Finde lejlighed i KBH (leje)
Daily Rush › Debat › Off-topic › Finde lejlighed i KBH (leje)
- Dette indlæg indeholder 13 kommentarer, har 8 deltagere og blev senest opdateret af
kenkari for 10 år, 6 måneder siden.
- ForfatterEmne
- 04/07/2010 kl. 17:34#0
Skal til at flytte sammen med en veninde til KBH nu her til august/september
Så tænkte nogle kunne komme med gode råd til hvor man skal søge, oprette annoncer osv.
Jeg kender selvfølgelig til boligportalen, men det er faktisk os det.
Vi søger helst 3 værelses, måske 2 værelses til max 10000,- om måneden inkl alt.
- ForfatterEmne
- ForfatterKommentarer
- 04/07/2010 kl. 17:40 #1
http://www.boligportal.dk er mit bedste bud. Der r langt mere sikkerhed over den side.
Bare husk at være obs på hvad i skriver under på og hvem i giver penge
Stay Loyal - Forget Royal
04/07/2010 kl. 17:43 #2Hvis I har råd til at ligge 10k om måneden, ku man så ikke splejse om en andel?
You haven't lived until you've cried pooping.
04/07/2010 kl. 17:51 #3#2
Tjo, priserne på andel skulle os ha stabiliseret sig.Men tænker bare, vi er ikke i et forhold, så vi ved ikke hvor stabilt det eller hvad man kan sige. Vi kommer til at skulle flytte fra hinanden igen når en af os på et tidspunkt kommer i et fast forhold og den slags.
Ikke at det kune drejer sig om vi skal leje et par måneder.Så på den baggrund foretrækker vi at leje.
04/07/2010 kl. 18:04 #4Jeg vil råde dig til at benytte dig af http://www.dba.dk. Der bliver opdateret mere, og er nemmere at komme i kontakt med udlejerne. Det er i hvert fald min erfaring.
04/07/2010 kl. 18:10 #5cool, jeg var slet ikke klar over dba.dk havde en bolig afdeling. Den jeg jeg da holde øje med!
04/07/2010 kl. 18:30 #6#4: Der er bare RIGTIG mange fuskere derinde, fordi der ingen kontrol er, eller et oprettelsesgebyr.
Det er gerne derinde dem der udlejer til mange forskellige og bare scorer pengene leger.
Stay Loyal - Forget Royal
04/07/2010 kl. 20:09 #7Jeg er selv ihærdig boligsøgende i Aalborg og det er meget svært synes jeg nok, selv med boligportalen.dk
DBA er da ikke fem kroner værd, 90% af deres annoncer går igennem boligportalen.dk
Det jeg har gjort nu er at tilmelde mig nogle boligforeninger og så være lidt tålmodig og holde øje med boligportalen.dk fra tid til anden.
Det store problem med boligportalen.dk er, at du skal være arbejdsløs og være indstillet på at sidde og klikke siden 24/7, for man skal satme være hurtig på aftrækkeren.
04/07/2010 kl. 20:26 #8#7: Problemet med boligforeninger i københavn og omegn er, at der typisk er 4-5 års ventetid, på de hurtigts omsatte boliger, og ved den type bolig som de søger her, er der hurtigt 10+ års ventetid, hvis det er lejeboliger.
Derydover er der RIGTIG mange boligforeninger der har store problemer med personer med anden etnisk baggrund end dansk, da de har en tendens til at søge til lejeboliger, da muslimer ikke må låne penge i banker og real kredit institutter.
Stay Loyal - Forget Royal
04/07/2010 kl. 22:49 #9Hvis i har 10000 om måneden. Så burde i kigge på noget af alt det nybyggeri der er på sluseholmen, fisketorvet osv. Der burde man kunne finde noget.
http://lejdinbolig.nu/index.php?action=project_details&gruppe_id=6
That's stupid. Name one thing you gonna need a rope for.
04/07/2010 kl. 22:58 #10#9 der var nogle rigtig lækre lejligheder!
Lige i den dyre ende når AC varme, vand osv kommer oven i.
Men ser jo ud til man hurtigt vil kunne skaffe sig noget der hvis der ikke dukker andet op.
04/07/2010 kl. 22:59 #11#8
Muslimer har masser af lånemuligheder, så at det udelukkende skulle være af økonomiske grunde er noget sludder. Problemet er noget helt andet tror du ikke?Held og lykke med din fortsatte skræmmekampagne.
Jeg har atomer i bukserne. Og så kan man desuden aldrig få CPU'er nok. Det er ganske enkelt naturvidenskabeligt umuligt.
05/07/2010 kl. 06:40 #12#11 *Host* Taastrupgaard *host det får ihvertfald mig til at lede privat frem for boligforening næste gang.
05/07/2010 kl. 08:26 #13#11: Troede muslimer må ikke låne penge mod renter.
Stay Loyal - Forget Royal
- ForfatterKommentarer
- Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.
























