lørdag, januar 23, 2021

EU sanktion mod Færøerne…

Daily Rush Debat Off-topic EU sanktion mod Færøerne…

  • Forfatter
    Emne
  • #0

    dugligur
    Bruger
    174 indlæg
    Offline

    En halvgammel nyhed…

    EU har valgt at sanktionere Færøerne for overfiskeri, dvs. at færingerne har ca. tredoblet deres kvote fra 5% til 17% (105.000 ton) af en bestemt type af nordhavssild i deres eget farvand uden om aftalen med Norge (61%), Island (15%), Rusland (13%) og EU (7%).

    Disse sanktionerne vil gøre det umuligt for færøske skibe i gå i havn i EU – heriblandt Danmark, som er imod sanktionerne – hvis de har makrel eller sild ombord.

    Færingerne har hævet deres kvote pga. at de stort set ikke har været i stand til at få en forhøjning igennem de normale kanaler siden aftalen kom på plads; de er især en smule negative over EU’s andel, da der stort set ikke er nogen af lige præcis den type af sild i EU-territoriale farvende, men de har alligevel en større kvote end færingerne selv har i deres eget farvand. Færingerne skal bruge pengene til at fixe deres skrantende økonomi.

    Så kan man undre sig over, hvad EU så laver deroppe, nu hvor ingen medlemslandene af EU har lige præcis den type af sild i deres farvande.

    Som altid, når noget går færingerne imod, så er det danskernes skyld. Denne gang er dog rigsombudsmanden på Færøerne, der siger det og ikke en eller anden tilfældig folkevalgt.

    EU er deroppe, fordi Rigsfællesskabet ville have et stærkere kort at spille, når der skulle forhandles områder/kvoter i Nordatlanten. Men da det kun er Danmark, som rent faktisk er medlem af EU i Rigsfællesskabet, så kan denne organisation også bruges til at presse Færøerne, når der skal forhandles kvoter, til glæde for danske fiskere.

    Men hvad havde færingerne regnet med? Tja, de mener jo selv, at de har ret til den kvote, som de har sat i eget farvand. De regnede sikkert også med, at de kunne gøre ligesom EU gjorde, da aftalen kom på plads første gang.

    EU havde oprindeligt i 1995 kun fået tildelt 1% af kvoterne, det ville de ikke finde sig i, så de hævede deres egen kvote udenom om aftalen, det blev så vedtaget, i 1997, at EU skulle have 8,7% i modsætning til færingernes 5,5%. For lige at sammenligne, så blev der kun fanget 1 ton sild af denne type i EU-farvand i 2011.

    Færingerne har brugt nogenlunde samme teknik, når det gælder makrel, men her har de endelig valgt at høre efter ICES angående antallet af makrel, de hiver op af vandet. De mener dog selv, at sildebestanden er vokset sig større i de færøske farvande, end hvad den oprindelige aftale går ud fra.

    tl:dr…
    Synes I at Danmark skal boykotte sine egne statsborgere, fordi EU siger det? Hvordan stemmer det egentlig overens med grundloven?

    Kilder:

    Indbereting fra Rigsombudsmanden.

    EU stemmer om Færø-boykot,

    Skuffet fødevareminister

    EU vedtager sanktioner

    Færøerne Raser

    kig under Atlanto Scandio

    Boykot strider mod grundloven

    /edit jeg kan åbentbart ikke finde ud af at bruge a href mere..?

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 25 i alt)
  • Forfatter
    Kommentarer
  • #1

    OnePostOnly
    Bruger
    4.964 indlæg
    Offline

    EU er for latterligt.
    Vi skal bare ud af den sekt ASAP.

    "Hummerbestanden i de vestlige farvande har lidt et grumt nederlag som følge af min svaghed for deres überfråderen kød" - Ukendt dansker i Caribien.

    #2

    Uranos
    Bruger
    2.240 indlæg
    Offline

    er enig med #1 budskab om ikke hans ordvalg

    Alle har deres særheder,,

    #3

    Moonie
    Bruger
    5.546 indlæg
    Offline

    Kvoter ikke til for at genere nogen økonomisk, men for at udbedre den rovdrift vi har forårsaget på naturen.

    Hvor lidt eller hvor meget der må fiskes, er svært at gøre sig klog på. Ville heller mene, at vi burde slappe lidt mere af med alt fiskeri, i samtlige område. Frem for at øge kvoter her og der.

    #4

    Bunzai
    Bruger
    5.310 indlæg
    Offline

    Synes vi skal give dem deres selvstændighed nu, skære støtten fra og lade dem køre derfra.

    #6

    anders-cold
    Bruger
    4.467 indlæg
    Offline

    Det forekommer mig, at EU-reguleringen er på sin plads her. Hvis ikke den var der, så ville Færøerne sguda overfiske sig selv ihjel. De har mere eller mindre kun den ene indtægtsmulighed og hvis de bare gjorde, som det passede dem, så ville der ikke være fisk tilbage at fange i deres farvand indenfor en overskuelig fremtid.

    Hvis de mener, at det er grundlovsstridigt, så må de bringe det til en domstol istedet for bare at fremture med postulater.

    Søren Espersen er altid en fladpande, men han er da for alvor på dybt vand her. Selv vore egne fiskeriorganisationer ruller øjne af Færøerne i den her sag!

    Kill the headlights and put it in neutral!

    #7

    knekker
    Bruger
    2.002 indlæg
    Offline

    #3 og #6 er helt enig.

    #8

    FelixRiVaL
    Bruger
    1.154 indlæg
    Offline

    +1 til #3 og #6
    Synes generelt det er skræmmende så grådige mange nationer er i forhold til den rovdrift på natur og især fiskeri…

    Learning by Burning....

