fredag, januar 22, 2021

Firewall og Antivirus valg?

Daily Rush Debat Hardware Hardware Firewall og Antivirus valg?

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    _Djernis_
    Bruger
    1.412 indlæg
    Offline

    Halløj

    Jeg står og overvejer at anskaffe mig en ny pc inden alt for længe og den bliver jo nok leveret med standard winXP firewall og en eller anden form for antivirus i en begrænset periode…

    Mit spørgsmål er så om der er nogle andre Firewalls og Antivirus der er “bedre” end dem der som standard følger med?

    Om der er nogle af jer der kan anbefale et godt Firewall eller Antivirus program, om det er gratis eller koster penge gør ikke så meget dog indenfor rimelighedens grænser, det bliver jo bare en pc der skal bruges til at skrive og spille på, så det skal jo nok ikke være firewall eller antivirus der koster 1000,- eller mere )overdrivelse fremmer forståelsen )

    På forhånd tak!

    Edit: har søgt i forummet men dog uden held.

    "Vi holder ikke op med at lege, fordi vi bliver gamle... men vi bliver gamle, fordi vi holder op med at lege"

Viser 13 kommentarer - 1 til 13 (af 13 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    S_Phoenix
    Bruger
    3.440 indlæg
    Offline

    Norton internet security (firewall+Antivirus) kan altid anbefales. Har aldrig haft noget der er sluppet igennem med det.

    Ellers hørt/læst lidt om at kaspersky eller hvad det hedder skulle være noget af det bedste du kan få fat i – dog aldrig prøvet det selv.

    #2

    _Djernis_
    Bruger
    1.412 indlæg
    Offline

    Alright vil sætte Norton Internet Security på listen over gode muligheder så

    Og hvis andre skulle have nogle forslag er de også velkomne

    "Vi holder ikke op med at lege, fordi vi bliver gamle... men vi bliver gamle, fordi vi holder op med at lege"

    #3

    Azjo
    Bruger
    2.286 indlæg
    Offline

    Kaspersky helt klart.
    Og af firewall må jeg anbefale Kerio personal firewall, den firewall giver mig INGEN problemer, hvor norton firewallen bare blokerer alligevel.

    Endda Norton antivirus blokerer for ting online, såsom p2p (gjorde den med emule med mig)

    Af programmer der kan klare begge dele må jeg så anbefale trendmicro.

    Du kan ellers bare læse selv:
    http://newz.dk/forum/item/54224/

    #4

    Kochie
    Medlem
    19.504 indlæg
    Offline

    Norton stinker, jeg har aldrig oplevet så mange problemer med et antivirusprogram som jeg har haft med Norton. Helt galt gik det, da jeg ville afinstallere det for at få noget ordentligt ind på computeren, det nægtede den pure, og jeg endte med at måtte ind og rode med det manuelt for at få fjernet det meste af lortet, kæft et skodprogram.

    #5

    cmoz
    Bruger
    920 indlæg
    Offline

    Sygate Personal Firewall, gratis
    Kan f.eks. findes her:
    http://www.simtel.com/product.download.mirrors.php?id=53687

    Desværre har Symantec, der laver Norton produkterne, købt Sygate, og erstatter den nok med deres egen produkt, hvilket er skridt i den forkerte retning IMO.

    SPF kan stadig hentes fra det link.

    ZoneAlarm er også en udmærket firewall, og ville være mit andet valg.

    Antivirus:

    Avast Home Edition, også gratis for hjemmebrugere.
    http://avast.com/eng/download-avast-home.html

    Det virker i 60 dage, før du skal registrere dig, men det koster stadig ikke noget at gøre det.

    Der er ingen grund til at give penge for skidtet når der er gratis og ligeså gode og ofte bedre produkter på markedet.

    Norton ville jeg aldrig anbefale personligt. Spørgsmålet bliver hurtigt til en religiøs diskution, men det er ikke et produkt jeg ville installere selv hvis jeg fik det tilbudt gratis.

