Fallout 3
Daily Rush › Debat › Spil › Fallout 3
- Dette indlæg indeholder 34 kommentarer, har 21 deltagere og blev senest opdateret af
antifrost for 12 år siden.
- ForfatterEmne
- 17/01/2009 kl. 16:28#0
Har lige et par spørgsmål…
Er F3 lidt ligesom Oblivion: Elder Scrolls, bare i en post-apokalyptisk/nuklear verden?
Og kan alting (eller i hvertfald en del) smadres i verdenen?
Og er det fedt til xbox 360?
Bye with a warmly hugs
- ForfatterEmne
- ForfatterKommentarer
- 17/01/2009 kl. 16:33 #1
Det er et must-buy imo. Og klart bedre end Oblivion… læs evt. anmeldelser rundt omkring? =P
http://universer.dk
17/01/2009 kl. 16:38 #2Det kan ikke undgå at føles en smule som Oblivion, pga. den engine Bethesda kører med, og pga. at man kan vælge at rende rundt og undersøge hele verden, uden at skulle lave mainquesten. Men Fallout 3 er i mine øjne så meget bedre i gameplay, lvl-progression, stemning, osv.
Det er ikke for sjov IGN har udråbt det til game-of-the-year
Frie radikaler, de bedste kæledyr
17/01/2009 kl. 16:46 #3OK, fedt nok. Jamen så må det vel være det næste spil jeg køber.
Men kunne I evt. også svare på de to andre spørgsmål?
Altså om alt kan smadres?
Og hvor fedt/pænt at se på er det til xbox 360?
Bye with a warmly hugs
17/01/2009 kl. 16:49 #4Hvis du mener at alle vægge døre og andet inventar kan smadres så er svaret nej.
Jeg ville ønske jeg havde en kagearm.
17/01/2009 kl. 16:50 #5#4, ok, tak.
Bye with a warmly hugs
17/01/2009 kl. 16:53 #6rigtig godt spil, det største minus (imo) er dog 3rd person animationerne, det ligner noget fra 90´rne.
pc udgaven er bedst for der kan du få mods, og dem er der tusinde vis af.
indtil videre er der et solidt mod community som oblivion også havde.17/01/2009 kl. 16:54 #7Men tag ikke fejl, spillet er et must buy, det er totalt fedt i forhold til Oblivion som i mine øjne var ok.
Spillet du tænker hvor ALT kan smadres er nok det kommende Red Faction spil
Jeg ville ønske jeg havde en kagearm.
17/01/2009 kl. 17:10 #8Jeg har det til X360 og vil ikke klage over udseendet
Nu er der så også HDMI i vores x360 Elite og vi har et full hd tv det gør jo også lidt, men absolut lækkert at se på."Vi holder ikke op med at lege, fordi vi bliver gamle... men vi bliver gamle, fordi vi holder op med at lege"
17/01/2009 kl. 17:12 #9Har du spillet oblivion vil fallout føles som et ren mod. Alt er det samme du bruger bare laser våben istedet for bue og pil.
Oblivion med nye skins imo
17/01/2009 kl. 17:39 #10#9 Der er jeg meget uenig. De forskellige quests er meget mere afvekslende i F3 end i Oblivion. Det at magi ikke eksisterer gør også verdenen helt anderledes.
Jeg ville ønske jeg havde en kagearm.
17/01/2009 kl. 17:48 #12jev ved nu heller ikke om jeg er helt enig med dig 9#
men har dog også en kritik af fallout. Jeg elskede oblivion og har brugt rigtig mange timer på det. Købte derfor også fallout3 i håbet om at jeg havde fundet endnu et super fedt spil jeg kunne bruge mangt og meget tid på.
men ak nej, synes hurtigt det blev kedeligt at rende rundt i den noget så depri verden, og nåede kun akkurat til lvl 20 da jeg blev færdig med main questen. Prøvede at starte et nyt spil, men gad simpelthen ikke. Så for mig var det spil sgu langt fra lige så sjovt som oblivion var.
17/01/2009 kl. 17:58 #13#9: Jeg vil også tillade mig at være meget uenig. Jeg elskede morrowind og glædede mig som et barn til Oblivion, men efter mange timer forsøg på at spille obvlivion måtte jeg give op, det var simpelthen for dårligt. Fallout 3 skal jeg ikke starte op uden jeg ved jeg har et par timer, fordi jeg glemmer tiden og kommer til at side og hygge med det ALT for længe. Syntes der er mildevidt imellem Oblivion og Fallout 3, ja man kan godt se det er samme engine, men der stopper alt grafiksammenligning altså også.
17/01/2009 kl. 17:59 #14#12 lvl 20 er max, du kan ikke blive højere.
#0: F3 er langt mere gennemarbejdet end oblivion var. Historien, stemningen, dialogerne, grafikken, alt er bedre IMO.
17/01/2009 kl. 18:22 #15#14 Det kan man godt, det kræver bare man henter den der Fallout mod fra f.eks Fileplanet.
17/01/2009 kl. 18:39 #16Vil tilslutte mig den brede enighed der tilsyneladende hersker, og sige at Fallout 3 er et must buy. Jeg har spillet Morrowin til ukendelighed, oblivion og Fallout 3. Vil helt klart mene at Fallout er et bedre spil end oblivion, de har fanget stemningen helt perfekt, og man føler faktisk at ens valg har radikale konsekvenser.
Der kommer ligeledes 3 udvidelser til x360 samt PC, den første her i slutningen af januar – go buy!Du kan lige nu købe det hos gamestation.co.uk for godt 250 kr. incl. forsendelse
- ForfatterKommentarer
- Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.
























