fredag, januar 22, 2021

Forkert eller ej?

Daily Rush Debat Off-topic Forkert eller ej?

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    johbe
    Bruger
    9.601 indlæg
    Offline

    Efter en person, med tætte terrorforbindelser, angreb Kurt Westergaard i hans eget hjem, kom Westergaard med følgende udtalelse:

    Alt imens, at manden forsøgte at komme ind i sikringsrummet, sad Kurt Westergaards barnebarn i husets stue. Barnebarnet har fortalt, at der kun var én gerningsmand.

    – Jeg vidste, at han ikke ville gøre hende noget, og jeg kunne heller ikke have stillet noget op, hvis jeg havde grebet ind, siger Kurt Westergaard, der ikke selv bemærkede den efterfølgende skudveksling mellem gerningsmanden og politiet.

    – Politiet reagerede hurtigt. Jeg kan ikke huske, hvor mange minutter der gik, men pludselig var der omkring 10 biler, siger han.

    Tegneren befinder sig nu hos politiet, hvor han kan ånde lettet op efter den chokerende oplevelse.

    – Jeg har det rimelig godt. Jeg er meget tilfreds med, at jeg slap fra det her med livet i behold, for det var virkelig tæt på, siger Kurt Westergaard, der mener, at sikkerheden omkring ham nu bør tages op til revision.

    Hvordan fanden kunne han vide at hans barnebarn var uden for fare i det andet rum?

    Når nu ikke psykopaten kunne få fat i Westergaard, ville det da være oplagt at man ville skade dem han har kær.

    Det virker sgu, et eller andet sted, noget egoistisk.

    Same shit, different day.

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 67 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    TheMummy
    Bruger
    5.294 indlæg
    Offline

    En skam at politiet ikke skød affaldsmennesket i hovedet.

    "You're all about as useless as a cock-flavored lollipop"

    #2

    -zybr
    Bruger
    3.011 indlæg
    Offline

    meh…

    det er vel heller ikke noget han ved med sikkerhed. Han tror bare han ved det. Det er måske bare det han har overbevist sig selv om…

    "Tibet-kommissionen har derimod ikke kunnet læse de øverste chefers mails, fordi ”deres korrespondance simpelthen var væk. Slettet. Slettet også fra backup’en og væk", -Kommissionens formand, Tuk Bagger.

    #3

    maim
    Bruger
    2.498 indlæg
    Offline

    Tjae, mon ikke også han har panikket en smugle ?

    #4

    Claes
    Bruger
    3.585 indlæg
    Offline

    Han kunne vel på ingen måde redde barnet? Hvor egoistisk det end lyder, virker det som om han har handlet rigtigt.

    Nu ved vi jo heller ikke hvor lang tid den kære Kurt har vist, at en hjernevasket skamplet på menneskeheden havde infiltreret hans hjem.

    #5

    Bounty
    Bruger
    2.485 indlæg
    Offline

    jeg tror man skal passe meget på at spekulere over om KW gjorde det rigtige eller ej.
    vi kender ikke de omstændigheder det er foregået under.

    måske er KWs alarm knap i badeværelset. det virker rigtigt at prioritere det højt at ttykke på den, da politiet så er fremme lynhurtigt. trykker han ikke, så kommer der ingen hjælp.
    han er en gammel mand og kan ikke klare en 28-årig, så hvis det vil være forgæves at angribe gerningsmanden for at redde barnebarnet, så lyder det fornuftigt at løbe risikoen og lade barnebarnet være, for at nå knappen.

    når så alarmen er aktiveret, så ville jeg personligt fare ud og angribe gerningsmanden, hvis der var fare for mit barn eller barnebarn. men igen, jeg kender ikke KWs beslutningsgrundlag.

    Når du trækker splitten ud af Hr. Granat, er han ikke længere din ven

    #6

    ice_boy
    Moderator
    13.723 indlæg
    Offline

    Det er altid nemt at sige hvad man ville gøre, når man ikke selv sidder/sad i situationen.

    Jeg ved ikke hvad jeg havde gjort hvis det var mig….der er mange faktorer der spiller ind.

    #7

    Kolben
    Bruger
    18.939 indlæg
    Offline

    Tænk hvis barnebarnet havde siddet og tegnet :0

    P=NP?

