ungerne sover og kæresten facebooker eller checker forums or what not, så er en times spil guld hver for at restorere noget energi, og sjældne dage hvor jeg bare kan game hele dagen (en gang om året hehe, er lækkert)

    And then he grinned like a fox eating shit from a barbed wire fence

    #12

    Rexxer
    Bruger
    710 indlæg
    Offline

    Jeg har det lidt på samme måde, men jeg er dog en del ældre end 32 og så har jeg ikke kone og børn.

    Det nye cod MW bliver også “kedelig” for mig efter en halv times tid, men for mange andre er det til syneladene fint nok.

    #13

    CDM
    Bruger
    1.710 indlæg
    Offline

    Jeg må indrømme at et spil der har fanget mig (og jeg har os været i tørretumblerens tid mht. valg/køb af spil)er spillet Heroes of Newerth.

    plusser ved spillet:
    + Kæmpe konkurrence
    + God grafik
    + Hurtige updates på evt. bugs
    + Enkelt gameplay -> stort behov for teamplay

    minusser:
    – Overpowerede heroes / balance
    – Eu’s servere har det med at lagge lidt
    – Ekstrem dårligt noob miljø.

    Et enkelt spil tager imellem 15-90 min :).. og du lever dig virkelig ind i spillet :).. så hvis man kan formå at komme over noob niveauet og virkelig komme igang med at game, så er der virkelig noget at tage fat i :)..

    Hvis du vil prøve det #0 så har jeg en beta key jeg kan smide din vej, også kan du prøve det gratis inden det udkommer :)?

    Not having a profile on DR is like invading russia in the winter!

    #14

    Anonym 3.915 indlæg
    Offline

    fatter ikke hvad problemet er

    mit problem er netop at jeg spiller for meget og laver for lidt kreativt

    #15

    Ghidora
    Bruger
    8.646 indlæg
    Offline

    Måske du skal finde et spil med større sociale aspekter… da du måske bare ikke gider sidde og stene alene mere… men det er som oftest også dem der æder mest af ens tid :X

    Ghidora84

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 31 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.