lørdag, januar 23, 2021

Flosset kørekort – gyldigt?

Daily Rush Debat Off-topic Flosset kørekort – gyldigt?

  • Dette indlæg indeholder 15 kommentarer, har 12 deltagere og blev senest opdateret af  SealDK for 6 år siden.
  • Forfatter
    Emne
  • #0

    Octo
    Bruger
    1.260 indlæg
    Offline

    Jeg har et af de gamle lyserøde folde kørekort. Er der nogen regler for hvor flosset sådan en må være?
    Hvis man bliver stoppet – kan man få en bøde for at kortet ‘er for gammelt’ (ikke udløbet)?
    Og det er vel så også stadig gyldigt i udlandet?

    Alt tekst kan læses og billedet er der stadig, men kanterne og midten er ganske flosset.

    Er der en politimand, som har styr på sådan noget?

    Jeg har prøvet at google det, men har ikke umiddelbart fundet noget.

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 15 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    ZeroCool-
    Tilskuer
    1.745 indlæg
    Offline

    Kan man se dine info?

    Hvis ja så ingen problemer.

    Du kan ikke kommentere på dette indlæg.

    #2

    Shinzon
    Bruger
    1.489 indlæg
    Offline

    Nu jeg selv betjent og se #1 han har ret

    #3

    Pissed_Squirrel
    Bruger
    3.193 indlæg
    Offline

    Hvad så hvis ens plastikkort er flækket i den ene ende, ca. 1 cm. ind i kortet?

    We have a very simple policy here: arguing with the mods is allowed, winning an argument against the mods will get you banned.

    #4

    miscje
    Bruger
    256 indlæg
    Offline

    Se kørekortbekendtgørelsen: https://www.retsinformation.dk/Forms/R0710.aspx?id=145040

    Paragraf 85 nævner, at hvis kørekortet “er beskadiget i øvrigt” skal der udstedes nyt, ellers kan det give bøde jf. paragraf 138.

    #5

    SturmW-Ghost
    Bruger
    12.498 indlæg
    Offline

    #4
    Men ud fra stk. 1 i § 85 kan man også se at det afgørende er at tekst, nummer, stempler og foto kan kontrolleres på stedet.
    Politiet lægger vægt på det samme i deres beskrivelse: https://www.politi.dk/da/borgerservice/korekort/andre_koerekort/

    Der må være tale om en konkret og individuel vurdering.

    Hvis du vil være helt sikker #0, så kan du tage forbi din lokale politistation eller borgerservice og se om de er tilfredse.

    "In Hoc Signo Vinces" - "What was, What is, Will be once again" - Praise be to your glory, and from your decline a lesson should be learned. ZeroCool: "Jeg skal ikke gøre mig til dommer på andres færden".

    #6

    Shinzon
    Bruger
    1.489 indlæg
    Offline

    Jeg sider faktisk lige pt på arb og har snakket med min chef og han siger som #5 siger det ville nok være en god ide at lade det lokale politi se på det men i sig selv Skulle det ikke være et problem vis alle oplysninger kan ses

    #7

    JD-79
    Bruger
    948 indlæg
    Offline

    Typisk bliver kørekortet bare inddraget i forbindelse med en kontrol og et midlertidigt udstedt, hvis det er for ødelagt. Men slidtage som ikke går ud over foto/oplysninger bør ikke give anledning til problemer.

    #8

    gnavpot
    Bruger
    2.494 indlæg
    Offline

    For mange år siden vadede jeg ind til politiet for at hente en straffeattest til jobsøgning.
    Den dame som sad på den anden side af skranken var egentlig flink nok… lige indtil hun bad om ID’ og jeg trak mit kørekort frem.

    Det var, som #0’s, stadig muligt at læse alt og se billedet… men det var flosset i kanten.

    Det var satme lige før jeg aldrig var kommet ud der fra med kørekortet igen. Hun var klar på at konfiskere det på stedet!

    Jeg havde behov for min bil hver eneste dag til arbejde, så kun allernådigst fik jeg lov til at gå ud derfra… og kun på den betingelse at jeg straks gik ned og bestilte et nyt.
    Jeg har noteret nummeret, og holder øje med om det bliver gjort!“, var hendes sidste ord, inden jeg skyndte mig ud af døren igen.

    Begrundelsen var at når det bliver flosset i kanten så er der folk som kan skifte billedet ud, osv.

    Dvs. er lamineringen ved at være smadret… så er det ugyldigt.

    Jeg var dengang meget ked af at miste mit “rigtige kørekort” for at få sådan et “kreditkort-kørekort”, men i praksis er den nye udgave nu noget nemmere at håndtere i pungen osv.
    Hver gang jeg glæder mig over ikke at skulle bakse det store pap-laminatkort ned i pungen, sender jeg den sure dame en venlig tanke.

    Hellere komme galt afsted, end slet ikke komme afsted.

    #9

    Caulnian
    Bruger
    968 indlæg
    Offline

    Som #7 skriver, så inddrages kørekortet typisk bare i forbindelse med kontrol, hvor du så får et midlertidigt kørekort, det gælder en måned eller to. Så er det op på borgerservice og få et nyt.
    Det er fint nok at få en tilfældig politibetjent til at se på det, men det hindrer ikke enhver anden betjent i at inddrage det ved en anden lejlighed. Hvis det er gået i stykker, så risikerer du altid at det bliver inddraget, når politiet har det i hænderne

    #10

    StiX
    Bruger
    6.402 indlæg
    Offline

    Mit (plastic) kørekort er gået midt over. Det har jeg tapet sammen med gennemsigtig tape. Blev stoppet for et års tid siden og der sagde betjenten ikke noget til det.

    Så tænker at så længe alt kan læses og billedet stadig er genkendeligt, så er det helt fint.

    - fordi jeg siger det...

    #11

    Shinzon
    Bruger
    1.489 indlæg
    Offline

    #10 jeg ville personlig heller ikke tage det fra dig dog ville jeg sige til dig du nok skulle anskaffe dig et nyt.

    #12

    StiX
    Bruger
    6.402 indlæg
    Offline

    #11 jo tak, men koster det skidt ikke 500kr?

    - fordi jeg siger det...

    #13

    tann3r
    Bruger
    3.151 indlæg
    Offline

    #12 – 280 kr.

    #14

    StiX
    Bruger
    6.402 indlæg
    Offline

    tjaeh, så længe de ikke konfiskerer mit kørekort ser jeg ingen grund til at betale for et nyt så

    - fordi jeg siger det...

    #15

    SealDK
    Bruger
    1.002 indlæg
    Offline

    Fik mit kørekort ala din old school laminerede type, konfiskeret under et standard kontrol sidste år (helt som #7 henviser til).

    Men det var altså også virkeligt medtaget, var flosset i kanten i den del hvor billede og tekst forefindes, så meget at man ikke kunne læse mit fornavn mere hehe

    Men kortet slap dog de seneste par år inden da, for en tidligere inddragelse ved andre kontroller, i Tyskland indbragte det da også et par kommentarer fra deres betjente hehe, da de jo heller ikke kunne se hvad jeg hed til fornavn – så må sige det havde udtjent sin værnepligt, da et par yngre dk betjente gav det dødsstødet i 2014

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 15 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.