    #9

    SturmW-Ghost
    Bruger
    12.499 indlæg
    Offline

    For en gangs skyld så er jeg også umiddelbart enig med EU i det her tilfælde.

    Vi kan ikke have nationer som går ud på egen hånd og bryder en allerede fastlagt aftale.
    Der er etableret måder hvorpå de legitimt kan forhandle størrelsen på deres kvoter – nuvel det går måske lidt langsomt, men det er nu den måde hvorpå man må gøre det – Også selvom man er færing.

    Ellers må de jo få deres uafhængighed og bryde ud af samarbejdet.

    "In Hoc Signo Vinces" - "What was, What is, Will be once again" - Praise be to your glory, and from your decline a lesson should be learned. ZeroCool: "Jeg skal ikke gøre mig til dommer på andres færden".

    #10

    Kwanza
    Bruger
    5.529 indlæg
    Offline

    Og færingernes svar på sanktionerne er, at de så bare vil hæve deres kvote endnu mere “for at kompensere”. De er helt væk.

    Kan desværre ikke lige linke til kilden, da det er i fiskeritidende, som kræver abonnement.

    #11

    TormDK
    Bruger
    14.794 indlæg
    Offline

    #9 Hold da op, jeg har sat et kryds i kalenderen!

    #12

    gnavpot
    Bruger
    2.494 indlæg
    Offline

    Nu er det jo en gammel nyhed. Vel 3 uger eller noget?

    Dengang blev det også diskuteret i vildskab om det nu ikke var lidt groft at sanktionere ved at hindre skibene i at komme i dansk havn.

    En eller anden gut i radioen gravede en statistik op som viste at der de seneste år har været gennemsnitligt NUL færøske skibe på besøg i danske havne med sild/makrel.

    Og så kunne man jo derfra konludere at NUL nok også er “number of fucks given” af Færøerne.

    Hellere komme galt afsted, end slet ikke komme afsted.

    #13

    TheRaz
    Bruger
    9.294 indlæg
    Offline

    EU har ingen legitimitet overfor Færøerne så de burde sådan set tage deres blå flag og forlade snakken. Og derefter helt undlade at blande sig i færingernes fiskeriforhold.

    #6
    Færingerne har lang erfaring med fiskeri og har desuden ikke, og sjovt nok som alle andre, nogen interesse i at ødelægge deres eget primære økonomiske grundlag.

    Og det gør de ikke, og kommer heller ikke til, ved at benytte deres frie ret til at fiske i det omfang de har behov.

    Det ødelægger EU så og fastholder dem derved i en situation de gerne vil ud af med det eneste réelle middel de har; deres FISKERI.

    Fiskeri-erhvervet generelt har iøvrigt ikke bestilt andet end at rulle med øjnene siden…EU…begyndte at blande sig massivt i deres engang så frie erhverv.

    Og hvordan tror du selv at en retsag ville forløbe med så store økonomiske interesser på spil samt betydningen af fastholdelsen af kontrol som tilfældet er her?

    Næppe helt retfærdigt og med garanti ikke til Færingernes fordel uanset hvad de siger eller hvordan de agerer.

    EU er desuden en sammenslutning styret af IKKE-demokratisk valgte præsidenter. Og da de ikke har noget folkeligt mandat har de 0% legitim ret til at bestemme noget somhelst. Overhovedet.

    Jeg har atomer i bukserne. Og så kan man desuden aldrig få CPU'er nok. Det er ganske enkelt naturvidenskabeligt umuligt.

    #14

    SturmW-Ghost
    Bruger
    12.499 indlæg
    Offline

    #11
    Læg du bare kaldender væk igen, det kommer ikke til at ske mere i år

    Er dog glad for at jeg inkluderet “umiddelbart”, for jeg kender ikke så pokkers meget til den aftale der blev indgået i 1997, og om den siden da er blevet genforhandlet, eller anmodet om at blive genforhandlet fra færøsk side?

    "In Hoc Signo Vinces" - "What was, What is, Will be once again" - Praise be to your glory, and from your decline a lesson should be learned. ZeroCool: "Jeg skal ikke gøre mig til dommer på andres færden".

    #15

    Marcshall
    Bruger
    1.260 indlæg
    Offline

    Hvis lande, eller fiskere for den sags skyld, fik lov til at sætte deres egne kvoter, så ville der ingen fisk være meget snart – som fx er tilfældet med blåfinnet tun.

    Det er kun pga. meget stram kvote regulering at Nordsø-torsken er på vej op igen og hvorfor fx Norge har succes med at kunne fiske næsten 20 gange så store mængder som os.

    Det er ren “tradegy of the commons”.

    #16

    anders-cold
    Bruger
    4.467 indlæg
    Offline

    #13: Det handler ikke en dyt om færingernes rettigheder, men om at Færøerne skal have en bestand af sild at fiske af fremover også. Fisk kommer jo for pokker ikke bare dumpende ud af himlen. Derudover er det EUs ret at sanktionere mod Færøerne, så længe boykotten foregår i EU-lande, som der er lagt op til med at lukke havne af for færøske kuttere. Færøerne kan jo så tilsvarende vælge at boykotte EU ved at lukke DERES havne af, og så kan vi se, hvad de får ud af det.

    De danske fiskeriorganisationer frygter, at Færøerne sætter MSC-certificeringen for bæredygtigt fiskeri over styr:
    http://fiskeritidende.dk/sildekrigen-danske-fiskere-er-bekymrede/

    http://politiken.dk/indland/ECE2035298/danske-fiskere-glaeder-sig-over-faeroeske-silde-sanktioner/

    Kill the headlights and put it in neutral!

Viser 15 kommentarer - 1 til 15 (af 25 i alt)
  • Du skal være logget ind for at kommentere på dette indlæg.