    #8

    Kaephestryttere
    Bruger
    494 indlæg
    Offline

    Smagløst hvis han prioterede sit liv først, hvis han tænkte sådan selv efter der var trykket på knappen så er han direkte vammel.

    Jeg vil dog mene det var helt rigtigt at trykke på knappen som det første, for hvis ikke det var gjort så kunne negeren have leget torturlege hele natten med dem alle, uden det blev bemærket. Men hvorfor har KW ikke en trådløs alarmknap til lommen, eller stemmestyret. Det er så typisk politiet at udlevere en der står med fastnetforbindelse. Det er så der de nakker telefonnettet først næste gang.

    Men cool han har et panic room!!! Blev selv bidt af det engang og har lavet mit hjem sådan at når vi sover så er adgangen til værelserne umulig, det er fedt lavet

     "Du kan ikke engang diskutere det med en ganske alm. universitets stuerende, som må siges at være Danmarks fremtid, for også disse er bestukket med penge fra staten og vil ikke høre noget dårligt om institutionen." 

    #9

    Shenmuebestgame
    Bruger
    123 indlæg
    Offline

    #7

    #10

    Snipermpdj
    Bruger
    97 indlæg
    Offline

    #8. Lyder ikke særlig smart at lave værelserne sådan. Nu ved jeg ikke om du har børn. Men hvad hvis det brænder og de skal
    kunne løbe ind til jer i soveværelset.

    Eller du er alene hjemme. Falder og får åbent
    benbrud eksempelvis og ringer efter Falck. Så kan de ikke komme ind og hjælpe??

    Eller hvordan har du lavet det?

    Mht terror forsøget igår så tror jeg han gjorde det eneste han var fysisk klar til at gøre. Havde han trykket og gået ud igen så var han nok dræbt nu.

    #11

    Kaephestryttere
    Bruger
    494 indlæg
    Offline

    #10 det er sådan en kædelås din mormor også har, der har jeg sat 2 på døren istedet….. Nå ikke

    Det er lavet med forbehold for at det kan brænde og vi kan komme til skade og skal bruge hjælp, samt unger skal kunne bruge det.

    Og så er det alle værelserne der er placeret i sådan en sektion der ikke kan brydes op, så vi kan bevæge os mellem værelserne der.

     "Du kan ikke engang diskutere det med en ganske alm. universitets stuerende, som må siges at være Danmarks fremtid, for også disse er bestukket med penge fra staten og vil ikke høre noget dårligt om institutionen." 

    #12

    Snipermpdj
    Bruger
    97 indlæg
    Offline

    Ok :-). Tænkte bare “det lyder farligt”.
    Lidt ligesom folk der låser deres døre på bilen imens de kører. Ikke særlig smart hvis det er få sekunder der afgører om et uheld er fatalt.

    Altså vi bor jo ikke i 30’ernes Chicago

    #13

    SkaFt
    Bruger
    5.199 indlæg
    Offline

    #7 Haha

    Hvad bliver det næste?

    #14

    Kaephestryttere
    Bruger
    494 indlæg
    Offline

    #12 desværre kan man kun se tilbage de seneste par år og konkludere at hjemmerøverier er stærkt tiltagende idet bankerne er tæt på umulige at røve.

    De fleste nye biler låser altid dørene når de begynder at køre, det har jeg det fint med min gør, tilgengæld låser de så op igen hvis airbaggen bliver udløst. En jeg kender har reddet sit liv
    på den måde, han kørte en Mercedes 63 AMG og dørene blev forsøgt flået op ovre i Rusland af et par bevæbnet mænd der plejer at røve folk i dyre biler tit med et dødsfald som udfald…

    Det er også tit man høre om det i dk, senest hende i Porsche Cayennen der endda blev kørt ned igen..

     "Du kan ikke engang diskutere det med en ganske alm. universitets stuerende, som må siges at være Danmarks fremtid, for også disse er bestukket med penge fra staten og vil ikke høre noget dårligt om institutionen." 

    #15

    Snipermpdj
    Bruger
    97 indlæg
    Offline

    #14 jamen enig. der er det smart, men hvis bilen IKKE automatisk låser op så kan det være det der afgør om folk klarer en ulykke eller ej.

    men bestemt man bør sikre sit hjem. f.eks. låse hoveddøren selvom det er højlys dag og man er hjemme osv.

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 67 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.