Forkert eller ej?
- Dette indlæg indeholder 67 kommentarer, har 30 deltagere og blev senest opdateret af
Kaephestryttere for 11 år siden.
-
Emne
-
Efter en person, med tætte terrorforbindelser, angreb Kurt Westergaard i hans eget hjem, kom Westergaard med følgende udtalelse:
Alt imens, at manden forsøgte at komme ind i sikringsrummet, sad Kurt Westergaards barnebarn i husets stue. Barnebarnet har fortalt, at der kun var én gerningsmand.
– Jeg vidste, at han ikke ville gøre hende noget, og jeg kunne heller ikke have stillet noget op, hvis jeg havde grebet ind, siger Kurt Westergaard, der ikke selv bemærkede den efterfølgende skudveksling mellem gerningsmanden og politiet.
– Politiet reagerede hurtigt. Jeg kan ikke huske, hvor mange minutter der gik, men pludselig var der omkring 10 biler, siger han.
Tegneren befinder sig nu hos politiet, hvor han kan ånde lettet op efter den chokerende oplevelse.
– Jeg har det rimelig godt. Jeg er meget tilfreds med, at jeg slap fra det her med livet i behold, for det var virkelig tæt på, siger Kurt Westergaard, der mener, at sikkerheden omkring ham nu bør tages op til revision.
Hvordan fanden kunne han vide at hans barnebarn var uden for fare i det andet rum?
Når nu ikke psykopaten kunne få fat i Westergaard, ville det da være oplagt at man ville skade dem han har kær.
Det virker sgu, et eller andet sted, noget egoistisk.
Same shit, different day.
- Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.
























