Finanskrisen kan stoppes!
- Dette indlæg indeholder 42 kommentarer, har 31 deltagere og blev senest opdateret af
Krissam for 10 år, 8 måneder siden.
-
Emne
-
Simpelthen ved at forbyde rygning i arbejdstiden.
Mine mange år i diverse jobs, har givet mig den erfaring, at de fleste rygere lige sniger 10 min. “rygepause” ind hver time for at ryge.
Det en fact en smøg tar 7 min at ryge og man skal udenfor og tænde og ind igen, så 1 min ekstra hver vej og man skal genoptage arbejdsopgaven, så 1 ekstra strafminut der, dvs. 10 minutter i timen koster denne lille udvandring.
De fleste har en arbejdsdag 7,5 timer, (Frokostpausen ER udeladt!).
Så nu tegner der sig et billed af hvor de 75 minutter ryger hen om dagen for hver ryger.
Går vi så hen og ser på et helt år, hvor vi antager alle har 200 arbejdsdage, så koster denne lille udvandring en gang i timen nu pludselig 250 arbejdstimer, hvilket omregnet er 33,33 fulde arbejdsdage!Hvad gør vi?
EDIT: Rettet pga. lamers.
"Du kan ikke engang diskutere det med en ganske alm. universitets stuerende, som må siges at være Danmarks fremtid, for også disse er bestukket med penge fra staten og vil ikke høre noget dårligt om institutionen."
- Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.
