    In a libertarian future, married LGBT couples could defend their marijuana field with fully-automatic assault rifles bought with Bitcoin.

    #6

    s7yler
    Bruger
    3.176 indlæg
    Offline

    #4 right on…

    Jeg synes nu også at Norton er noget af det værste gang crap. Det fylder unødvendigt meget og er tungt. Det tager en del systemresource i Windows og det skal køre en masse lort ind hver gang man starter. Kender mange som tror at når bare de har Norton så er de uptodate og sikre osv. og har det bedste. Ser Norton som et program til folk der ikke kan finde alternativer.

    Et Antivirus program/firewall skal være lille og simpelt og blot udføre sin opgave. Problemet med Norton er at de prøver at proppe så mange funktioner i det som overhovedet muligt, alt noget som er total unødvendigt og blot komplicere programmet.

    De bedste er (se signaturen!)

    #7

    _Djernis_
    Bruger
    1.412 indlæg
    Offline

    alright glemmer NOrton så og prøver med de andre

    Tak for hjælpen. Og skulle der stadig være folk med gode råd om det så bare skriv løs

    "Vi holder ikke op med at lege, fordi vi bliver gamle... men vi bliver gamle, fordi vi holder op med at lege"

    #8

    -mimic-
    Bruger
    2.190 indlæg
    Offline

    AVG Free Edition , nemt, pålidligt, gratis og pisser ikke en særlig meget af i baggrunden ligesom norton

    http://www.softpedia.com/progDownload/AVG-Free-Edition–Build-Download-6858.html

    #9

    QDK
    Bruger
    3.614 indlæg
    Offline

    #0 AVG som er blevet nævnt nogle gange, og XPs standard firewall.

    #1 Ja, hvis man ikke ved bedre, så kan lort godt smage godt… Har jeg hørt.

    Norton antivirus kan ikke (eller kunne ikke for et halvt år siden) detecte en virus i streams.

    QDK

    Bemærk: Der tages forbehold for taste og stave -fejl, ironi og sarkasme, samt udslogte varer! Alle priser er incl. 25% moms.

    #10

    Holger-IST-
    Bruger
    6.970 indlæg
    Offline

    Kan også sige ok for AVG Free og så enten WinXp SP 2 Firewall eller ZoneAlarm i den gratis udgave. SP2 firewall er simplest og fungerer fint, men der er lidt flere muligheder i Zonealarm. Disse kan dog være lidt forvirrende, hvis man ikke helt forstår det.

    Så hvis det er til dine forældre (eller andre med mindre check op computere) så vil jeg anbefale WinXp SP2 firewall. Ellers så er Zonealarm god.

    - Holger "A woman drove me to drink and I didn't even have the decency to thank her." - W. C. Fields

    #11

    Kaalund
    Bruger
    1.548 indlæg
    Offline

    Kan også stå 100% inde for TrendMicro – haft det et par år nu og har intet haft overhovedet!

    Origin: LaManchaDK // Steam: KongenDK // UPlay: LaManchaDK // Discord: Jensen

    #12

    Sven_Bent
    Bruger
    25.996 indlæg
    Offline

    jeg vil give norton afirewall fingerne ned af.

    mest pga jeg tit har kunder inde som ikek kan gå på nette.
    så disabler jeg ders firewall. og charger dome 400kr pga den pc der er solgt dem ikke fejler noget.

    Sven Bent - Dr. Diagnostic
    www.TechCenter.DK

    #14

    traCe
    Bruger
    2.518 indlæg
    Offline

    Jeg vil skrive mig på listen over personer der har haft problemer med norton. Eller dvs. jeg har vel hjulpet 3-4 personer som har fået det kastet i nakken da de købte deres computer ud af det helvede det er at bruge det program!

    Det er SÅ fejlbehæftet det prog!

    CAPS LOCK IS LIKE CRUISE CONTROL FOR AWESOME

Viser 13 kommentarer - 1 til 13 (af 13 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.